Brasserie-Bar Dünya Mutfağı Türk Mutfağı

Olden 1772

olden

Son zamanlarda Suadiye, Etiler gibi yerleşim alanlarındaki mekan hareketliliği gözden kaçmıyordu. Karaköy, Nişantaşı gibi yeme-içmenin odak noktalardaki sevimsiz turist hareketliliği ise bu durumun temel sebepleri arasında geliyordu. Duruma paralel  tarihi dokunun en net hissedildiği Sirkeci’de ise ufak ufak kıpırdanmalar hissedilmeye başlanmıştı. (konuyu da masal gibi anlattık vesselam 😊) Örneğin bölgede yaklaşık 1 senedir başarıyla var olan Ocak Restaurant yakın zamanda Michelin Guide’da yer almıştı. Ocak’ın hemen yanına ise 2022 Kasım ayında Olden 1772 isminde yeni bir mekan açıldı. Olden 1772 görkemli binası, şık tasarımı ve Türk mutfağı ağırlıklı menüsüyle kısa sürede ilgi odağı olmuş durumda.

olden

Er yada geç gece hayatı ve yeme-içme dünyasının kayacağı (dokusu sebebiyle) sur içi olarak adlandırılan tarihi yarımadada hareket acaba şimdi mi başlıyor? Olden 1772, 250 yıllık bir hanın içerisinde Türk ve dünya mutfağı üzerine bir restoran-bar olarak açıldı. Haftanın 7 günü 12:00-00:00 arası açık olan mekan tüm güne yönelik lezzetler sunuyor. Dev barı, han içerisinde avlu konumundaki ferah atmosferi ve şık dekorasyonu ile mekan tarihi dokuyu tüm benliğiyle hissettiriyor. Menüsünde, Malta Erkili Pazı Sarması (140₺), Asma Yaprağıdan Enginar Dolması (90₺) gibi Osmanlı mutfağından lezzetler olmakla birlikte, Akdeniz mutfağından da örnekler sunuluyor.

olden

Bar bölümünde yemek de alınabilen restoranda, mekana özgü geniş bir kokteyl menüsü de mevcut. Menüdeki diğer kalemlere gelecek olursak, başlangıçlar arasında Lokum Fileto (190₺), Lakerda Oturtma (160₺) gibi tabakalar dikkat çekiyor. Odun fırınından pişen Dönerli Pide (160₺) yine restoranın imza lezzetlerinden. Ana yemek olarak ise Somon Izgara, Dana Kaburga gibi daha risksiz ve genel geçer tabakların olduğu restoran, daha çok ortaya paylaşıma uygun başlangıçları ile dikkat çekiyor. Atmosferi, sosyal medyadaki etkinliği ve lokasyonu ile kısa sürede hareketlilik yakalayan mekana rezervasyon ile gitmekte fayda var.

Adres:Hobyar, Mimar Vedat Sk. No:3, 34112 Fatih/İstanbul
Telefon: (0541) 168 47 36

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.