Gastronomik Sözlük Uzak Doğu Mutfağı

Nikkei Mutfak Nedir?

nikkei

Anavatanından göçen Japon’ların Peru’da oluşturduğu mutfağa Nikkei Mutfak diyoruz. Aslında Nikkei, dünyanın çeşitili yerlerine göç eden Japon’lar için kullanılan bir tabir olarak karşımıza çıkıyor. Son dönem dünyada yükselen Peru mutfağıyla birlikte, Nikkei Cuisine de dünyanın en önemli restoranlarının menüsünde kendine yer bulmaya başlamış durumda. Peru’ya göçen Japon’ların bölgenin verimli topraklarından çıkan ürünleri ve balıkları kendi teknikleri ile işlemesi, ortaya yeni bir mutfak çıkarmıştır. Bu sebeple bu tarifler füzyon mutfak olarak kabul edilir. Yaklaşık 100-120 yıllık tarihiyle Nikkei, en genç mutfaklar arasında yer alır.

nikkei

İki kültürün birbirine geçmesi ile oluşan mutfakta, acı biber ve soyanın birbirine geçmesi ile oluşan kombinasyon mükemmeldir. Örneğin modern Peru cevichesinin Nikkie versiyonu, Japon sashimi yapma yöntemi ile balığın birkaç dakika boyunca marine edilip hızlı bir şekilde servis edilmesinden oluşur. Kaplan sütü anlamına gelen, Leche de Tigre sosuyla marine edilen ceviche Nikkei mutfağın en bilindik yemeklerindendir. Limon, mısır, Peru biberi (abi panca), yucca bitkisi ve Peruluların mutfaklarında çok fazla kullandığı patates çeşitleri mutfakta kullanılan diğer önemli ürünlerdir. Ülkemizde ise Lucca By The Sea, Machi Suadiye, Nobu İstanbul Nikkei Mutfak üzerine menüler sunan restoranlardandır.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.