Beyoğlu-Karaköy Fine Dining Türk Mutfağı

Serica Restaurant

serica

İstanbul’da karşı taraf anlamında gelen Pera şehrin çok kültürlü yapısını en iyi temsil eden bölgelerden. Levanten mimarinin en tipik örneklerinin görüldüğü Meşrutiyet caddesi ve Bankalar Caddesinde sadece yürümek bile İstanbul’da yapılabilecek en keyifli aktivitelerinden. Bu bölgedeki binaların üzerinde yer alan az sayıdaki teras mekan ise, en değerli adresler arasında geliyor. Bunlar arasında görkemli binasıyla dikkat çeken The Bank Hotel’in içerisinde açılan Serica Restaurant, nitelikli mutfağı, şık atmosferi ve şahane manzarasıyla dikkat çekenlerden.

serica

Serica Restaurant’ın menüsü oluştururken, İpek Yolu üzerindeki uygarlıkların geleneksel reçetelerinden ilham alınmış. Tasarımında ahşap, bakır ve mermer gibi doğal materyallerin ana unsur olduğu restoranda, el yapımı tabaklar kullanılıyor. Açık mutfak ve bar bölümü ile bütünleşen restoranın salonu ise, manzaranın odak noktada olduğu, şık ve konforlu oturma alanlarından oluşturulmuş. Ünlü şef Tolga Atalay ve gastronomi tarihçisi Özge Samancı’nın önemli katkıları olan menü, ziyaretçilere adeta zamada yolculuk yaptırıyor.

serica

Serica’nın mutfağında modern tekniklerin yanısıra, göçebe uygarlıkların kullandığı farklı pişirme yöntemlerinin izlerini görmek mümkün. Antik Yunan’da “ipek ülkesi” anlamına gelen Serica’nın menüsünde canlı ateşten çıkan lezzetler başrolde. Göç mutfağı olarak da isimlendirilen bu tarzda, İpekyolu mirasının izlerini tabaklarda görmek mümkün. Fine dining restoranda4 aşamadan oluşan 2 farklı tadım menüsü sunuluyor. Yanında alınabilecek eşleşmeli şarap menüsü ile sezonsal olarak değişen bu menüler zenginleştirebilir.

serica

Tandır Fırınında Pişen Ekmekler

Serica’da başlangıç olarak profiterol hamurundan yapılma, çıtır pırasa üzeri, labneli ve siyah havyarlı Amuse Bouche sunuluyor. Kırmızı et ve balık her 2 menüde de (Route I – Route II) dengeli bir şekilde yer almış. Route I’de ilk tabak Dry Aged Mersin Balığı iken, Rout II’de ilk aşama, kımız ve bıldırcın yumurta ile tamamlanan Dana Tartar olarak karşımıza çıkıyor. Önceden incelemek isterseniz eğer, menü detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Rezervasyonla gitmenin faydalı olacağı Serica’da, akşama imza kokteyller ile başlamak da oldukça keyifli. Galata’nın büyülü atmosferinde Serica Restaurant misafirlerine, gastronomik bir deneyim vaat ediyor.

On-line rezervasyon için tıkla
Adres: Azapkapı, Bankalar Cd. 5/1 D:Karaköy, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 283 00 55

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.