Kebapçı Müdavimlist

İstanbul En İyi Ocakbaşı Restoranları

yirmibir

Ocakbaşı yeme-içme kültürümüzün çıkardığı en keyifli mekan türlerinden birisidir. Ocakbaşını, kebapçıdan ayıran en büyük fark ise, ocakta oturan kişinin ustayla ve diğer oturan kişiler ile bir fiil iletişim halinde olmasıdır. Ocakbaşı bir bakıma Amerikalıların barının, İngilizlerin Pub’ının, Fransızların Bistro’sunun Türkiye’deki karşılığıdır. Mekanın bu bölümüne oturan kişi sosyal bir ortamda hem yer hem içer. Tabi ocakta oturmanın kendine has da bazı kuralları vardır. Raconu bilenler ocağın başındaki ustayla aralarını iyi tutar ve mekandaki en iyi eti ve mezeyi yemeyi hak ederler. Usta, ocakbaşında ki misafirlerine bire bir hizmet eder ve karışılığı olarak da bahşişi (bazı abiler önden verir) kendi namına alır. Tabi ocakbaşında otururken kafayı bulmak, bağra çağıra konuşmak, ikide bir kadeh tokuşturmak gibi durumlar pek de hoş karşılanmaz. Yazının devamında farklı semtlerde yer alan lezzet, tarz ve ortamları ile sivrilen en iyi istanbul ocakbaşı restoranları bulunmakta.

Zübeyir Beyoğlu

İstanbul ocakbaşı denilince akla ilk gelen mekan Zübeyir’dir desek yeridir herhalde. 3 katında da ocak bulanan Beyoğlun’daki mekan, sıcak ve samimi ortamı ile gönüllerde yer etmiştir. Zübeyir’in özellikle yazar, sanatçı, oyuncu profilinde birçok müdavimi olması dikkat çekicidir. Beyaz yakalılara ocakbaşı kültürünü sevdirme anlamında önemli bir yeri olan Zübeyir, Beyoğlu’nun yeme-içme anlamında sarsıldığı şu günlerde bile talep gören bir mekan durumundadır. Zübeyir’in  kuzu şiş, ve tarak Külbastısı meşhurdur. Kentli kitleye soğuk meze yerine, ocaktan çıkan lezzetleri yemeyi öğretme anlamında Zübeyir’in önemi büyüktür. 6 kardeşten biri olan Zübeyir, 12 sene önce mekanı açmış ve hala ocağın başında misafirlerine pişirdiği kebapları sunmaktadır. Zübeyir’de Adana kebap 38 TL, büyük rakı 190 TL’den servis edilmektedir.

4’ten 4’e Beyoğlu

Öğleden sonra 4’ten, sabah karşı 4’e kadar açık olan mekan, sıra dışı konsepti ile kısa zamanda sevilen bir mekan olmuştur. Oldukça az sayıda soğuk meze sunan restoranın, közde patlıcan, sarımsak ve soğanı gelen misafirlerine gerçek bir ocakbaşı deneyimi yaşatır. 4’ten 4’e nin spesiyal tabağı ise kuzudan hazırladığı lokumdur. Mekanın işletmecileri Güney doğu ağılıklı olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerinde yaptıkları ziyaretler sonrası buldukları özel lezzetleri mekanın menüsüne yansıtmışlardır. Etleri Balıkesir Gönen’den, dağ kekiği Sivas’ın yaylalarından, kadayıfı Antep’ten gelen mekan yöreselliği ön planda tutmaktadır. 4’ten 4’e nin dekorasyonu da mekanın içerisinde bulunduğu yüksek tavanlı tarihi binada keyifli bir atmosfer yaşatır.

Kurtuluş Adana Ocakbaşı

Kurtuluş’da son derece ufak bir metrekarede hizmet veren Kurtuluş Adana Ocakbaşı’na ne zaman gitseniz dolu bir mekan ile karşılaşırsınız. Son dönem oldukça ilgi gören  mekanın birçok müdaviminden bir tanesi de Vedat Milor’dur. Az ve öz yemeği olan mekanda, Zırhla çekilen Adana kebabı, ocakta taze hazırlanan gavurdağı, patlıcanı ve kuyruk yağı ile gelen közde soğan ve sarımsak masaların değişmez tabaklarıdır. Kaburga ve Çöp şişin de denenmesi gereken lezzetler olduğu Adana Ocakbaşı’nda, finalde tatlı olarak ballı muzlu Atom servis edilir. 30 kişilik bir mekan olan Adana Ocakbaşı’nda rezervasyon ile yer bulmak oldukça zordur. O sebeple spontane gidip olası yer ihtimalini beklemek daha mantıklı olabilir. Adana Ocakbaşı Kurtuluş’da fiyatlar, Adana kebap 30 TL, büyük rakı 200 TL, Mezeler 12-20 TL arası olarak menüde yerini alır.

