İtalyan Mutfağı Müdavimlist

Ataşehir Mekanlar

Ataşehir, bundan birkaç sene öncesine kadar insanların yalnızca barınmak ve çalışmak (pek çok iş yeri bu bölgede) için tercih ettiği bir semtten ibaretti. Son iki senedir ise burası gerçek anlamda bir sosyalleşme alanına dönüştü. Pek çok farklı ihtiyacı aynı anda karşılayabilecek çeşit çeşit mekan var burada. Meyhaneler, balık restoranları, kebap restoranlar, üçüncü dalga kahveciler ve dünya mutfağından örnekler sunan kaliteli restoranlar derken sizler için kısaca Ataşehir mekanlarını derlemek istedik.

sapa

Sapa Ataşehir

Fauna

2003 yılında beş masalı küçük bir restoran olarak faaliyete başlayan Fauna’nın yolculuğu, 2014 yılından bu yana Ataşehir’de 22 koltuğu bulunan, açık mutfaklı, minik bir mekanda devam ediyor. Ataşehir’de bulunan Fauna’nın ortamı gerçekten çok samimi ve keyifli; ancak misafir ağırlama kapasitesi belirli olduğundan ve hazırlanan yemekler de o anda, sipariş verildiğinde yapıldığından mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Hatta öyle bir rezervasyon sistemi var ki; iki hafta önceden yerler doluyor. Sıkı sıkı takip etmenizi öneririz kesinlikle. Peki Fauna’yı böyle popüler ve özel kılan nedir derseniz; pek tabii ki enfes lezzetleri ve taze hazırlanan makarnaları. Restoranda az evvel de söylediğimiz gibi her şey müşteri siparişi sonrası hazırlanıyor ve yüksek kaliteyi korumak için sınırlı üretim oluyor kasıtlı olarak. Malzemeler taze ve yerel kaynaklı ürünlerden seçiliyor. Şef İbrahim Tuna, menüyü oluştururken tüm bunlara fazlasıyla önem vermiş ve gerçekten de her adımda hissediliyor lezzet. Makarna çeşitleri arasında öne çıkanlar arasında tulum peynirli ravioli, porçini soslu siyah sarımsaklı ravioli ve kuzu incik makarna var. Farklı çorba çeşitleri ve bazı sürprizlerin de yer aldığı menüyü deneyimledikten sonra mutlu bir son için tatlılarına da muhakkak yer ayırın!

Fauna

Adres : Küçükbakkalköy, Işıklar Cd. No:9 D:B, 34750 Ataşehir/İstanbul
Telefon : (0545) 572 11 30

Sapa İstanbul

Ataşehir’de sapa denilebilecek bir sokakta yer alan Sapa İstanbul, adeta gizli bir vaha gibi bu sakin sokakta lezzet anlamında harikalar yaratıyor. Sapa İstanbul, Anadolu mutfağından lezzetleri modern teknikler ile yorumlarken, nitelikli canlı müzik etkinlikleri ile de keyifli bir atmosferde misafirlerini ağırlıyor. Sapa İstanbul yüksek tavanlı bir binada, rahat oturma gruplarından oluşan iç ve dış alanlar sunuyor. Oldukça modern bir tasarıma sahip olan restoranda, açık mutfak dekorasyonun en önemli unsurlarından biri. Pişen yemekleri ve şefleri seyretmek epey keyifli doğrusu. Bir bir masanıza gelen resim gibi tabaklar da bir o kadar şaşırtıcı. Gün içerisinde konforlu bir ortamda çalışma veya toplantı amaçlı ziyaret edilebilecek, kahvaltıya gelinebilecek veya öğlen yemeği için tercih edilebilecek mekan, akşam ise bambaşka bir çehreye bürünüyor. Kalabalık akşam yemekleri ve özel kutlamalar için uygun. Yemeklerine değinecek olursak; Mutfağın başında tecrübeli şef Ümit Dere var ve mevsimselliğe oldukça önem veriyor. Yemekler çok lezzetli. Modern Anadolu mutfağı üzerine olan restoranda canlı ateş oldukça ön planda. Başlangıçlardan Van kuru cacık ve kavrulmuş badem ile sunulan Adana Fellah, kuru etli Antakya İş Humus ön plana çıkan tabaklardan. Kuzu İncik ve Dana Yanak da mutlaka tatmanız gereken ana yemekler arasında!

