Gastronomik Sözlük

Brasserie Nedir?

Martinez istanbul

Dildeki adı birahane anlamına gelen geleneksel Fransız restoran türüne Brasserie denir. Eskilerde daha çok deniz mahsulü menüler sunan ve kendi birasını üreten bu mekanlar, zaman içerisinde dünyaya yayılmış ve ülkelerin kültürlerine paralel olarak değişime uğramıştır. Brasserie tipi restoran casual dining kategorisinin üst sınıfında yer alır ve üst kalitede yemeği daha rahat bir ortamda, ve daha uygun fiyatla vermeyi amaçlar. Türkiye’deki tanımı ise, fine dining ortamının daha günlük olarak kullanıldığı, gerektiğininde bir kahve ve içki için de oturulabilen şık mekandır.

Ülkemizdeki Örnekleri

Brasserie restoranlar genel olarak fine dining ortamının, güne yayılmış ve biraz daha uygun fiyatlısı olarak tanımlansa da, ülkemizde iki restoran türünün fiyatları birbirine oldukça yakındır. Kategorinin tipik örnekleri olarak ise, Brasserie Nişantaşı, Must, Grey, Morini, Bistro 33 olarak gösterilebilir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.