Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

Apelasyon Sistemi Nedir?

Apelasyon sistemi nedir

1935 yılında Fransa’da başlatılan, şaraplık üzüm üretimi standartlarını belirleyen kurallar bütününe Apelasyon sistemi denir. “Appelation d’Origine Controlee”  yani “Kontrollü Köken Adlandırması” anlamına gelen ibare birçok fransız şarabının etiketine yazılıdır. Kalite kontrolünü sağlamak ve ulusal markalarını korumak amaçlı uygulanan sistem bölge işaretleme sistemine dayanır. Örneğin “Bordo şehri, St Emillion bölgesinde Merlot ve Cabernet üzümü ekilebilir” gibi kuralları vardır. Bu kurullar sadece seçili bölgedeki üzüm çeşidini belirlemekle kalmaz, Hangi sıklıkla dikim yapılacağından, üzümün şeker oranına kadar gider. Kısaca sürdürülebilir verimliliği sağlamak ve markaları korumak amaçlı uygulanan kurallar bütününe Apelasyon sistemi denir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.