Modern Türk Mutfağı Şef Restoranı

Evelik Restaurant

evelik

Balat, İstanbul’da turistik anlamda en yoğun ve hareketli bölgelerden biri. Hem yereller hem de turistler için oldukça farklı ve özel bir bölge. Tarihi evleri, dükkanları, insanları ve farklı kültürleri bir arada barındırması ile bambaşka bir ruhu olan Balat, görülmesi gereken semtlerden. Ancak Balat ziyaretlerinde nitelikli mekan bulmak da bir hayli zor. Yine de değerli bölgede son dönemlerde bir mekan hareketliğinden bahsetmek mümkün. Bunlar arasında yakın zamanda açılan Evelik Restaurant özel manzarasıyla dikkat çeken bir şef restoranı olarak karşımıza çıkıyor.

evelik

Evelik Restaurant, Patrikhanenin yanında yer alan Petrion Otelin terasında yer alıyor. Terasa çıkar çıkmaz özel bir manzarayla misafirlerini karşılayan restoran bölgedeki nadir içki servisi olan mekanlardan. Kompaklığı ve sıcak atmosferi ile teras restoran, kutlamalar, özel yemekler ve grup kapamaları için biçilmiş kaftan. Pazartesi hariç haftanın 6 günü açık olan restoran, güne kahvaltı servisi ile başlıyor. Öğle ve akşam servisinde hareketli olan restoran-bar, modern Türk mutfağından örnekler sunuyor. Mutfağın başında şef Gökhan Çilak’ın olduğu Evelik, mevsimsel olarak değişen bir menü ile karşımıza çıkmakta. Çoğu yerinden temin edilen ürünlerden hazırlanan lezzetler kısa zamanda yerli-yabancı misafirlerin beğenisini kazanmış durumda.

evelik

Menüye gelecek olursak; az evvel de söylediğimiz gibi burası başarılı bir şefin dokunuş ve yorumlamalarını da içeren bir menüye sahip. Hatay sürk peyniri ile hazırlanan ‘’Sürk Peyniri ve Domates’’, Gökhan şefin diğer mekanlarını ziyaret edenlerin bileceği enfes bir ‘’Humus’’, elma turşusu ve nar pekmezi ile harmanlanan ‘’Deniz Ala Tartar’ ve kars gravyeri ile sunulan ‘’Kabak’’ ilgi çekici seçimler. Sıcaklardan ‘’Tirit’’, ‘’Kuzu Gerdan’’  Çam fıstığı ve pancar pekmezi ile sunulan ‘’Minekop’ denenebilir. Menüde coğrafi işaretli ürünlerin yanına uyarı mahiyetinde bir yıldız koyulmuş. Yemek sonrasında ise tatlıya yer bırakmanızı öneririz. Çikolata Ganaj kesinlikle sizi mutlu edecek son vuruşlar. Balat’a yapılacak ziyaretlerde Evelik, özellikle günbatımı saatlerinde ziyaret edilebilecek en keyifli alternatiflerden.

Adres : Yavuz Sultan Selim, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:15, 34083 Fatih/İstanbul
Telefon : (0536) 592 86 56

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.