Fine Dining Müdavimlist Türk Mutfağı

En İyi 10 Sultanahmet Mekanı

İmparatorluk döneminin görkemli binaları, Camileri ve diğer tarihi unsurları ile Sultanahmet şehrin en özel bölgelerinden. Tarihi yarımadanın bu en nadide parçası turistler için de birinci görülesi yer. Ancak lokallerin bölgeye olan ilgisinin aynı oranda olduğunu söylemek mümkün değil. Tavuk yumurta hikayesi misali, lokaller gitmediği için mi yoksa, mevcutların kalitesinden dolayı mı bilinmez ama, Sultanahmet’teki mekan kalitesi biraz sıkıntılı. Ancak yine de son dönemlerde bölgede açılan şef restoranları, modern kahveciler gibi mekanlarla biraz kıpırdanma olduğunu da söylemek mümkün. Bu minvalde popülaritesinden dolayı çapı da biraz geniş alarak Sultanahmet’teki en iyi 10 mekanı aşağıda sıralıyoruz.

Sultanahmet

Lokanta 1741

Tarihi dokunun gerçek anlamda hissedildiği bir bölgede açılan Lokanta 1741, hem tarihi atmosferi hem de lezzetleri ile yerellerin ve turistlerin uğrak noktası. Pek çok rehberde de yerini almış olan mekan, Türk mutfağından lezzetler sunarken, Osmanlı mutfağından farklı tarifleri ana yemek olarak sunmayı da ihmal etmiyor. Cağaloğlu’nun ve Cağaloğlu Hamamı’nın tarihi ruhuyla bütünleşen Lokanta 1741’de Osmanlı mutfağı ve  meyhane mutfağından yemeklerin yanı sıra bir de havyar seçenekleri mevcut. Restoranda mevsimsel tazeliğe göre hazırlanan menüde klasik yemekler, kendi bakış açıları ile yorumlanıp sunuyor. Kalabalık gruplar için de ideal bir yer olduğunu belirtmeliyiz. Bunun sebebi de leziz tadım menüsü. Bu tadım menüsünün tadını çıkarırken bir yandan da Mekanın yazlık bölümünde bulunan barda içeriğinde ve isimlerinde imparatorluktan ilham alan kokteylleri deneyimleyebilirsiniz.

lokanta

Lokanta 1741

Adres: Alemdar Mah. Profesör Kazım İsmail Gürkan Cad, Cağaloğlu Hamamı Sk. No: 34, 34110 Fatih/İstanbul
Telefon: (0533) 145 17 41

Avlu Sultanahmet

Sultanahmet, şehrin tarihi ruhunu fazlasıyla güzel yansıtan bölgelerden biri. Özelikle turistler için İstanbul’a geldiklerinde kesinlikle gezmeler gereken semtlerden diyebiliriz.  Zaten çoğu turist de geldiğinde bu bölgedeki tarihi noktalarda plan yapıyor veya Sultanahmet’te konaklamayı tercih ediyor. Bu anlamda Four Seasons Hotel de ideal seçeneklerden biri. Burası yalnızca konaklamak için tercih edilen bir otel değil, aynı zamanda önemli ve nitelikli restoranların bulunduğu bir yer. Bunlar arasında en sevilenlerden biri de Avlu Sultanahmet. Otelin içerisinde bulunan mekanın avlusu o kadar keyifli ki, kendinizi bambaşka bir ülkede hissetmeniz olası.  Avlu Sultanahmet, şık ve modern atmosferi ve özellikle yaz günlerini harika şekilde geçirmenizi sağlayacak bahçesi ile kendinizi soyutlayabileceğiniz bir yer. Türk geleneksel lezzetlerinin modern yorumlarını, en hoş sunumlarla bulabileceğiniz Avlu Sultanahmet, Michelin Rehberi Tavsiye listesinde de yerini almış bir mekan. Avlu Sultanahmet’in yerel mutfağı ön plana çıkaran menüsünün yaratıcısı ve mutfağın başında olan şef, Özgür Üstün. Şefin uzun yıllardır var olan tecrübesi mutfağa ve yemeklerin lezzetine yansımış. Anadolu mutfağının en güzel örneklerinin modern yorumları var menüde. Özellikle mantı, pide ve et çeşitleri denenmeli!

