Kapanan Mekanlar

Eski Bir Yer Karaköy (Kapandı)

Uyarı
Yakın zamanda konsept değişikliğinden geçen mekanın, yaz sezonu sebebiyle açık olup olmadığını teyit ederek ziyarette bulununuz

Galata başta olmak üzere Karaköy, İstanbul’un tarihi dokusunu hissetmek için ideal bölge durumunda. Bankalar caddesi üzerindeki ihtişamlı binalar ziyaretçilerini adeta büyülerken, sokak içlerindeki yapıların tarihi neredeyse 1.000 yıl öncesine gidiyor. Tabi, bu atmosferi uzun uzun ve keyifli yaşayabilmek için, bölgede daha fazla sayıda nitelikli mekanın açılmasına ihtiyaç var. 2022 Mart ayında Perşembe Pazarında açılan Eski Bir Yer, işte tam da bu perspektifte Karaköy’de yerini alan mekanlardan birisi. Eski Bir Yer Karaköy, benzersiz atmosferi, Türk mutfağından lezzetleri ve özel kokteylleri ile kısa sürede ilgi odağı olacak gibi gözüküyor.

eski bir yer

Adıyla oldukça iyi örtüşen 1147 yılından kalan bir yapıda yer alan mekan, özü korunarak şık bir restoran-bara dönüştürülmüş. Eski Bir Yer’de yaşanan deneyimin en büyük parçası tarihle içi içe bir binanın içersinde geçirilen zaman kuşkusuz. Ancak mekandaki dekorasyon öğeleri (el yapımı tabaklar, antika aksesuarlar…), yeme-içme deneyimi, müzik ve genel ambiyans da oldukça etkileyici. Eski Bir Yer’in menüsü, Anadolu mutfağından lezzetlerin, farklı coğrafyalardan soslar ile tamamlandığı bir sentez üzerine kurulu. Ortaya paylaşıma uygun tabakların olduğu restoranın açık mutfağında, odun ateşinde pişen lezzetler ise menünün omurgasını oluşturuyor. Mutfak ekibi, ekmek ve soslar dahil kullanılan ürünleri kendi bünyesinde hazırlarken baharatından, nar ekşisine, zeytininden, tahinine bir çok ürün yerinden temin ediyor. Eski Bir Yer’de yemek deneyimi, hoşgeldin ikramı olan Bazha & Antakya Piyazı & Hibes ile başlıyor.

eski bir yer

Eski Bir Yer’de başlangıç, sıcak ve ana yemekler hem rakı, hem de şarapla uyumlu lezzetlerden oluşuyor. Başlangıçlardan kendine özgü sunumuyla Tarama, Ateşte Fattus (Lübnan salatası) 5 baharat ile sunulan Şalipali denemesi gerekenlerden. Ara sıcaklarda ise Mantar-Kereviz-Obruk, Ateşte Rezene, Füme Dana Dil ön plana çıkanlardan. Açık ateşin baş rolde olduğu ana yemeklerden ise Ateşte Levrek, Ağır Ateşte Pişmiş Kaburga, Kuzu Kol Tandır tercih edilebilir. Mekanın iç bölümünde yer alan bar bölümü mekana özel kokteyller sunarken, ilerleyen saatlerde, yemek sonrası kulübe dönüyor. Bahar ve yaz aylarında sokak bölümünü de kullanan restoran, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 12:00 (öğle ve akşam servisinde) itibarıyla hizmet veriyor. Özellikle haftasonları yoğun olan Eski Bir Yer’e özellikle akşamları rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

eski bir yer

Eski Bir Yer  Adres: Azapkapı, Perşembe Pazarı Cd. 6/A, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 297 10 00

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.