Sapa Ataşehir

Küçükbakkalköy, Rüya Sk. No:12 D:18A, 34750 Ataşehir/İstanbul
Telefon: (0216) 629 72 72

L’Olivetto Restaurant

Ataşehir’in en ilgi çekici ve şık restoranlarından birisi de L’Olivetto Restaurant. Atatürk Mahallesinde açılan L’Olivetto Restaurant, farklı atmosferi, genişliği ve yemekleri ile pek çok müdavim kazanmış durumda. Özellikle kutlamalar ve kalabalık arkadaş yemekleri ile dateler için tercih edilen mekanın iç tasarımı çok hoş. Yeşil ve kahverengi renklerinin hakimiyetinde oldukça şık bir yer yaratılmış. Özellikle büyük bar kısmı, duvardaki resimler ve aydınlatmalar ile orta kısımdaki piyano bambaşka bir atmosfer içerisinde keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Burası bir akdeniz restoranı. Akdeniz mutfağının farklı yemekleri var menüde. Şef Arif Tuyuğ’nun önderliğinde oluşturulan menüde İtalyan mutfağına da göz kırpılıyor. Leziz öğlen ve akşam menüsünün yanında sabah kahvaltıya gelmek için de tercih edilebilecek bir yer olduğunu belirtelim.

L’Olivetto Restaurant

Adres:Atatürk Mahallesi, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul
Telefon:(0216) 912 22 21

Cibalikapı Balıkçısı Ataşehir

Cibalikapı Balıkçısı, Moda ve Balat’taki şubeleri ile pek çok kişiye ulaşmış, müdavimleri olan mekanlar. Özellikle Moda şubesinin, sahile yakın konumu bir harika. Kendilerine has mezelerinin methini de duymuşsunuzdur. Cibalikapı Balıkçısı birkaç sene evvel Ataşehir’de de bir şube açtı. Buranın en önemli farklı, diğer şubelerine göre çok daha geniş bir alana kurulmuş olması ve sıcak, samimi atmosferdense daha modern ve farklı bir ambiyans var. Klasik Cibalikapı Balıkçısı müdavimleri için belki biraz değişik gelebilir; ancak Ataşehir’de yaşayan, çalışan veya sosyalleşenler için iyi bir seçenek olduğu aşikar. Burada hem çeşit çeşit ve lezzetli mezeler var, hem de deniz ürünleri bulabilmek mümkün. Özellikle mezeleri gerçekten çok özel ve buraya has seçeneklerin olduğunu da belirtelim. İş çıkışı yemekleri için de çok uygun olan mekanın bahçesinde mutlaka bir akşamınızı geçirin.

Cibalikapı Balıkçısı Ataşehir

Adres : Varyap Meridian A Blok Altı Karanfil Sokak Batı Ataşehir, 34779 Kadıköy/İstanbul
Telefon : (0531) 255 45 00

Sensus Ataşehir

Galata’da, tarihi bir atmosferde bulunan, birçok farklı şarabı bulabileceğiniz Sensus’un şehirde birçok başka başka lokasyona şubeleri açıldı. Şarap ve İtalyan mutfağını sevenler için harika bir haber kesinlikle. Sensus Ataşehir de bu anlamda Ataşehir sakinlerinin şansı oldu. Bulvar 216’nın içerisinde açılan Sensus Ataşehir, bir Avm restoranı olmanın çok ötesinde kesinlikle. Özellikle iç kısmında kendinizi İtalyan trattorialarında gibi hissedebileceğiniz bir ortam var. Galata şubesindeki kadar geniş olmamakla birlikte yeterli bir şarap kavı var burada. Şarap ile birlikte başlangıç ve peynir tabağı tercih edebilirsiniz. Ayrıca çoğu restoranda var olan permesan tekerinde fettucini de burada bulunuyor. Kısa bir Show eşliğinde sunulan makarna leziz. Keçi peynirli pizzaları da favorilerimizden oldu. Buraya akşam gelebileceğiniz gibi öğlen saatlerinde de gelebilirsiniz. Özel öğlen menüleri var. (Makarna ve içecek, pizza ve şarap gibi set menüler oluşturulmuş) Kesinlikle denenmeli.

