Etiler-Boğaz Fine Dining Yemekli Kulüp

29

ulus 29

29, ülkemizde yer alan uzun soluklu olmayı başarmış az sayıdaki üst segment restoranlardan. 29, imza tabakları, tecrübeli servis ekibi ve dönemsel olarak yaptığı konsept uyarlamaları ile, İstanbul’un klasikleşmiş mekanları arasında geliyor. En sonuncu önemli renovasyonunu 2017 senesinde geçiren restoran klasik çizgilerini modern unsurlarla birleştirmişti. Menüsünde de Türk mutfağının yanı sıra Akdeniz ve Uzakdoğu mutfağından lezzetler sunan 29, bar bölümünde ise imza kokteylleri ile ön plana çıkıyor. 29, olağanüstü manzarası, şık atmosferi ve yemek sonrası kulübe dönen nitelikli eğlencesiyle, benzersiz akşamlara ev sahipliği yapıyor.

Yakın zamanda açıklanan Michelin Guide’da yer alan 29’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

29

Ne yenir, ne içilir?

Restoranın en önemli özellikleri arasında, kurulduğu zamandan beri menüsünde Türk mutfağına yer vermesi geliyor. Zira bundan 15 sene öncesine kadar Fine Dining restoran, “yabancı mutfağın şık bir ortamda sunulduğu yüksek fiyatlı mekanlar” olarak bilinirdi. Sonrasında yeni şeflerin açılımları ve Michelin kriterleri gibi hayatımıza yeni giren bilgiler, yerel mutfağın ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu anlamda 29’un en baştan beri Türk mutfağından örneklere yer vermesi öncülüğünün önemli göstergelerinden. Tabi restoranın menüsü çok yönlü misafir kitlesi sebebiyle özellikle paylaşıma uygun dünya mutfağından tabaklar ile de harmanlamış.

29

292929’un menüsünde açık mutfakta konumlanan canlı ateşten çıkan isli lezzetler ön planda. Soğuk ve sıcak olarak ayrılan başlangıçlardan Taş Fırında Pancar, Tereyağlı Ilık Kereviz, acı ve tatlı aioli soslu Popcorn Karides ortaya söylenebilecek keyifli tabaklardan. Menünün en dikkat çekenleri arasında olan Marine Balık ve Tartar bölümünden, Tarama Lakerda, Somon Tataki, Dana bonfile Tartar denenmesi gerekenlerden. Ayrıca bu bölümden Marsilya Usulü Deniz Mahsulü Tabağı ve İstiridye gibi seçimler ile farklı bir menü de yapılabilir. Ana yemek olarak ise imza tabaklardan Yoğurtlu Kebap, Tandırda Ördek, Fırında Milföy Hamuru ile Kaplı Kuzu Yahni (2-3 Kişilik) ön plana çıkanlar arasında.

29

Tatlı olarak ise Antep Fıstıklı Kadayıf, Kestane Mousse ve Pişmaniye, Karamelize Bal Kabaklı Terin in yanı sıra, birbirinden keyifli ev yapımı dondurma ve sorbeler menüde yerini alıyor. 29’un aynı zamanda dekorasyonun bir parçası olan şarap kavında yerli ve yabancılardan oluşan oldukça geniş bir seçki sunuluyor. Bardan çıkan imza kokteyllerinden ise Twenty Nine ve keklikle dinlendirilmiş cinden yapılan Münhasır denenmesi gerekenlerden.

29

Ne zaman gidilir?

Hafta içi 12:00-15:00 saatleri arası öğle servisi için açık olan 29, akşam servisine haftanın tüm günleri 18:00 itibarı ile başlıyor. Özellikle akşam servisi için öncesinden rezervasyon yapılması gereken 29’a, yemek sonrası kulüp için de gitmek mümkün. Mekanı ziyaret için bir diğer keyifli alternatif ise, akşam barına içkiye gidip, barda paylaşımlı tabaklar almak olacaktır. Ulaşımı oldukça kolay olan ve vale hizmetinin bulunduğu 29’a buraya tıklayarak on-line rezervasyon yapabilirsiniz.

29

Ne giyilir?

Ulus sırtlarından panaromik bir açıyla boğaz manzarasına sahip olan 29, yeşilliklerin ve canlı renklerin kullanıldığı sıcak bir dekorasyona sahip. Barın arkasına konumlandırılan açık mutfak ve arkasındaki şarap kavı, yeme-içmenin restoranın tasarımında odak noktada olduğunu vurguluyor. Yemek sonrası sıkı bir gece kulübüne dönen mekanın giyim kodları ise Smart Chic olarak şekilleniyor.

ulus 29

Kim kim gidilir?

29, müthiş manzarası, şık dekorasyonu, özenli servisi ve Türk mutfağından seçenekler sunması sebebi ile yabancı misafir ağırlama için ideal bir mekan. İlerleyen saatlerde gece kulübüne dönüyor olması ise, yemek ve eğlenceyi birleştirmek isteyen kutlama grupları için mekanı ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca 29, gün boyu baby shower, doğum günü gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Büyülü atmosferi ile 29, özel gece yemekleri için de biçilmiş kaftan. Gustosu yüksek misafirler, restoranın iddalı yeni menüsünü incelemek üzere deneyim odaklı bir ziyarette bulunabilirler.

29

Ne kadar ödenir?

İstanbul’un yıllar boyu sürdürülebilir bir şekilde en gözde restoranları arasında yer alan 29, şehrin en önemli misafir ağırlama mekanlarından. Restoranın menüsündeki bazı fiyatlara değinecek olursak başlangıçlardan Taş Fırında Pancar 255₺, Tereyağlı Ilık Kereviz 250₺,  Popcorn Karides 370₺ olarak menüde yer alıyor. Menünün Marine Balık ve Tartar bölümünden, Tarama Lakerda 325₺, Dana Bonfile Tartar 425₺. Ana yemek olarak ise imza tabaklardan Yoğurtlu Kebap 600₺, Tandırda Ördek 650₺ olarak fiyatlanıyor. Kokteyllerin 350 ₺ olduğu mekanda, kadeh şaraplar 280₺’den başlıyor.

29 on-line rezervasyon
29 Adres: Kuruçeşme Mahallesi, 34345 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 359 2929

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.