Gastronomik Sözlük İtalyan Mutfağı

Aperativo Nedir?

Aperativo

Başlangıç içkisi, yemek öncesi içki anlamında kullanılan terim sonrasında Kuzey İtaya’da kafe-barların akşam üstü uyguladıkları bir geleneğe dönüşmüştür. Genelde iş çıkışı saatleri 18:00-21:00 arası düzenlenen aparerativo zamanında mekan açık büfe sistemi ile bazı atıştırmalık yiyecekler ikram eder. İtalyan tarzı happy hour olarak da ifade edilen Aperativo sırasında insanlar içtikleri içkinin parasını öderken, büfeyi ücretsiz olarak kullanırlar. Kuzey italya’da kafe-barların hemen hepsinde görülen Aperativo sırasında insanlar içkisini içip, sosyalleşme imkanı bulurken, mekan da sattığı içkiden para kazanır. Aperativo’da içilen en yaygın içkiler, Vermut, şarap, bira ve başta spritz olmak üzere çeşitli kokteyllerdir.

İstanbul’da Aperativo mekanları:

İstanbul’da son dönem bazı mekanlar akşamüstüleri bu aktiviteyi düzenlemektedir. Bu mekanlardan bazıları: Gina Kanyon, Room and Rumours Nişantaşı ve Nan Şişhane

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.