Moise Ocakbaşı Karaköy

Boğaz Köprüsünden, Ayasofya’ya şehrin en önemli güzelliklerini gören Moise Ocakbaşı Karaköy, ferah ve izole atmosferi ile İstanbul en iyi ocakbaşı restoranları arasıda geliyor. Restoranın menüsü ise meze ve kebabın baş rolde olduğu Türk mutfağı temsilcilerinden oluşuyor. İçerisinde bir ocakbaşı bölümü de olan mekanda kebaplar Adana’lı şefleri tarafından, makina değmeden bıçak kıyma tabir edilen zırh ile hazırlanıyor. Taze hazırlanan mezelerden Patlıcan Salata ve kendi yorumları olan Patlıcan Mança’da köz tadı net bir şekilde hissediliyor. Girit Ezme, Muhammara gibi klasiklerin olduğu mezelerin tümünü Geleneksel Meze Tabağı alarak deneyimlemek mümkün.

moise

Ara sıcak olarak ise Yaprak Ciğer, İçli Köfte ön plana çıkarken, menüdeki Dana Etli Sıcak Humus restoranın imza tabaklardan. Moise Karaköy’de ana yemek seçenekleri ise kebaplar üzerinden şekilleniyor. Ocakbaşından çıkan lezzetler kararında pişirilerek, hoş ve sade sunumlar ile servis ediliyor. Bunlar arasında Adana Kebap, Terbiyeli et şiş, Fıstıklı kebap spesiyal tabaklar arasında gelirken, restoranın Beytisi mutlaka denenmesi gerekenlerden.

Moise Karaköy Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

moise

Fiko Ocakbaşı Yeniköy

Fiko ocakbaşı Yeniköy’de açıldığı günden beri yoğun ilgi görüyor. Fiko, Meşhur Adana Yüzevler kebapçısının velihat 2 oğlu Fikret ve Ahmet tarafından açıldı. Dolaysıyla mekanın sahipleri Kepap konusunda oldukça tecrübeli. Fiko Yeniköy’ün kısa zamanda bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi ise, işletme sahiplerinin bizzat misafiri ağırlayan ekibin başında olmaları (Fikret ocakta, Ahmet alanda) denebilir. Zira mekan sahibi Fikret’in ocağın başında olması, gelen misafirde “işin ehli insanların elindeyim” duygusu yaratıyor. Fiko ocakbaşı’nın başarısındaki diğer bir unsur ise usulüne uygun lezzetleri, konforlu bir ortamda servis ediyor olaması denebilir. Adanalı kardeşler yörenin lezzetleri ve kebap konusundaki tecrübelerini mekanın şık ve samimi atmosferi ile iyi harmanlamışlar.

Fiko ocakbaşının ön plana çıkan yemeklerine gelecek olursak özel sosu ile terbiye edilen kemiksiz Fiko kanat mekanın sevilen lezzetlerindendir. Kaburgadan yapılma kokoreç her yerde tadamayacağınız, işletmenin imza tabakların dandır. Fiko Ocakbaşın’da, lahmacun Adana kıymasından hazırlanır. Mekan Fiko Şiş’i, Adana’da yağlı karalı olarak anılan usulü ile servis eder. Ocakbaşının spesiyallerinden Fiko Kebap, altı özel soslu soğan ile servis edilir. Geniş bi şarap kavı da bulunan Fiko Yeniköy’ün ocakbaşının açık alanda olması ve efektif baca sistemi ile üst baş kokusu yaratmaması mekanın diğer artılarından biridir.

Fiko Ocakbaşı, Yeniköy

Kevok ve 21 Beyoğlu

Hazzo Pulo pasajın içerindeki açılan ilk mekan 21, dış mekandaki samimi ve otantik iskemleleri ile pasajın ruhunu yaşatan şirin bir mekan. Yirmibir’in iç mekanı ise şık yer taşları, yüksek tavanı ve keyifli ocakbaşı ile biraz daha konforlu bir ortam sunuyor. Yakın zamanda Yirmibir’in başarılı olması ile beraber işletme, tam karşısındaki Rixos otelin içerisine, modern dekorasyonu ile dikkatleri üzerine Kevok Ocakbaşı’nı açtı.  Kevok, içerisindeki, yüksek oturma düzenli ocağı, mermer masaları ve deri koltukları ile şık bir atmosfere sahip, sıra dışı bir mekan. Mutfağı ortak olan 2 mekanda ön plana çıkan lezzetler, kuzu etinden bıçak kıyması Adana, Sebzeli Haş haş kebabı ve beyti olarak sıralayabiliriz. Soğuk meze seçeneğinin sınırlı sayıda olduğu mekanda Pastırmalı humus, Girit peynirli ve Biber borani güzel eşlikçilerden bazıları. Kevok’da tatlı olarak ise Antep fıstıklı dondurmadan Katmer servis ediliyor. İki mekanda da Çalan Ahmet Kaya, müzikleri yemek  deneyimine ayrı bir keyif anlam ve keyif katıyor.

Ali Ocakbaşı Karaköy ve Gümüşsuyu

Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu ve Karaköy’de bulunan 2 mekanı da şahane boğaz ve haliç manzarasıyla diğer ocakbaşlarından ayrılıyor. Olayın içine manzara girince de tabi 2 mekana da gelen misafir masa düzenini tercih edebiliyor. Ali ocakbaşının ismi Köşebaşı restoranlarının kurucusu olan mekanın sahibi Ali Akkaş’tan geliyor. Kebap konusunda uzman olan Ali Akkaş, servis sektörüne 40 senesini vermiş bir isim.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.