Müdavimlist Nişantaşı-Beşiktaş

Nişantaşı’nın Yeni Yüzü Topağacı’ndan 10 Mekan

Topağacı, son dönem barları, kafeleri ve restoranları ile sosyal yaşamın önemli cazibe merkezlerinden biri oldu. Dışarıda yeme-içmeyi seven bölge insanı ve Nişantaşı’na ayak alışkanlığı olan önemli bir kesim, bu alana doğru kayıyor. Abdi İpekçi caddesi ve civarı hala çok keyifli ama, Topağacı’nda ki yeni oluşum oldukça dikkat çekiyor. Bu oluşumun sebepleri ne olabilir acaba?Meşhur caddelerde mekan, kiraya çalışıyor.

 Şehrin büyüyen nüfusu ile birlikte, Abdi ipekçi, Bağdat, İstiklal, Nispetiye gibi ünlü caddelerde dükkan kiraları uçuk seviyelere ulaşmış durumda. Bu durum özellikle yeme-içme üzerine çalışan işletmeleri fazlasıyla zorluyor. Eğer açılan yer Nusret, Fenix, Louis Vuitton gibi kafadan yüksek rakam ödemeye hazır müşterisi olan bir yer değilse, sürümden kazanma yoluna gidiyor.
Grandma Topağacı

Grandma, Topağacı

Daha az kira = Daha özgün mekan

Makul fiyatlar ile belli bir tarz hedefi olan mekanlar ise çareyi, daha az popüler olan arka sokaklara taşınmakta görüyor. Bu anlamda Nişantaşı sakinleri ve müdavimleri beklentilerini karşılayacak yeni bölgeyi,Topağacı olarak seçmiş diyebiliriz. Aşağıda bölgenin ruhunu yansıtan 10 özgün Topağacı mekanı bulunmakta.

Doğaya dönüş bistro

Ahmet Fetgari sokağın keyifli atmosferine keyif katan mekanlardan birisi olan Doğaya dönüş, iştah açıcı ve sağlıklı menüsü ile dikkat çekiyor. Hoş iç ve dış atmosferi, güzel yemekler ile birleşince mekan kendisine birçok müdavim edinmiş Sebze ağırlıklı geniş menüsü öğle servisinde yaygın fast food restoran alternatifinden kaçıp, özgün ve sağlıklı yemekler yemenize imkan sağlıyor.

Doğaya dönüş bistro

Doğaya dönüş bistro

Doğaya dönüş bistronun bir diğer önemli özelliği de sebze ağırlıkla ev yemeği menüsüne ilaveten, zengin şarap ve rakı seçenekleri sunması. Rakı-balık mekanlarının sanki anayasa kuralıymış gibi dayattıkları patlıcan ve yoğurt ağırlıklı mezelere ve şarap-peynir tabağı ikilisine güzel bir alternatif oluşturduğu için, Doğaya dönüş bistroya teşekkür etmek gerekiyor.

dogaya-donus-bisto

Gasto Local & Street Food

Her ne kadar Teşvikiye bölgesinde olan bir mekan olsa da, yazının ana fikri olan Nişantaş’nın arka sokakalarının hareketlenmesi fikrini desteklediği için Gasto’yu da bu listeye eklemek gerekiyor. 2019 Ekim ayında açılan Gasto Teşvikiye, sokak ve yöresel lezzetleri kendine tarzı ile hazırlayıp sunuyor. İşletme sahibi de dahil olmak üzere şeflerden oluşan ekibin uzun bir araştırma döneminde sonra açtığı restoran, lokal lezzetleri, modern ve rahat ortamında sunuyor. İspir Kuru fasulyesinden, Taco Tantuni’ye, Tarsusu İçli Köfteden, Ekmek üstü, Tiftik etli Muhalama’ya lezzet ve yaratıcılığı içe içe geçtiği mekanın, kahvaltısı da oldukça iddalı. Kahve ve çalışmaya da uğranabilecek tüm gün aktif konsepte sahip Gasto Local & Street Food, hızlı ve nitelikli yemeği uygun fiyatla sunan yeni tarz gastro-mekanlardan.

Mekanın detaylı yazısı için tıkayın
gasto

Gasto Teşvikiye

Kozmonot

Bölgede açılan mekanın dekorasyonu oldukça ilginç. Mekanın aynı zamanda mimar olan işletmecileri, soğuk savaş temasını işleyerek değişik bir atmosfer yaratmışlar. Menülerindeki geniş bira ve yemek bölümü, işletmeyi, gastropub olarak tanımlamamıza sebep oluyor. Bu sene gözlerin üzerinde olduğu Topağacı, Kozmonot ile beraber patlamasını yapmış durumda.