Sensus Ataşehir

Adres: Barbaros, Gelin Sok. No:216 C Blok 2/4, 34746 Ataşehir/İstanbul
Telefon: (0216) 672 45 45

Sintesi

Batı Ataşehir’de bulunan Bulvar 216’da açılan Şef restoranı Sintesi, hem bölgede yaşayanlar, hem de sosyalleşmek adına bu konumu tercih edenler için iyi bir seçenek oldu. Kocaman bar alanı, soft renklerin hakimiyeti, geniş tavanlar, hoş aydınlatma ile oturma kısımları gerçekten şık bir atmosfer vaat ediyor. Üstelik bahçe kısmı da olduğu için havadar bir ambiyansı var. Mekan başarılı Şef Ersin Avşar’ın. Her detayıyla ilgilenen, özenle bu alanı oluşturan şefin, pek tabii ki menüde de dokunuşları hissediliyor. Yerel malzemeler ve tazelik ön planda. Burada Türk mutfağı ile dünya mutfağının sentezlendiği yaratıcı bir ‘’sentez mutfak’’ var. Menüde başlangıçlar, salatalar, pizzalar, makarna, risotto ve ana yemekler var. Kuşkonmazlı Pizza, Deniz Mahsüllü Lazanya ve Erzincan tulum peynirli erişte ön plana çıkan yemeklerden. Ayrıca ana yemekler de oldukça seviliyor. Yalnızca yemek için değil, İş çıkışında arkadaşlarınızla gelip bişeyler içmek için de Sintesi Restoran’ı tercih edebilirsiniz. Kokteylleri başarılı.

Sintesi

Adres : Bulvar 216 AVM, Kat 2, Barbaros Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, Gelincik Sokak, No:4, Ataşehir, İstanbul
Telefon : (0532) 699 32 82

Sushi Manga

İstanbul’da çok sayıda kaliteli suşi restoranı bulunmakta. Bunlardan biri de Ataşehir’de bulunan Sushi Manga. İlk şubesi Göktürk/Eyüp’te açılan mekanın ikinci şubesi ise Ataşehir Bulvar 216 AVM’de açıldı. Kısa sürede de çokça ilgi çekti. Anadolu yakasında yaşayanların bu habere oldukça sevindiğini tahmin edebiliriz pek tabii. Sushi Manga, ünlü usta şef Hiroki Tekamura tarafından açılan bir şef restoranı aynı zamanda. Bu da şef dokunuşlu bir restoran olduğunun kanıtı. Restoranda Japon ve Peru mutfağının en güzel örnekleri sunuluyor. Atmosfer olarak da sade ve modern bir ambiyansa sahip. Menüde mısır, edamame, Baharatlı Karides Tempura gibi başlangıçlar var ve oldukça lezzetli. Hemen ardından çorba, salata, börek, poke kaseleri (özellikle sağlıklı beslenenler için) denenebilir. Tabii ki, oradayken geniş suşi menüsünden seçenekleri denemenizi de öneririz. Özellikle sushi severleri çok mutlu edecek olan Sushi Manga’yı mutlaka ziyaret edin!

Sushi Manga

Adres : Barbaros, Bulvar 216 Alışveriş Merkezi, Gelincik Sk No:2 C Blok 3, 34746 Ataşehir/İstanbul
Telefon : (0216) 688 70 00

Della Fame

Ataşehir, son yıllarda yalnızca bir yaşam merkezi değil, aynı zamanda sosyalleşmek için de tercih edilen bir semt oldu. Pek çok farklı restoran alternatifini bir arada bulabileceğiniz semtte birkaç tane İtalyan restoranı da var. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri de Ataşehir’de bulunan Metropol Avm’ye açılan Della Fame. Burası İtalyan ağırlıklı menüsü olan; ancak dünya mutfağından farklı lezzetlere de yer veren, modern dekorasyonlu hoş bir mekan. Metropol Avm’de alışveriş yaptıktan sonra tercih edebilir veya Ataşehir dolaylarında yaşıyorsanız, burada sosyalleşip, arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Kendilerini ‘’Değişmekten ve gelişmekten korkmayan bir klasik İtalyan Mutfağı’’ olarak tanımlayan Della Fame’de gerçekten klasikleşen İtalyan lezzetleri sunuluyor. İtalyan başlangıçları ile yemeğinize başladıktan sonra, Trüflü Cacio Pepe Linguini veya Deniz Mahsüllü Risotto gibi lezzetlerini tadabilir, pizzalarına da muhakkak bir şans verebilirsiniz. Yemeklerin yanı sıra kokteyller konusunda da iddialı olan mekanların özellikle buraya has imza kokteyllerini denemenizi öneririz.

