Dünya Mutfağı Özel Etkinlikler

Olden 1545

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu, 550 yıllık bir tarihi eser olan Kapıağası Yakupağa Hamamı’nda artık bir restoran var. Samatya’da bulunan Olden 1545, özellikle atmosferi ile bambaşka bir ruh ve his yaratıyor. Olden 1772’yi bilmeyenimiz yoktur. Sirkeci’deki mekan kısa sürede bilinir olup, pek çok müdavim kazanmıştı. Özellikle kocaman bar kısmı ve tarihi atmosferi burayı özel kıldığı gibi, lezzetleri ile de dikkat çeken restoranda pek çok farklı kutlama ve etkinlik gerçekleştiriliyor hala. Olden 1545 de bu keyifli mekanın kardeş mekanı diyebiliriz.

Atmosferleri de kesinlikle birbirini andırıyor; ama bir hamamın içinde bulunması, aydınlatmaları, tablolar ve dekoratif öğelerle Olden 1545’in daha da büyülü ve farklı olduğunu belirtmesek olmaz. Birçok mekanda imzaları bulunan ve Türkiye’deki en önemli mimarlık firmalarından biri olan Naif Tasarım’ın dokunuşu ile oluşturulan iç tasarım, misafirleri mekana girdikleri ilk andan itibaren şaşırtıyor ve harika bir gece geçireceklerinin kanıtı gibi.

Alper Karavar ve Gürol Yığar’ın önderliğinde açılan mekan gastronomik anlamda da Olden 1772’nin izinden başarılı bir mekan olacak gibi görünüyor. Burada kalabalık iş yemekleri, doğum günü, yıl dönümü gibi kutlamalar veya enfes bir ortamda arkadaş buluşmaları yapmak mümkün. Başlangıçları ve et çeşitleri fazlasıyla lezzetli. Menü kesinlikle her zevke uygun leziz soğuk başlangıçlardan, ara sıcaklardan ve ana yemeklerden oluşuyor. Özellikle soğuk başlangıçlardan Çipura Ceviche, Bonfile ezme, ara sıcaklardan Kuzu Kebab Yakitori ve ana yemeklerden de Kuzu Sırt ile Lahos Tandır popüler seçenekler olacak gibi görünüyor. 1 Ocak itibari ile servis edilecek olan tadım menüsünü de deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca imza ve klasik kokteyller konusunda da özenliler. 1545 ve pare gibi kokteylleri en çok sevilen çeşitler. Dolayısıyla buraya lezzetli bir yemek için gelebileceğiniz gibi kokteyl içip, ortamın keyfini çıkarmak için de gelebilmeniz mümkün. Pek tabii ki önceden rezervasyon şartı ile! Tavsiyemizdir.

Adres : Nafiz Gürman Cad. No: 74, 34098 Fatih/İstanbul

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.