Avlu Sultanahmet

Adres : Cankurtaran, Tevkifhane Sk. No:1, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon : (0552) 402 31 00

Anka Palace Cuisine

İstanbul’un en turistik bölgelerinden Cankurtaran/Sultanahmet’te yepyeni ve kaliteli mekanlar açıldı. Anka Palace Cuisine de bu mekanlardan biri. Osmanlı (Saray) Mutfağı ve Modern Türk mutfağından leziz yemeklerin sunulduğu farklı bir mekan burası. Burası 360 derece deniz ve Ayasofya manzarasıyla çevrili bir yer; yani mekanın atmosferi hem yerli halk, hem de turistler için harika. Özellikle turistler için ideal bir yer diyebiliriz kesinlikle. Etnik lezzetlerin bulunduğu Anka Palace Cuisine’de dolma, meze, et yemekleri ve karides gibi balık çeşitleri bulunuyor. Anlaşılacağı üzere menü epeyce geniş kapsamlı, her zevke uygun yemeği bulmak mümkün. Mekanda birçok etkinliğin düzenlendiğini de belirtelim.  Ayrıca bölgedeki diğer mekanlardan farklı olarak şarap ve kokteyller de var burada, mutlaka uğrayın!

Anka Palace Cuisine

Adres : Sultan Ahmet, Cankurtaran Mahallesi, Kutlugün Sk. No:12, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon : (0537) 249 81 15

Balıkçı Sabahattin

Tarihi Yarımada’da çok sayıda turistik restoran bulunuyor, turistik bölgede açılmanın avantajından yararlanan restoranlar çoğu da; ancak Balıkçı Sabahattin, bu anlamda farklılaşan, kendine ait bir ruhu olan, uzun yıllardır da yola müdavimleri ile devam eden bir balıkçı. Restoranın Boğaz manzarası olmasa da misafirlerine oldukça romantik bir atmosfer sunuyor ve bölgenin tarihi dokusu nedeniyle sadece turistler değil, yerel halk da burayı çok seviyor. Pek tabi ki bu durumda Balıkçı Sabahattin’in lezzetli yemekleri ve taze balıklarının da etkisi büyük. Balıkçı Sabahattin, Türk usulü bir balık lokantası ve çoğunlukla günlük balık servisi yapıyor; ancak bununla birlikte restoranda geleneksel Türk mezeleri ve meyhane mutfağından yemekler de var. Balıkçı Sabahattin’in imza yemekleri arasında Midye Pilavı, Fener Kavurma ve Sabahattin Salatası, muhakkak denenmesi gerekenlerden.

sabahattin

Balıkçı Sabahattin

Adres : Cankurtaran, Seyit, Şht. Hasan Kuyu Sk. No:1, 34122
Telefon : (0212) 458 18 24

Garden 1897

Garden1897, tarihi dokusu ve leziz yemekleriyle Sultanahmet’in en özel restoranlarından biri. Sultanahmet’in en huzurlu bahçelerinden birine sahip olan Garden 1897 Restoran; özellikle tatil için İstanbul’a gelen turistlerin ilgi odağı. Mekanın muhteşem bahçesi, şehrin kalabalığından kaçmak isteyenler için huzur dolu bir ortam yaratıyor. Ambiyansın yanı sıra menü de oldukça yeterli. Burada pek çok farklı çeşidi bulmak mümkün. Nefis Türk lezzetlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından çok çeşitli ve farklı damak zevklerine uygun yemekler var. Örneğin İtalyan usulü köfteli makarnadan tutun da ballı börek, Türk mezeleri ve ızgara çeşitleri gibi pek çok seçim de yapabiliyorsunuz. Bu çeşitlilik de farklı farklı insanlarla, kalabalık gruplar halinde gelmeniz için iyi bir alternatif olduğunu gösteriyor.

Garden 1897

Adres : Küçük Ayasofya Mahallesi, Inside of Garden House Hotel, Şht. Mehmet Paşa Sk. No5, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon : (0212) 951 18 97

English Pub The President

Beyazıt’ta pek çok turistin kalmak için tercih ettiği bir otel olan The Predisent Hotel’in içerisinde yer bulunan The English Pub, rahat atmosferi ve sakinliği ile özellikle bu bölgeye gezmeye gelenlerin uğrak noktası diyebiliriz. Hoş dekorasyonu ve İngiliz publarını andıran ortamı ile de sevilen The English Pub’da leziz atıştırmalıkların yanında geniş bir içecek menüsü de mevcut. Burada bişeyler içmek harika. Turistler için ideal bir yer olduğu gibi, bu bölgede işiniz olduğunda gelip duraklamak ve yorgunluk atmak için yerellerin de tercih edebileceği bir yer kesinlikle.

