Akdeniz Mutfağı Fine Dining Gastronomik Sözlük

Fine Dining Nedir?

Aheste Pera

Servis, dekorasyon, hitap, yemek kalitesi ve sunumu anlamında üst düzey standarlarda hizmet veren restoranlar dünyada fine dining olarak tanımlanır.. Fine dining restoranlar, her ülkenin kültürüne bağlı olarak değişmekle birlikte, temelinde misafiri özel hissettirme fikri üzerine kuruludur. Girdiğiniz andan itibaren atmosfer farkını derinden hissettiren bu restoran tipi, fiyat olarak da en pahalı restoran kategorisidir. Kesin bir kurala bağlı olmasa da masalarda ki beyaz örtü, üst düzey karşılama, bakımlı ve şık servis personeli, özenli servis ve yemek sunumları fine dining restoranın temel özellikleridir. Son dönemlerde, dünyada fine dining restoran anlayışı, mekan şıklığı kaygılarından, özellikli ve deneyimsel yemek sunma çabasına doğru kaymıştır. Bu tip restoranlar genelde kutlama, özel gece, iş yemeği gibi kendinize ve/veya misafirinize özel bir deneyim yaşatma amacıyla tercih edilir.

mikla

Ülkemizdeki Örnekleri

Fine dining restoranlar milletlerin kültürüne göre farklı şekilde vücut bulurlar. Örneğin İspanya’da lezzet, İngiltere’de yaratıcılık önemliyken, İstanbul’da manzara ve mekan şıklığı ön plana çıkabilir. Son dönem şartları yerine getiren birçok restoranın, fine dining yerine şef restoranı olarak anılmak istemesi de gözden kaçmamaktadır. Ülkemizdeki kendi kültürümüzü temsil eden, bu kategorideki başlıca restoranlardan bazılarını, Sunset Grill & Bar, Mikla, Frankie, Vogue, Spago olarak sayabiliriz. Dünyaki genel tanıma uygun restoranlar ise Nicole, Neo Lokal, Mikla ve Yeni lokanta olarak ifade edilebilir. Bu restoranlar arasında Mikla hem bizim kültürümüz, hem de dünya standartları anlamında kabul gören kategorideki en net restoran olarak ön plana çıkıyor.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.