Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane Şef Restoranı

Chef Mezze Gümüşsuyu

Chef Mezze, 1 Mart itibarı ile Opera Otelin terasındaki yerinden taşınmış olup, yakında yeni mekanında hizmet vermeye başlayacaktır.

Genelde atıl durumda olan otel terasları, son dönemlerde otelden bağımsız işletmeciler tarafından keyifli restoranlar ile dolduruluyor. Bu mekanların ortak özellikleri, Türk misafirin damak zevkine uygun meze ve ara sıcak ağılıklı menü, boğaz manzarası ve meyhane temalı dekorasyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Gümüşsuyu’ndaki Chef mezze de bu tarzın ilk uygulayıcılarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. İçerisinde olduğu Opera Otelin teras katında, görkemli bir manzaraya sahip olan mekan, coğrafyamızın ürettiği lezzetleri kendine özgü reçete ve sunumlar ile hazırlayıp misafirlerine sunuyor. 2016 senesinde açılan Chef Mezze, yarattığı kendine özgü tarzı ile son dönem iyisiyle kötüsüyle şehirde hızla açılmakta olan birçok modern meyhaneye, ilham veren referans mekanlardan biri durumunda.

 Chef Mezze Gümüşsuyu’nu 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

chef mezze

Şimdi şu meşhur 5 sorumuzda Chef Mezze Gümüşsuyu’nu derinlemesine inceleyelim.

Ne yenir, Ne içilir?

Chef Meyhane’nin kurucuları Gazi ve Bilal Ateş yıllarca üst düzey restoranlarda çalışmış önemli şefler. Dolayısıyla mekan, işi bilen ellerin yönettiği ve Şef Restoranı olarak tabir edilen kategoride bir işletme. Grup son dönem fast food zinciri olarak açtığı Chef Döner zincirinden sonra, 2018 yazında Arnavutköy’de Girit mutfağı esintili bir restoran olan Chef Meyhane’yi açtı. Chef mezze’nin işletmecileri Türk insanının sevdiği tarz olan ortaya paylaşımlı meyhane mutfağını, güzel sunumlar, keyifili müzikler ve ön önemlisi de şahane bir manzara ile birleştirip doğru bir konsept yaratmışlar. Restoranda tüm mezeler günlük olarak hazırlanırken, çoğu zaman spesiyaller ikinci siparişe kalmadan tükeniyor.

chef-mezze

Mekanın menüsünde coğrafyamızdan araştırılıp bulunan mezeler başrolde. Restoranda servis edilen birçok meze, batı-doğu sentezi yorumlamalar ile, başka yerde deneyimleme imkanı olamayacak şekilde (Taklit edilmezse tabi) benzersiz tarifler olarak sunuluyor. Chef Mezze’de Avokado Karides, Kinao Karides, Pancarlı Somon Glavlaks denenmesi gereken spesiyallerden bazıları olarak sayılabilir. Ara sıcak olarak ise Isırgan Otlu ve İsli Peynirli Boureki ve Pastırmalı Karides ön plana çıkan tabaklardan. Meyhane kültüründe ana yemek yaygın değildir. Ancak Chef Mezze yabancı misafirlerini de düşünerek Lokum Bonfile’den, Deniz Ürünlü Risotto’ya tatmin edici bir ana yemek bölümü sunuyor.

chef-mezze

Ne zaman Gidilir?

Chef mezze haftanın 7 günü 12:00-01:00 arası açık bir mekan. Akşam servisi oldukça yoğun geçen mekan, sahip olduğu özel manzara sebebi ile günün erken saatleri de oldukça keyifli oluyor. Özellikle hafta sonları önceki tarihlerden doluluk yakalayan mekana rezervasyon yaparak gidilmeli. Mekanın bulunduğu Gümüşsuyu’nun tarihi binalarla çevrelenmiş, geniş kaldırımlı İnönü Caddesi’ne geldiğinizde adeta bir Avrupa kentinde geziniyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu sebeple Chef Mezze’ye rezervasyon saatinden bir miktar önce gelip, bölgenin havasını solumakta fayda var.

chef mezze

Ne Giyilir?

Chef mezze Gümüşsuyu, İstanbul’un tüm güzelliğini ortaya koyan semtlerinden biri olan Gümüşsuyu’nda  baştan sona deneyim yaşatan bir mekan. Opera Otel’in terasındaki restoran, ortaya paylaşımlı yemekleri, hoparlörden gelen 70-80’li yılların müzikleri ve şahane manzarasıyla, şık ama samimi bir ortam sunuyor. Chef Mezze’nin, spontan gidilen bir mekan olmaktan ziyade, gece programı olarak kabul edilmesi, giyim tarzını biraz özenli seçme gereğine yol açıyor. Bu anlamda Spor/Şık mekana uygun giyim kodu olmakla birlikte Şık tarzlar için de mekanın uygun bir atmosfer sağlıyor.

Chef mezze

Kim Kim Gidilir?

Chef Mezze’nin ortaya paylaşımlı yemekleri, büyüleyici manzarası, Tanju Okan’lı, Sezan Aksu’lu müzikleri mekanın romantik özel gece yemekleri için ön plana çıkmasına sebep oluyor. Hatta “Ben illa akşam yemeğinde rakı içer, meze yerim. Dünya mutfağı ortamı beni bozar diyenler için” Cheff mezze biraz da rakı içmeli fine dining olarak düşünülebilir. Mekan, yemek ve eğlenceyi tek mekanda çözmeyi seven kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Tabi manzaradan dolayı yabancı misafir ağırlama için de mekanın oldukça uygun bir ortam sunduğunu eklemek lazım.

Chef mezze

Ne Kadar Ödenir? (Güncelleme 1.07.2020)

Chef Mezze, Coğrafyanın yemek mirasından yola çıkarak, yöresel olarak temin ettiği ürünler ile menüsünü hazırlayan bir restoran. İşletme, mezelerin çoğunda kullanılan deniz mahsullerini yerli üründen (donmuş değil) kullanıyor. Mezelerin 33-38 TL arası olduğu mekanda, Denizden Mezeler bölümündeki, Avokado karides 65 TL, Tütsülenmiş İspanyol Midye 49 TL, İsrail Kalamar 55 TL menüdeki yerini almış. Ara sıcaklardan Çerkez Peynirli Pastırmalı Börek tane 13 TL, Portekiz Usulü Karides 69 TL olarak fiyatlanmış. Ana yemeklerden bazılarına da değinecek olursak Lokum Bonfile 80 TL, Deniz Ürünlü Risotto 88 TL olarak fiyatlanıyor. Tatlı spesiyali Ayvalık Lor Tatlısı 32 TL olduğu restoran, kişi başı 250 TL ortalama hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir. Bu arada Chef Mezze’de içkinin dahil olduğu 280 TL’lik bir de fix menü mevcut.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No:26, Beyoğlu
Telefon: 0530 067 50 40

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.