Beyoğlu-Karaköy Meyhane Şef Restoranı

Chef Mezze Gümüşsuyu

Chef mezze
Written by Bora Sarısu

Genelde atıl durumda olan otel terasları, son dönemlerde otelden bağımsız işletmeciler tarafından keyifli restoranlar ile dolduruluyor. Bu mekanların ortak özellikleri, Türk misafirin damak zevkine uygun meze ve ara sıcak ağılıklı menü, boğaz manzarası ve modern görünümlü bir meyhane ortamı. Gümüşsuyu’ndaki Chef mezze de bu tarzın ilk uygulayıcılarından. İçerisinde olduğu Opera Otelin teras katında, muhteşem bir manzaraya sahip olan mekan, lezzetli mezeleri ve keyifli müzikleri ile beğenilen bir atmosfer yaratmayı başarmış durumda. 2016 senesinde açılan Chef Mezze’nin en çok eleştirildiği tarafı ise fiyat politikası olduğu söylenebilir. Bu anlamda bu sene açılan Mürver Karaköy, Rana meyhane, Ahali Teşvikiye ve Firuze meyhane gibi güçlü rakipleri karşısında nasıl bir performans göstereceği merak konusu.

Chef mezze

Şimdi şu meşhur 5 sorumuzda Chef Mezze Gümüşsuyu’nu derinlemesine inceleyelim.

Ne yenir, Ne içilir?

Gazi ve Bilal Ateş kardeşler, İzzet Çapa restoranlarının mutfağında çalışmış, Çapa ekolünden gelen şefler. Ekolün en büyük özelliklerinden biri olan sunum odaklı yaklaşım, mekanda oldukça iyi bir şekilde uygulanmış. Chef mezze’nin işletmecileri Türk insanın en sevdiği yemek türü olan içecek-meze eşleşmesini güzel sunumlar, keyifili müzikler ve ön önemlisi de şahane bir manzara ile birleştirip doğru bir konsept yaratmışlar. Mekanın ön plana çıkan yemekler ise özellikle karides bazlı mezeler. Meyhane kültüründe ana yemek yaygın değildir. Cheff meze de usulden birkaç ana yemek koymuş ama, spesiyal olmadıkları her halinden belli tabaklar olmuş bunlar. Dolayısı ile mekanın adından fikir sahibi olması zor olmayacağı üzere meze bazlı bir yemek mantıklı olacaktır. Chef Mezze’de denenebilecek mezeler, Avokado karides, Kinao karides, pancarlı somon glavlaks. Ara sıcaklar ise sevdiğiniz pişirme usulüne göre karides, kalamar ve ahtapot bazlı tabaklar olarak düşünülebilir.

Chef mezze

Ne zaman Gidilir?

Chef mezze haftanın 7 günü açık bir mekan.  İşletmenin meyhane yüzü genelde akşam servisinde tercih edilmesine sebep oluyor. Sahip olduğu özel manzarayı en iyi şekilde deneyimlemek için yaz ayları tercih edilebilir. 17:00 itibarı ile servise açılan Chef mezze Gümüşsuyu’na, özellikle günlerin uzadığı zamanlarda fazla geç saatlere kalmadan gidip, harika manzaradan daha çok faydalanabilir.

chef mezze

Ne Giyilir?

Chef mezze Gümüşsuyu, rakı odaklı bir mekan olmasına rağmen modern meyhane olarak tanımlanıyor. Mekanın şık ama sıcak dekorasyonu, özenli yemek sunumları ve müthiş manzarası hoş atmosfer oluşmasına sebep olmuş.  Spontan gidilen bir mekan olmaktan ziyade, bir gece programı olarak düşünülmesi, giyim tarzını biraz şık seçme gereğine yol açıyor. Bu anlamda Kadın için Chic & Sexy  Erkek için de spor/şık ideal kıyafet kodları olacaktır


Kim Kim Gidilir?

Chef Mezze’nin ortaya paylaşımlı yemekleri, büyüleyici manzarası, Tanju Okan’lı, Sezan Aksu’lu müzikleri mekanın romantik özel gece yemekleri için ön plana çıkmasına sebep oluyor. Hatta “Ben illa akşam yemeğinde rakı içer, meze yerim. Dünya mutfağı ortamı beni bozar diyenler için” Cheff mezze biraz da rakı içmeli fine dining olarak düşünülebilir. (fiyatlar da fine dining seviyesinde zaten) Mekanın ikincil ana kullanımı da kutlama/arkadaş grupları olarak sayılabilir. İlerleyen saatlerde biraz daha hareketlenen müzik grubu da geceye gayet güzel hazırlıyor. Tabi manzaradan dolayı yurt dışından gelen misafiri götürmede de mekan ideal bir ortam sunduğunu eklemek lazım.


Ne Kadar Ödenir?

Chef mezze deniz mahsulü ağırlıklı meze çıkaran bir mekan. Malum ülkemizde deniz mahsulü fiyatları oldukça yüksek. Yemeklerin gerek meze barında, gerek tabaklardaki sunumları oldukça şık olan mekanda, fiyatlarda aynı oranda şık. Örneğin favori tabaklardan Avokado karides 44 TL, Levrek marine 43 TL, Karides güveç 44 TL, 35 cl Rakı 145 TL.
iki kişi için 4 parça meze, beyaz peynir, kavun, salata, bir miktar da alkol aldığınızı farz edersek, kişi başı 200 TL‘ye çıkmak mümkün. (kuver ücreti de var mekanda) Açlığın etkiyle mezelerin büyüsüne kapılıp, “ondan da ver bundan ver” derseniz, gece tarifesi açmış takside (eskiler bilir) gibi bulursunuz kendinizi. (300 TL +) Bu bağlamda Chef Mezze de ödeyeceğiniz hesabı seçeceğiniz meze adeti belirliyor desek yeridir diyebiliriz. Bu arada işletmenin 220 TL ve 240 TL lik içki dahil 2 adet de fix menüsü var, yalnız o menüler Avokoda karides gibi spesyalleri içermiyor. 


Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No:26, Beyoğlu
Telefon: 0530 067 50 40

Comments

comments

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.