Della Fame

Adres : Ataşehir Atatürk, Ataşehir Blv. A Blok No:1/8 D:Zemin Kat, 34758 Ataşehir/İstanbul
Telefon : (0501) 058 90 11

Tee’O Casual Food&Drink

Ataşehir Golf Club’ın içinde açılan Tee’O Casual Food&Drink, bölgeye kesinlikle bambaşka bir soluk getirdi. Tüm gün aktif mekan, kocaman yemyeşil bir golf alanı manzarası eşliğinde, güzel müzik, lezzetli atıştırmalık ve Street food kültürüne göz kırpan yemekler ile geniş bir içki menüsü vaat ediyor. Aynı zamanda çalan keyifli müzikler eşliğinde mutlu saatler geçirmek de mümkün burada. Mutfak ekibi de MSA’da eğitim almış ve gerçekten başarılılar. Tee’O Casual Food&Drink, Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar çok geniş bir menüye sahip. Levrek Carpaccio, Karides Dynamite ve fish and chips gibi başlangıçlar ile peynir tabakları çok seviliyor; ancak burada menünün asıl yıldızı pizzalar. İncir Chutney ve Enginar Kalpli pizzalarını mutlaka denemelisiniz. Gelmişken imza kokteyllerini tatmayı da unutmayın!

Tee’O Casual Food&Drink

Adres : Atatürk mah, iç kapı, Atapark Cd No:41, 34758 Ataşehir/İstanbul
Telefon : (0532) 323 65 23

Sembol Ocakbaşı Ataşehir

Ataşehir diyince istede bir kebapçı olmasa olmaz tabi ki. Ataşehir’de birkaç tane kebap restoranı bulunuyor. Köz Kanat, Sahan ve Develi bunların başlıcaları; ancak lezzet dendiğinde dikkat çekici bir isim akla geliyor, o da Sembol Ocakbaşı Ataşehir. Başlangıçlardan, ara sıcaklara (özellikle lahmacunları harika) ve ana yemeklere kadar tam bir kebapçı menüsü ile karşı karşıyayız. Buranın en önemli özelliklerinden biri de geniş bir bahçesinin olması. Aynı zamanda Çamlıca’da da bir şubesi olan Sembol Ocakbaşı’nda çöp şiş, adana kebap gibi kebap seçenekleri gerçekten çok lezzetli.

Sembol Ocakbaşı Ataşehir

Adres : Atatürk Mahallesi, Dudullu Cd. No:49/1, 34490 Ataşehir/İstanbul
Telefon : (0850) 259 63 63

Nott Ataşehir

Ataşehir, önceki yıllarda genelde yalnızca bölgede bulunan sitelerinde yaşamak için tercih edilen bir mevkiiydi. Bu durum öncelikle Bulvar 216 ile şimdi de Trendist tarafında bir bir açılan farklı mekanlar sayesinde aşıldı diyebiliriz. Burada hem kahveciler, hem de farklı lezzet durakları var. Son dönemde açılan ve gençler arasında popüler olan mekanlardan biri de Nott Atşehir. Burası bir coffeeshop/restoran/kokteyl bar. Buranın en önemli ve Ataşehir’in bir eksiğini kapatan tarafı pek tabii ki kokteyl bar olması. Ferah bahçesi, içerideki geniş bar kısmı ve beyaz rengin hakim olduğu dekoru ilgi çekici. Özellikle Akşamüstü saatlerinden itibaren kalabalık oluyor. Burada dünya mutfağından leziz örnekler de sunuluyor. Yemek yerken bir yandan da imza ve klasik kokteyllerini deneyebilir, özellikle havanın güzel olduğu günlerde bahçesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Nott Ataşehir

Adres: Atatürk Mah, Atapark Cd No:2/6, 34758 Ataşehir/İstanbul
Telefon: (0507) 189 99 90

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.