Dünya Mutfağı Modern Türk Mutfağı Türk Mutfağı

Telezzüz

Divan Restoranları ile işbirliği içerisinde hayata geçen bir proje olan Telezzüz, gerçekten farklı bir gastronomik deneyim yaşamak isteyenler için birebir. Doğal ve mevsimsel ürünlerle hazırlanan özel yemekler sunan mekan, çok kısa bir süre önce açıldı. Yakın zamanda keşfedileceğine emin olduğumuz Telezzüz’ün Divan grubunun bir üyesi olması da tecrübe ve köklü bir deneyimin etkilerini hissettirecektir. Doğaya duyarlı, vegan ve sanat eseri gibi tabaklarda şeflerin özel dokunuşları kesinlikle hissediliyor.

Telezzüz, Kuzguncuk’ta Koç Topluluğu Spor Kulübünün içerisinde. Kuzguncuk semtinin kendine has ruhunu da duygu olarak içerisinde barındıran mekanın enfes bir bahçesi var. Bu kocaman bahçede zaman geçirmek, aileniz veya arkadaşlarınızla lezzetli yemeklerin tadına bakıp bu gastronomik deneyime şahitlik etmek, hatta birebir yaşamak büyük bir keyif. Bahçenin yanı sıra iç tasarıma da fazlasıyla özenilmiş. Büyük bar kısmı, duvarlardaki tarihi resimler ve ilgi çekici öğeler ile Atatürk’ün portleri, Telezzüz’ü çekici ve farklı bir dekorasyonla bütünleştirmiş. Girişte bulunan çiçek motifleri ve yerlerdeki çiniler de mekana çok şık bir hava katıyor. Açık mutfakta pişirilen yemekler görülebiliyor. Atmosferin ruhuna kaptırmışken menüden de farklı seçimler yapmak mümkün pek tabii.

Kendilerini ve menüyü ‘’Sade, doğal, duyarlı’’ olarak tanımlayan Telezzüz’de gerçekten mutfakta doğalı önemseyen bir yaklaşım söz konusu. Vegan yemeklerin bulunduğu, fine dining tarzında tabaklar sunulan mekanda yerel ürünlere odaklanılıyor; ancak dünya mutfağından da etkilenilmiş. Mevsimsel, taze ve yerel malzemelerle harikalar yaratılıyor. Menüde başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar var. Burada genel olarak Vegan beslenme şekline uygun yiyecekler sunuluyor. Başlangıçlar arasında Mantar Ceviche, Soğuk Bahar Çorbası, Çilekli Deniz Börülcesi ve  Sotelenmiş Isırgan ile hazırlanan Bahar Bohçası ilgi çekici. Ana yemekler kısmında ise gerçekten başka hiçbir yerde bulamayacağınız, buraya has özel ve imza tabaklar var. Özellikle Türk Kahveli Mantı, Glaze Enginar&Keşkek ile Kuru Fasülye Yahnisi merak uyandırıcı. Yemeklere ek olarak Telezzüz’de geniş bir bar menüsü mevcut. Özellikle yine buraya özel kokteyllerini deneyimlemelisiniz. Side’de Gün Batımı ve Karayip Korsanı gibi ilginç isimli kokteyller cezbedici. Bizden söylemesi!

Adres : Kuzguncuk, Koç Topluluğu Spor Kulübü, Kuşbakışı Cd. No:16, 34674 Üsküdar/İstanbul
Telefon : (0216) 576 76 71

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.