Fine Dining Nişantaşı-Beşiktaş

Spago İstanbul

spago

Spago İstanbul, Covid 19 sebebiyle verilen aradan sonra, 2 Haziran Salı günü Turizm bakanlığının açıkladığı hijyen ve sosyal mesafe kuralları (bilgi için tıklayın) ile birlikte tekrar açılıyor.

Spago İstanbul ile ilgili bir yazı yazarken öncelikle Fine Dining restoran nedir? ve Spago bu kategoride bir restoran mıdır? soruları kafada canlanıyor. Zira Fine Dining denen restoran tipinin, ülkeden ülkeye, kültürden kültüre de oldukça değiştiği rahatlıka gözleniyor. Bu kavramın katı tarifini uygulayan restoranlar ise kuşkusuz bizim insanımıza biraz sıkıcı ve kasıntı geliyor. Yine de şefin, restoranın yönetiminde mutlak egemen kişi olması, üst düzey servis ve özel lezzetler, bu restoran tipinin olmazsa olmazları olarak belirtilebilir. St Regis oteldeki teras mekan Spago İstanbul, şıklığı ve rahatlığı bir arada sunan atmosferi ile Casual Fine Restaurant tarifini en iyi dolduran mekanlardan. Nişantaşı’ndaki Restoran-bar, manzarası, keyifli barı ve imza tabakları ile kendine has bir yeme-içme deneyimi vaat ediyor.

Spago İstanbul’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim

spago

Ne yenir, içilir?

Hollywood’un şefi ünvanını taşıyan Wolfgang Puck’un 1982’de West Hollywood’da açtığı ve sonrasında Beverly Hills’e taşıdığı markası olan olan Spago, Amerika dışındaki ilk şubesini 2015’de İstanbul’a açıyor. Avusturya doğumlu olan ve 21 yaşında Amerika’ya gelen şefin en bilinen özelliği ise genç yaşında öğrendiği Fransız mutfağı tekniklerini uzak doğu mutfağında kullanması olarak ifade ediliyor. Tarladan mutfağa düşüncesi ile yola çıkan şef, mevsimsel tazeliğe göre menülerini oluşturuyor.  Bu anlamda Spago İstanbul’da menüye giren birçok yemek, şefin ve ekibinin klasiklere yerel dokunuşlar felsefesi kapsamında hazırlanıyor. İstanbul’a geldiğinde ilk iş Mısır çarşısındaki baharatçıları gezen şef, coğrafyadaki tatları menüdeki yemekler ile nasıl birleştireceği üzerine kafa yoruyor.

Müdavim Not: Oscar gecesininde uzun yıllardır menüsünü yapan Wollfgang Puck, Hatırlanacağı üzere İstanbul Spago’nun şefi Cihan Kıpçak ile birlikte son ödül töreninde, Güney doğu mutfağından birçok lezzeti sunmuştu.

spago

Kaliforniya mutfağı üzerine olan restoranın zaman içerisinde oluşmuş imza tabaklarından, Somonlu, Havyarlı pizza, Butter Lettuce ve Organik Tavuk Spago İstanbul’un menüsünde sunuluyor. 4 aylık dönemelerde değişen menüde klasikler kalırken, mevsimsel tazeliğe göre yeni yemekler ekleniyor. 2019 yazı için hazırlanan menüdeki bazı imza tabaklar ise, Hong Kong usulü buharda pişmiş levrek,  Szchaun stili domuz kaburga ve el yapımı makarnalardan trüf yağında agnoletti olarak sayılabilir. Mekanın bar bölümünde oturanlar için de pizza, felafel ve spring roll gibi sokak lezzetlerinden oluşan atıştırmalık bir bar menüsü sunuluyor. Spago’nun kokteyllerinden de bahsetmek gerekirse, Peace On Earth ve Forbidden Kiss mekan ile özdeşleşen içkiler olarak, özellikle ilk ziyaretini yapanlar tarafından denenmeli.

spago

Ne zaman gidilir?

