Distile İşler Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

WSET Nedir?

WSET büyüyen yeme-içme sektörünün eğitimsel ihtiyaçlarına çözüm getirme amaçlı, 1969 yılında İngiltere’de kurulan bir organizasyondur. Açılımı Wine & Spirit Education Trust olan Wset, Şarap ve yüksek alkollü içkiler hakkında üretiminden tüketimine eğitim programları sunar. İngiltere’nin önemli içki tedarikçileri tarafından kurulan WSET 90’lı yıllarda itibarı dünyaya hızla yayılmış ve 2001 yılında Birleşik Krallık tarafından akredite edilmiştir. 2003 senesinde ise WSET şarap ve yüksek alkol olarak ayrı eğitim süreçlerini ayırmıştır. Günümüzde ise şarapta 4 kademe, yüksek alkolde 3 kademe ve sakede 2 kademe üzerinden eğitimler verilmektededir. WSET 1 eğitimine katılanlar yapılan sınav sonucunda 100’üzerinden 70 puan almaları halinde Londra WSET tarafından verilen bir sertifikaya hak kazanırlar.

wset

WSET eğtimine kimler katılabilir?

Wset 1 eğitimleri içeriği itibarı ile şarap, yüksek alkol ve sake ile ilgili temel bilgileri içerir. 6 saat süren birinci Seviye (Türkçe’de alınabilir) eğitimlere katılmak için herhangi bir koşul aranmaz. İlgili kategori ile ilgili gelişmiş eğitimler ise ikinci seviye itibarı ile başlar. İkinci ve üçüncü seviyede artık sektör çalışanlarına ve konuya yüksek ilgisi olanlara teknik konuların olduğu, sistematik bir eğitim verilir. 28 saat olan ikinci ve 84 saat olan üçüncü seviyede katılımcılar sadece ders dinlemek değil, konuyla ilgili kendi çalışmalarını da hazırlamak zorundadır. Sadece şarapta olan WSET 4 Seviye ise dünyada 40 civarı kurumda verilen, 500 saatlik bir çalışma gerektiren (iyi derecede İngilizce ister) ve sonunda bir diploma ile ödüllendirilen en üst seviye eğitimdir.

beyoğlu şaraphanesi

WSET Eğtimi Nerede Verilir?

WST eğitimi Londra’daki organizasyonun yetkilendirdiği kurumlarda verilebilir. İngiltere’de ve dünya gelişmiş ülkelerin önemli şehirlerinde WSET eğitimi veren birçok nokta bulunmaktadır. Türkiye’de ise İstanbul ve Ankara’da İWSA, Gastronometro ve Oenotrian (sadece şarap) tarafından şarap ve yüksek alkol WSET 1-2-3 eğtimleri verilmektedir. İzmir’de ise Aegen Wine & Sprits tarafından WSET şarap 1 ve 2 eğitimleri verilmektedir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.