kozmonot-topagaci

Kozmonot, Topağacı

Son Topağacı

Topağacı’nın popülerleşen bölümünden biraz aşağıda, Ihlamur yolu sokağın sonlarına doğru açılan mekan, sade ve keyifli ortamı ile dikkat çekiyor. Nişantaşı’na doğru gittikçe karmaşıklaşan bölgeden biraz uzak ama, Topağacı ruhuna uygun bir mekan olsun deniyorsa, Son tam olarak bu ihtiyacı karşılıyor. Tarz dekorasyonu, atmosfer uygun müziği ve yaratıcı oturma düzeni ile Son, birçok blooger’ın da uğrak noktası durumunda

son-topagaci

Özellikle kahve sunumu ile dikkat çeken mekan, Gün içi kahve için ziyaret edilebileceği gibi öğle yemeği ve kahvaltı için de tercih edilebilir. Yakın zamanda menüye alkol ekleme üzerine çalışmalar olan Topağacı Son’da bir kahve-konyak içmek keyifli olacaktır.

Son Topağacı

Son Topağacı

 Grey Topağacı

Topağacı’nın beyaz masa örtülü mekanı Grey, şu an bölgedeki şık mekan konseptinin en önemli oyuncusu durumunda. Günün her saati hareketli olan mekan öğle ve akşam yemekleri haricinde, ara saatlerde de kahve ve içki için tercih ediliyor durumda. Akşam yemeği için özellikle hafta sonları yer bulmak zor olabilirken, barda ayak üstü yemek alıp gecenin hareketli saatlerini bekleyen insanlar görmek mümkün oluyor.
Gray Topağacı

Gray Topağacı

Fransız bistrosu ile Fine Dining arası olarak tarif edilebilecek Grey, Topağacı’nın dokusuna oldukça iyi adapte edilmiş. Hafta sonları Dj ile beraber ilerleyen saatlerde şık bir gece kulübüne dönen mekanın kokteylleri de oldukça keyifli.


Topağacı Gray Koktelleri

Topağacı Gray Koktelleri

Efendi

Son dönem açılan birkaç önemli kokteyl bardan birisi olan Efendi, Topağacı’na renk katan önemli mekanlardan birisi durumunda. Mekanın “dede” lakaplı meşhur barmeni Uğur Tekebaş‘ın hazırladığı kokteyller kısa zamanda kendisine birçok müdavim edinmiş. Efendi, akşam iş çıkışı saatlerinden itibaren yemek öncesi ve sonrası kokteyl almak isteyen kitleye “mahalle barı” olarak hitap ediyor. Hafta sonları ise mekan 23:00’den sonra DJ müziği ile beraber hareketli bir kokteyl-bara dönüşüyor.

Efendi Topağacı

Efendi Topağacı

Ministry off cofeee

 İşletme sahibi, Avustralya’da edindiği kahve tecrübesini hayata geçirmek için lokasyon olarak Topağac’ını seçmiş. Sturbucks gibi zincirlerin başlattığı kahve kültürü, farklı noktalarda açılan butik kahveciler üzerinden devam ediyor. Moc’da bu rüzgarı arkasına alarak, yarattığı keyifli atmosferi ve iyi kahvesi ile hemen müdavimleri olan bir mekan haline dönüşmüş.

Ministry of coffee topağacı

Grandma

Mahallenin pastanesi Grandma’da, güzel sunumlar ile içeride kahvenizi yudumlayabileceğiniz, hoş ve modern bir atmosfer var. Ekmekler, kekler, kurabiyeler…Bölgeye güzel bir renk katmış.
Grandma Topağacı

Anneanne işi modern pastane, grandma

 grandma pastane

Divine

 Dünyada ki örneklerin çoğunda olduğu gibi jazz kulübü işletmek, emek isteyen ve para kazanma fikri ikinci planda olan bir iştir. Arkadaş grubuyla gitsen “şamata yapamadık, eğlenmedik” şikayeti alırsın.. Kız arkadaşını, eşini götürsen “Bu kadar popüler yer arasında beni getire getire buraya mı getiriden” der. Yazın zaten içeri adam sokamazsın. Ancak şehrin sosyal yaşam alanlarına en çok ambiyansı da, yine jazz barlar katar. Divine, şık atmosferine rağmen, uygun fiyatlı menüsü ile dikkat çekiyor. Şu sıralar ayrıca dış bölümünü kafe-restoran olarak kullanıyor.
Divine Topağacı

Divine, Topağacı

Mahalle

Abdi İpekçi caddesindeki Buz bar, 2000’li yılların başında ortalığı kasıp kavururken, Nişantaşı gerçekten çok keyifliydi. Buz bar işletmeleri daha sonra sırasıyla Beyoğlu ve Karaköy’e taşındılar. Topağacı’nda açtıkları Mahalle’de yer olarak tesadüfi seçilmiş değil. Mahalle, yukarıda bahsettiğim sebepler ile bölge insanının ihtiyaçlarını karşılamak üzere açılan ilk mekan durumunda.

Mahalle Topağacı

Mahalle Topağacı

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.