Etiler-Boğaz Meyhane

Şişko Perihan Arnavutköy

şişko

Eskiden balıkçıları ile ünlü olan Arnavutköy, son yıllarda açılan kahvaltıcı ve barlar ile adeta bir dönüşümden geçti. Daha yakın zamanda ise, özellikle nitelikli mekanların Arnavutköy’ün iç kısımlarını seçtiği gözlerden kaçmıyor. Azınlıkların önemli iz bıraktığı, tarihi köşk ve ibadethanelerle dolu Arnavutköy’ün  iç kısmı da böylece sosyal hayatın içine dahil olmuş oldu. 2020 Haziran ayında açılan Şişko Perihan da konumunu, mekan yoğunluğunu olduğu ana caddenin hemen bir arkası olarak seçmiş. Şişko Perihan, şık dekorasyonu, kendine has meze sunumları ve hoş müzikleri ile ilk günkü çizgisini korurken, tam bir Müdavim mekanına dönüşmüş durumda.

Arnavutköy’ün yeni meyhanesini 5 sorumuzda inceleyelim

Ne Yenir Ne İçilir?

Ortaya paylaşımlı meyhane mutfağı bizde oldukça sevilmekle beraber son dönem açılan yeni nesil meyhaneler konuyu başka bir boyuta götürmüştü. Yeme-içme kalitesindeki düşüklük bu tarzın en çok eleştiri aldığı konu olurken, Arnavutköy’de yakın zamanda açılan birkaç örnek de bölgede barınamamıştı. Şişko Perihan ise müziğinden, yemeklerine eski usul meyhaneciliğin ruhunun korunduğu, modern ve şık dokunuşlarla zevk katılmış bir mekan olarak tanımlanabilir. Zira mekan beyaz örtülü masalarından, mezelerin servis edildiği metal kaplara, misafirlerini hemen nostaljik bir havaya sokuyor. Keyifli meyhanede masalara öncelikle, beyaz leblebi, Ankara çubuk Turşusu ve çıtır kuru patlıcan ikram ediliyor.

şişko perihan

Şişko Perihan’da sunulan mezeler orijinaline sadık kalmak kaydıyla, yöresel temin edilen ürünlerden hazırlanıyor. Ara sıcaklardan, Sebzeli Mücverde kullanılan otlar Egeden, Kuru fasulye İspirden temin ediliyor. Mezelerden, Kabak tarator, Topik, Cevizli Köz Biber Acılı Perihan özel sunumları ile denenmesi gereken başlıca lezzetler. Menüdeki ara sıcaklar ise, Mevsim Mücveri ve Yaprak Ciğer ve Patates Tantana. Keyifli meyhanede ana yemek olarak İspir Kuru fasulye, Gerdan Kokoreç ve Perihan’ın Köftesi servis ediliyor. Şişko Perihan’da a la carte menünden seçim yapılabileceği gibi, yeme-içme deneyiminin daha yukarı çeken fix tadım menüsü de tercih edilebilir.

şişko perihan

Patates Tantana

Ne zaman gidilir?

Şişko Perihan Arnavutköy, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 17:00-01:00 arası açık bir mekan. Mekanın en hareketli saatleri ise akşam itibarı ile oluşuyor. Ancak özellikle günlerin uzun olduğu bu dönem için, tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde kalan mekanda, akşamüstü saatleri de ayrı bir keyifli. Yılın tamamında 2 katında hizmet veren mekan, haftanın her günü oldukça ilgi görüyor. Bu sebeple mekana rezervasyon yaparak gitmekte fayda var. Düz ayak bir giriş olan ve vale servisi de mevcut olan Şişko Perihan’ın instagram sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

şişko perihan

Ne Giyilir?

Şişko Perihan, Arnavutköy’ün eski meydanı olarak bilinen göbekte, bölgenin keyifli atmosferini oldukça iyi yansıtan bir mekan. Arnavut kaldırımlı sokağın ve tarihi çınar ağaçlarının arasındaki meyhane, modern ve sade bir tarz ile dekore edilmiş. Arnavutköy’ün yeni mekanı, eskitilmiş duvarları, dekorasyona uygun aksesuarları ve beyaz örtülü masaları ile şık bir İstanbul lokantası tadında. Meze sunumlarının tamamlandığı ve servise hazır hale getirildiği açık mutfak-bar ise, butik meyhaneye ayrı bir ruh katmış. Şişko Perihan’ı öncesinde ve sonrasındaki duraklarınızı da hesaba katarak Rahat-Şık tarzlarla ziyaret edebilirsiniz.

şişko

Kim kim Gidilir?

Şişko Perihan, ortaya paylaşımlı yemekleri ve keyifli meyhane ortamı ile, dostlarla buluşma noktası olarak ideal bir Arnavutköy adresi olmuş. Akşam boyunca eski Türkçe parçaların çaldığı (ayakta eğlenceye dönüşmüyor) mekan, havaya sokan atmosferi sebebiyle kutlama grupları tarafından tercih edilebilir. 18 yaşın altında misafir kabul etmeyen Şişko Perihan, klasik  meyhane mutfağı severlerce, deneyim odaklı bir yemek için ziyaret edilebilir.

şişko

Ne Kadar Ödenir? (Güncelleme 21.09.2022)

Şişko Perihan, kendine has meze sunumları olan ve mevsimsel olarak değişen lezzetlerden oluşan bir menü ile karşımıza çıkıyor. Restoranda a la carte menü olmakla beraber, yaygın olarak fix tadım menüleri tercih edilmekte. Bu menüler 4 kişiye 1 büyük rakı ile birlikte veya 2 şişe şarap ile birlikte sunuluyor. 6 meze seçimi, spesiyal ara sıcak ve seçenekli ana yemeği kapsayan menü servis ücreti dahil 725₺ olarak fiyatlanmış durumda.(servis ücreti dahil) Bu menünün bir üst marka içkiler ile olan versiyonu da 850₺ olarak sunuluyor.

Adres: Arnavutköy, Francalacı Cd. No:10, 34345 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0530) 590 9191

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.