Kadıköy-Cadde Uzak Doğu Mutfağı

Machi Suadiye

Son yıllarda Bağdat caddesi popüler mekanları ile dikkat çekiyor. Bölge insanı artık yeme-içme ve eğlence için köprünün diğer tarafına geçmek zorunda hissetmiyor. Bu durum bölgede birçok nitelikli mekanın açılmasına sebep oldu. Suadiye ise bu hareketliliği adeta merkez üssü konumunda. 2023 sonbahar-kış sezonu girilirken ise, yeni açılan bir mekan radarımıza girmiş durumda. Machi Suadiye Japon-Peru mutfağı (Nikkei Cuisine) üzerine menüsüyle enerjik atmosferini, gastronomik bir deneyim ile birleştiren bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

machi

Machi Suadiye, kapısında tabelası olmayan, bilenlerin gittiği ve adı ağızdan ağıza hızla yayılmakta olan bir mekan. Son dönem özellikle Etiler’de speakeasy tarzda gizli mekanlar görmekteydik. Machi, bu tanıma tam uymasa da, yoğun bir pazarlama ve görünülürlük derdinde olan bir mekan değil. Zira mekanın kompak ve samimi hali, nitelikli mutfak ile de birleştiğinde özel bir kitleye hitap etmesi sonucunu çıkarıyor. Restoran-bar, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 16:00-00:00 arası hizmet vermekte. Mutfağın temelini göçmen Japon’ların, Peru’da oluşturduğu Nikkei mutfaktan örnekler oluşturuyor. Kokteyllerin de mutfak ile uyumlu olduğu mekanda Nikkei usulü Ceviche ve Tradito’ların yanısıra keyifli de bir sushi menüsü de mevcut.

machi

Dünyada son dönem oldukça popülerleşen Nikkei mutfak özellikle çiğ balıkların özel marinasyonu üzerine kurulu. Bunlar arasında Peru mutfağının en meşhur lezzetlerinden Kaplan sütü anlamına gelen, Leche de Tigre sosuyla marine edilen ceviche başrolde. Machi Suadiye’nin menüsüde de Tuna, Somon ve Akya Cevicheler, denemesi gereken Nikkei lezzetleri arasında geliyor. Bunu yanısıra Tradito bölümünden Deniz Tarağı ve Levrek, Taco bölümünden ise Karides ön plana çıkan tabaklardan. Sushi Roll’lardan ise karides tempuralı R. Tiger Ceviche, mühürlenmiş levrekli Truffle Suzuki ve acı mayonezli kıtır Crispy Maki tercih edilebilir. Ortaya paylaşıma uygun menüdeki imza kokteyller de denenmeli. Machi Suadiye, özel yemek, kutlama ve deneyim odaklı tercih edilebilecek sezonun keyifli mekanlarından biri olacağa benzer.

machi

Adres: Suadiye, Müzeyyen Sk. No:2, 34740 Kadıköy/İstanbul
Telefon: (0216) 464 10 00

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.