Gastronomik Sözlük

A La Carte Menü Nedir?

park şamdan

Bir restoranda satışa sunulan yiyecek ve içeceklerin listelesine, A la carte menü denir. Fransızca kökenli olan deyim, “According to menu” Türkçesiyle menüye göre (binaen) ibaresinden gelir ve tüm dünyada menüden seçimli yemek olarak kullanılır. A la carte menü sunan bir restoran, servise hazırladığı yiyecek ve içecekleri, yanlarında fiyatları (kanuni zorunluluk) olacak şekilde, misafirlerine sunar. İşletmenin müşterisi ise, tercihlerine göre seçimlerini yapar ve hesabı öder. A la carte menülerde sunulan yiyecek ve içeceklerin detayları belirtilebileceği gibi, genellikle vergi, kuver, servis ücreti gibi detaylar yazılı olur. Restoranlarda A la carte menü harici uygulamalar fix, combo ve tadım menüsü olarak görülür.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.