Beyoğlu-Karaköy Şef Restoranı

Aşeka Karaköy

aşeka

Galataport’un açılmasıyla birlikte Karaköy yeniden hareketleniyor. Her ne kadar Galataport bu ara gündemde fazlaca olsa da, tarihi dokusu ile bölgenin iç kısmınları ayrı bir ruha sahip. Karaköy’ün ara sokaklarında gezinirken, tarihi doku ile bütünleşen mekanları keşfetmek kuşkusuz çok keyifli. Ancak bu değerli alandaki mekan kalitesinin artması da oldukça önemli. 2022 Nisan ayında eski Gaspar’ın olduğu yerde açılan Aşeka, Karaköy’ün kültürel atmosferine uygun mekanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aşeka Karaköy, tarihi binası, şef restoranı lezzetleri, imza kokteylleri ve enerjik atmosferi ile bölgenin yeni cazibe noktalarından.

Aşeka

Adını tarihi binasını saran sarmaşıklardan alan Aşeka, Karaköy’ün en sembolik sokaklarından birinde yer alıyor. Oldukça yüksek tavanlı 2 kattan oluşan 100 senelik bina, mimar Gül Molinas tarafından tasarlanmış. Floral renklerin hakim olduğu Art Deco tarzında dekore edilen mekan, tarihi doku korunarak modern ve sofistike dokunuşlar ile tamamlanmış. Üst katı özel davetler için ayrılan Aşeka Karaköy’ün alt katı ise, bar bölümü ve ana salondan oluşmakta. Mutfağın başındaki Şef Ömer Akosman ve ekibi, mevsimsel olarak değişen bir şef restoranı menüsü sunuyor.

aşeka

Ekmek ve soslar dahil tüm ürünleri kendi mutfağında hazırlayan restoran-bar, farklı coğrafyalardan yemekleri özgün dokunuşlar ile sunuyor. Kompak menüde yer alan başlangıçlardan sardalya ve limon turşusu ile sunulan Nohut Kızartması ve Porçinili Agnolotti denenmesi gerekenlerden. Ortaya paylaşıma uygun olan menüde, Güney Fransa yemeği Cassoulet’in yorumlaması olarak Konfi Ördek But oldukça başarılı tabaklardan. Menüdeki misolu kereviz püresi ve kinoa patlağı ile servis edilen Kuzu Gerdan Pave ise imza tabak olarak vurgulanabilir. Yemeğin finalinde ise Kakuleli Panna Cotta tercih edilebilir.

Aşeka

Pazartesi hariç haftanın 6 günü açık olan mekan Çarşamba ve Pazar 12:00-00:00 arası hizmet verirken diğer günlerde 02:00’ye kadar hizmet veriyor. Restoranın en hareketli saatleri ise akşam saatlerinde yaşanıyor. Hafta sonu ilerleyen saatlerde müziğin ritminin arttığı mekanda, sokağa da taşan keyifli bir ortam oluşuyor. Tabi yemek öncesi ve geceye doğru restoran-barda mekana özgü kokteyllerin ön plana çıktığını da belirtmek lazım. Aşeka, tasarımından, menüsüne deneyim, kutlama ve özel yemekler için ziyaret edilebilecek keyifli bir Karaköy mekanı olmuş.

aşika

Aşeka KAraköy Rezervasyon İçin Tıklayın
Aşeka Karaköy Adres: Müeyyedzade, Karanlık Fırın Sk. No:6, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0530) 339 83 78

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.