Beyoğlu-Karaköy Fine Dining Şef Restoranı

Aşeka Karaköy

Aşeka

Galataport’un açılmasıyla birlikte Karaköy yeniden hareketleniyor. Her ne kadar Galataport bu ara gündemde fazlaca olsa da, tarihi dokusu ile bölgenin iç kısmınları ayrı bir ruha sahip. Karaköy’ün ara sokaklarında gezinirken, tarihi doku ile bütünleşen mekanları keşfetmek kuşkusuz çok keyifli. Ancak bu değerli alandaki mekan kalitesinin artması da oldukça önemli. Bu anlamda 2022 Nisan ayında açılan Aşeka, Karaköy’ün kültürel atmosferine uygun mekanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aşeka Karaköy, tarihi binası, şef restoranı lezzetleri, imza kokteylleri ve enerjik atmosferi ile bölgenin yeni cazibe noktalarından. Başarılı restoran 2024 senesi için açıklanan Michelin Guide İstanbul seçkisinde da yerini aldı.

aşeka

Adını tarihi binasını saran sarmaşıklardan alan Aşeka, Karaköy’ün en sembolik sokaklarından birinde yer alıyor. Oldukça yüksek tavanlı 2 kattan oluşan 100 senelik bina, mimar Gül Molinas tarafından tasarlanmış. Floral renklerin hakim olduğu Art Deco tarzında dekore edilen mekan, tarihi doku korunarak modern ve sofistike dokunuşlar ile tamamlanıyor. Üst katı özel davetler için ayrılan Aşeka Karaköy’ün alt katı ise, bar bölümü ve ana salondan oluşmakta. Mutfağın başındaki Şef Ömer Akosman ve ekibi, mevsimsel olarak değişen bir şef restoranı menüsü sunuyor.

aşeka

Ekmek ve soslar dahil tüm ürünleri kendi mutfağında hazırlayan restoran-bar, farklı coğrafyalardan yemekleri özgün dokunuşlar ile sunuyor. Aşeka’nın bahar 2023 menüsünde isli kuru et ile servis edilen Balon ekmek ve mevsim mantarından Mantarlı ve polentalı Doppio Ravioli, göze çarpan tabaklardan. Ana yemeklerin de ortaya paylaşım uygun olduğu menüde mevsime özel boğaz kalkanı kaçırılmaması gereken lezzetlerden. Yine ana yemeklerden, kızarmış bebek enginar ile servis edilen Izgara Kuzu Sırt ve Kuru Dinlendirilmiş Ördek oldukça başarılı tabaklardan. Yemeğin finalinde ise Süt reçelli crème brûlée tercih edilebilir.

Aşeka

Pazartesi hariç haftanın 6 günü açık olan mekan Çarşamba ve Pazar 12:00-00:00 arası hizmet verirken diğer günlerde 02:00’ye kadar hizmet veriyor. Restoranın en hareketli saatleri ise akşam saatlerinde yaşanıyor. Hafta sonu ilerleyen saatlerde müziğin ritminin arttığı mekanda, sokağa da taşan keyifli bir ortam oluşuyor. Tabi yemek öncesi ve geceye doğru restoran-barda mekana özgü kokteyllerin ön plana çıktığını da belirtmek lazım. Aşeka, tasarımından, menüsüne deneyim, kutlama ve özel yemekler için ziyaret edilebilecek keyifli bir Karaköy mekanı olmuş.

Aşeka Karaköy Rezervasyon İçin Tıklayın
Aşeka Karaköy Adres: Müeyyedzade, Karanlık Fırın Sk. No:6, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0530) 339 83 78

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.