Gastronomik Sözlük

Casual Dining Nedir?

sapa

Zaman geçirmekten keyif alınacak hoş bir atmosferde olup, fine dining’e yakın seviyede yemek ve servisin olduğu, ancak fiyatların daha makul olduğu restoran tipine casual dining denir. Adından anlaşılacağı gibi Casual dining restoranın rahat ve kasmayan bir ortamı olması da gerekir. ABD’de en yaygın olan restoran tipi olan casual dining’e TGI friday’s P.F. Chang’s gibi restoranlar örnek olarak gösterilebilir. Bizde ise zincir olarak, Midpoint, Bigchefs tekil olarak Lucca, Masa, gibi mekanlar bu grupta yer alır. Casual dining tanım olarak biraz geniş bir alanda kaldığı için restoranlar, şıklık, büyüklük, sunduğu ürünler gibi kriterlere göre alt kırılımlara ayrılırlar. Brasserie, bistro, cafe, trattoria, casual dining’in alt kırılımları olan bazı restoran tipleridir.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.