English Pub

Adres : Beyazıt, Tiyatro Cd. No:25, 34126 Fatih/İstanbul

Deraliye

Sultanahmet, İstanbul’da yeme/içme, sosyalleşme ve konaklama açısından özellikle turistlerin en çok ilgisini çeken bölge diyebiliriz. Bu bölgede konaklayan turistler, aynı zamanda buralarda sosyalleşmek, lezzetli yemekler yemek de istiyor kesinlikle. Bu anlamda otantik Türk mutfağını tadabilecekleri en başarılı restoranlardan biri Dareliye. Artık bir klasik olduğunu rahatça belirtebileceğimiz Deraliye Restoran, Tarihi Yarımada’nın tam ortasında, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın hemen yanında konumlanmış durumda. Mekan, hem atmosfer, hem de yemek açısından çok keyifli. Türk ve Osmanlı mutfağının en önemli örnekleri burada en leziz ve özel halleriyle sunuluyor. Geleneksel mutfak denilince akla ilk gelen yerlerden biri diyebiliriz. En sevilen lezzetleri ise kuzu tandır, kaz kebabı, kavun dolması ve ballı gemici böreği. Bunların hepsi kesinlikle denenmeli. Ayrıca farklı farklı Osmanlı mezelerini de burada bulabileceğinizi belirtelim.

Deraliye Restaurant

Adres : Alemdar Mahallesi Ticaret Hane Sokak Giriş Kat No 10, 34122
Telefon : (0212) 520 77 78

Galeyan Restaurant

Ülkedeki topraklarda iklim ve tarıma elverişli alanlar, temel besin kaynakları olmaya devam ediyor. Anadolu mutfağı da bu anlamda her zaman çok leziz örnekleri barındırıyor. Bu hassasiyetle mekanlarında farklı bir ruh yaratan başarılı Şef Yunus Emre Akkor’un mekanı Galeyan Restaurant, Anadolu mutfağının sunulduğu en başarılı adreslerden biridir. Galeyan İstanbul, lokasyon olarak da bir harika. Turistlerin, Anadolu mutfağını tanıması için gerçekten bir misyon üstlendikleri gerçek. Geleneksel Anadolu ve Türk mutfağının servis edildiği mekan, gün boyu aktif. Sabahları taze ürünlerden oluşan bir Anadolu kahvaltısı yapabileceğiniz gibi, gün boyunca gelip Anadolu mutfağının en önemli lezzetlerinden olan pide, mantı, kebap gibi yemekleri deneyimleyebilirsiniz. Gerçekten hoş bir gastronomik deneyim sunuyorlar.

Galeyan Restaurant

Adres : Alemdar, Ticarethane Sk. No:13/B, 34110 Fatih/İstanbul
Telefon : (0212) 513 83 90

Matbah

Michelin Guide Restoranları arasında yerini alan Matbah, Osmanlı Mutfağı üzerine uzmanlaşmış, eşsiz bir restoran. Sultanahmet’te Imperial Hotel’in içerisinde yer alan mekan, Ayasofya Müzesi’nin hemen yanında yer alan sokakta bulunuyor. Gerçek bir klasik burası. Hem Osmanlı hem de modern Türk mutfağından en güzel örneklerin sergilendiği mekanın Tarihi bir bölgede oluşu da mekana Tarihi bir ruh katıyor. Bu anlamda turistlerin de fazlasıyla ilgisini çektiğini söyleyebiliriz. Yerel mutfağı merak eden yabancı misafirlerin uğrak yeri adet. Restoranın menüsü grup menüsü ve alakart olarak ayrılıyor. Mevsimselliğe uygun olarak değişen menüde, çorbalar, soğuk/sıcak mezeler, ana yemekler ve tatlılar var. Erikli kuzu boynu ve Kaz Kebabı en favori, imza tabaklardan. Osmanlı Mutfağının çeşitli örneklerini tatmak ve farklı bir mutfak serüveni yaşamak için burayı muhakkak rotanıza ekleyin!

Matbah

Adres : Cankurtaran, Caferiye Sk. No:6 D:1, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon : (0212) 514 61 51

Olden 1545

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu, 550 yıllık bir tarihi eser olan Kapıağası Yakupağa Hamamı’nda artık bir restoran var. Samatya’da bulunan Olden 1545, özellikle atmosferi ile bambaşka bir ruh ve his yaratıyor. Olden 1772’yi bilmeyenimiz yoktur. Buranın kardeş mekanı olan Olden 1545 de tıpkı Olden 1772 gibi kısa sürede fazlasıyla popülerlik kazandı. Atmosferleri de kesinlikle birbirini andırıyor; ama bir hamamın içinde bulunması, aydınlatmaları, tablolar ve dekoratif öğelerle Olden 1545’in daha da büyülü ve farklı olduğunu belirtmesek olmaz. Alper Karavar ve Gürol Yığar’ın önderliğinde açılan mekan gastronomik anlamda da Olden 1772’nin izinden başarılı bir mekan olacak gibi görünüyor. Burada kalabalık iş yemekleri, doğum günü, yıl dönümü gibi kutlamalar veya enfes bir ortamda arkadaş buluşmaları yapmak mümkün.

Olden 1545

Adres : Nafiz Gürman Cad. No: 74, 34098 Fatih/İstanbul
Telefon: (0549) 695 15 45

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.