Fine Dining Müdavimlist

Michelin Yıldızlı Restoranlar

Aheste Pera

Dünyanın en büyük restoran derecelendirme organizasyonu olan Michelin Guide 11 Ekim 2022 tarihi itibarı İstanbul seçkisini açıkladı. 1900’lü yıllarda Fransız lastik üreticisi Michelin şirketinin, seyahat edenlere kolaylık sağlamak amacıyla harita, konum, konaklama bilgilleri sağlayan guide, zamanla dünyanın en prestijli restoran rehberine dönüşmüştü. Michelin organizasyonda yer alan 38. destinasyon olan İstanbul’da, toplam 53 restoran listeye geldi. Bu restoranlar arasıda 5’i yıldıza layık görülürken, 10’u Bib Gourmand (fiyat/kalite performansı yüksek) listesinde yer aldı. Aşağıda Michelin yıldızlı restoranlar ve rehberde yer verilen mekanlarımıza bir göz atalım.

yeni lokanta

Yeni Lokanta Michelin Guide’da yer alanlardan

TURK Fatih Tutak

Bomonti’nin fine dining restoranı TURK Michelin derecelendirmesinde 2 yıldız alarak en büyük başarıyı elde eden restoran oldu. Gerçi şef sahibi Fatih Tutak, TURK’ü fine dining değil fun dining bir restoran olarak tanımlıyor. Şefin en iddalı restoran tipi olan fine dining topuna girmemesi, verilen yıldızlarla birlikte fazla mütevazi davrandığını göstermiş oldu. Yıllarca yurtdışında önemli restoranlarda çalışan şef  Fatih Tutak’ın mekanı TURK Bomonti, geçmişteki yemek alışkanlılarımızdan yola çıkarak yaratacılığın ve deneyimin ön planda olduğu bir menü sunuyor.

türk bomonti

TURK Fatih Tutak

Turk Fatih Tutak: Cumhuriyet, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad, Yeniyol Sk. No:2, 34440 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 709 56 79

Neolokal

Şef ortak Maksut Aşkar’ın restoranı 1 yıldız ile Michelin restoranları arasına girmiş oldu. Sürdürülebilir gastronomiye yönelik öncü yaklaşımından dolayı Kırmızı Yıldızına bir de Yeşil Yıldız ekleyen Neolokal, emeğinin karşılığını da almış oldu. Bankalar caddesindeki Salt Galata binasında yer alan restoran, manzarasıyla da dikkat çekiyor. Neolokal tarladan sofraya mantığıyla, tedarik ettiği ürünler ile sezonsal değişen bir tadım menüsü sunuyor.

neo lokal

Neolokal

Neolokal Adres: Arapcamii Mahı, Bankalar Cd. No:11, 34420, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0551) 447 45 45

Mikla

Michelin yıldızı alacak restoranlar arasında kuşkusuz herkesin 1. adayı olan Mikla sürprize mahal vermedi. Türk mutfağını yorumlayan önemli fine dining restoranlardan olan Mikla dünyanın da en iyi 50 restoranı arasında gösteriliyor. Mikla’nın 2 değil de 1 yıldıza layık görülmesinde ise Fatih Tutak’ın (TURK) işin başında olması ve hevesine karşın, Mikla’nın şef sahibi Mehmet Gürs’ün zaman içerisinde mutfağı ekibine biraz fazlaca emanet etmesi yatıyor olabilir.

mikla

Mikla Adres: Asmalı Mescit, The Marmara Pera, Meşrutiyet Cd. No:15, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 293 56 56

Nicole Restaurant

Hayatta her konuda olduğu gibi Michelin yıldızlarının zamanlaması da kimine talih, kimine de talihsizlik getirdi. Nicole’ün kurucu şefi Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu yıllarca markayı bir yere getirdi, ancak kısmet restoranın yeni şefi Serkan Aksoy’a kısmet oldu. Üstelik Kaan Sakarya’nın Basta’sının rehbere bile girmemesi şaşkınlık yarattı. (Basta fast casual olabilir diye alınmamış olabilir) Nicole Restaurant, Michelin yıldızlı restoranlar arasında manzarasıyla da dikkat çekenlerden.

hodan

ilk etapta Michelin Guide’a yetişemeyen restoranlardan Hodan

Telefon: (0212) 292 44 67
Adres: Tomtom, Tomtom Kaptan Sk. No:18, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Araka

Yeniköy’ün ufak ve sempatik lokantası Araka yaptığı özenli işler ile 1 yıldız alan diğer bir adres oldu. Changa’nın eski şefi Pınar Taşdemir tarafından açılan Araka, 2 katlı mekanında hizmet veriyor. Şef restoranı olarak tabir edilen Araka mevsimsel lezzetleri, şefin yorumuyla hazırlanıp sunuyor.. İçki ve kahvaltı servis de olan mekana, öğle yemeği de dahil olmak kaydıyla rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

araka

Araka Yeniköy

Araka Adres: Yeniköy Mahallesi, Yeniköy, Kapalı Bakkal Sk. No:8, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 223 72 23
Bib Gourmand Restoranlar

Karaköy Lokantası

Aheste 

Cuma

Sade Beş Denizler 

Giritli

Tershane

Alaf 

Aman da Bravo

Calipso

Pandeli

Michelin Guide Restoranları

1924 Rejans

Ulus 29

Aila

AQUA – Four Seasons Bosphorus

Atölye

Azur Yeniköy

Balıkçı Kahraman

Banyan Ortaköy

Beyti

Çok Çok Thai

Deraliye

Eleos Beyoğlu

Feriye Ortaköy

Glens Nişantaşı

Inari Omakase Kuruçeşme

Khorasani

Kiss The Frog

Koço

Kubbeli

Kıyı

Lokanta 1741

Matbah

Mürver Karaköy

Nobu

OCAK

Octo Karaköy

Park Fora

Rumelihisari İskele

Şans

Seraf

Sofyalı 9

Spago İstanbul

St. Regis Brasserie

Sunset Grill & Bar

Tatbak

Topaz

Tugra

Yeni Lokanta

Zuma

Michelin yıldızları ne anlama gelir:

Tek yıldız: Alanında çok iyi bir restoran
İki yıldız: Rotanızı değiştirmenize değer
Üç yıldız: Yalnızca bu restoran için özel bir yolculuk yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.