Spago İstanbul’un bar & Teras bölümü haftanın 7 günü 15:00-02:00 arası hizmet verirken, yemek servisi 18:30-23:30 saat diliminde sunuluyor. Mekan özellikle yaz aylarında teras barında sunduğu keyifli ortamı ile iş çıkışı saatleri oldukça hareketli oluyor. Fine Dining bi restoran olmasına rağmen Spago, içkiye gelen misafirlerine rahat takılabilecekleri bir ortam ve uygun bir bar menüsü sunuyor. Kış aylarında gelen misafirler ise manzaraya hakim oturma düzeni ile enerjik bir şehir restoranı atmosferi yaşıyorlar. 2020 sonbaharına girerken keyifli terasında canlı müzik programaları yapan mekanın etkinliklerini buraya tıklayarak instagram sayfasınından takip edebilirsiniz. St Regis otelin terasındaki mekana özellikle yemek için, rezervasyon ile gidilmeli.

spago

Ne giyilir?

Spago İstanbul, şehirde üst düzey restoranlar sayıldığında, bir çırpıda akla gelen mekanlardan birisi durumunda. Bu duruma rağmen mekan, şık tarzını korumak kaydıyla, oldukça rahat da bir atmosfer sunuyor. Bu durumun en önemli sebebi de bence genlerinde olan Kaliforniya ruhu olarak ifade edilebilir. Şehirdeki çoğu üst profil mekanda olan yazları “şortlu misafir kabul etmeme” gibi kıyafet zorunlulukları uygulanmıyor. Misafir rahatlığına önem veren mekanın, dövmeleri ve gözlükleri ile Blues Brothers havasındaki barmenleri de restoranın Amerikan ruhunu tamamlıyor. Barına Spor/Şık gelinebilecek Spago’ya yemek için gelecekler daha chick ve şık tarzlar seçebilir

spago

Kim kim gidilir?

Spago İstanbul, Fine Dining bir restoran kimliği ile özel gece yemekleri için oldukça uygun bir mekan. Bununla birlikte Spago’nun dinamik ortamı, özellikle yaz aylarında iş çıkışı arkadaşlar ile barına takılmak için bir buluşma mekanı atmosfer sunuyor. Restoran-bar, abartılı eğlenceye gerek yok diyen kutlama grupları için de iyi bir alternatif sunuyor. Manzaralı mekanın, iş yemeği ve yabancı misafir ağırlama için önemli bir adres olduğunu ekleyelim. (iç bölümünde kapalı gruplar için özel bir odası mevcut) Spago İstanbul her nitelikli restoranda olduğu gibi gustosu yüksek dostlar ile deneyim odaklı bir yemek için de tercih edilebilir.

spago

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 28.11.2019)

Spago İstanbul, kendisini  “Casual fine dining” olarak tanımlayan bir restoran. Bu tanımın bir sonucu olarak bar menüsü ve Smoked Salmon Pizza (65 TL) gibi imza tabaklarında, makul fiyatlar görmek mümkün. Mekanın keyifli terasındaki misafirler için olan Teras & Bar menüsünden Ördek Spring Roll 68 TL, Karidesli ve Yengeçli Çin Mantısı 64 TL’den sunuluyor. Ana menüye gelecek olursak, imza tabaklardan Lettuce Cups 69 TL, Organik Tavuk 135 TL’den sunuluyor. Sezon menüsünde ön plana çıkanlardan, Hong Kong usulü Levrek 150 TL ve el yapımı makarnalardan Trüf Yağında Agnoletti 66 TL’den fiyatlanmış. Kokteyllerin 75 TL civarı sunulduğu Spago İstanbul, akşam yemeği için kişi başı 400 TL fiyat beklenti ile ziyaret edilebilirken, bar bölümünde kişi başı ortalama 250 TL hesap beklenebilir.

Spago İstanbul Adres: Teşvikiye, Mim Kemal Öke Cd. No:35, 34365 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 368 08 08

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.