Brasserie-Bar Gastronomik Sözlük

Brasserie Nedir?

Martinez istanbul
Written by Bora Sarısu

Dildeki adı birahane anlamına gelen geleneksel Fransız restoran türüne Brasserie denir. Eskilerde daha çok deniz mahsulü menüler sunan ve kendi birasını üreten bu mekanlar, zaman içerisinde dünyaya yayılmış ve ülkelerin kültürlerine paralel olarak değişime uğramıştır. Brasserie tipi restoran casual dining kategorisinin üst sınıfında yer alır ve üst kalitede yemeği daha rahat bir ortamda, ve daha uygun fiyatla vermeyi amaçlar. Türkiye’deki tanımı ise, fine dining ortamının daha günlük olarak kullanıldığı, gerektiğininde bir kahve ve içki için de oturulabilen şık mekandır.

Ülkemizdeki Örnekleri

Brasserie restoranlar genel olarak fine dining ortamının, güne yayılmış ve biraz daha uygun fiyatlısı olarak tanımlansa da, ülkemizde iki restoran türünün fiyatları birbirine oldukça yakındır. Kategorinin tipik örnekleri olarak ise, Brasserie Nişantaşı, Must, Grey, Morini, Bistro 33 olarak gösterilebilir.

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.