Etiler-Boğaz Müdavimlist

Yeniköy Mekanlar

camellia

Aslında İstinye, sosyalleşme amaçlı yeme-içme hayatının sınır çizgisi olmuştur hep. Hatta uzun bir süre Gizli kalsın ve La Boom bu sınırın son mekanları durumunda kalmıştı. Ancak son dönem dışarıda tüketim alışkanlıklarında görülen değişiklikler yeni bölgelerin sosyal hayatımıza girmesine sebep oluyor. Bunlar arasında Bomonti, Akaretler ve Yeniköy en çok ön plana çıkanlarda. Yazımızın konusu Yeniköy ise özellike açılan üst profil mekanları ile dikkat çekiyor. 2017 Mart ayında yazdığımız bu yazının ardından bizi desteklercesine açılan Apartıman, Fiko Ocakbaşı ve Azur ile birlikte neredeyse şehrin en iyi restoranları bölgede toplanmış durumda. 2019 sonbaharına girerken açılan Yeniköy Eski Adet, Fonduralı ve 2020 yazında açılan Camellia da oldukça sevilen mekanlar olarak dikkat çekiyor.

Yazının devamıda son dönem açılan 8 Yeniköy mekanı bulunmakta.

azur

Balun Yeniköy

Popüler bölge Yeniköy mekanlar anlamında zenginliğini pandemi döneminde de arttırmayı başarmış durumda. 2020 sonbaharında açılan Balun Yeniköy tüm gün aktif bir konsepti ile keyifli bir brasserie-bar olmuş. Dış oturma alanı oldukça geniş olan mekan, bölgenin ruhunun yaşanabileceği ideal bir noktada yer alıyor. Yöresel ürünlerden hazırlanan serpme kahvaltısı, kişiye özel öğütülen kahveleri ve günlük hazırlanan tatlıları mekanın ön plana çıkan unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Mutfağuında katkı maddesi kullanmayan Balun Yeniköy, ekmekleri kendi bünyesinde hazırlarken, el açması makarnalar sunuyor. Menüde, burger, pizza, bruschetta gibi yemek seçeneklerinin olduğu mekanda, formuna dikkat edenler için salata bölümü de mevcut.

Balun Yeniköy Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No: 78, Sarıyer, İstanbul
Telefon: (0212) 299 1900
balun

Balun Yeniköy

Araka Yeniköy

Changa’nın eski şefi Pınar Taşdemir tarafından açılan Araka, Yeniköy’e İstinye tarafından gelirken sol tarafta kalan Kapalı Bakkal sokak da bulunuyor. 2 katlı binadaki sade dekorasyona sahip mekan, şef sahibinin kimliğinin ekseninde, yemeğin ön planda olduğu bir lokanta. Şef restoranı olarak tabir edilen Araka mevsimsel lezzetleri, şefin yorumuyla hazırlanıp sunuyor. Dönemsel değişen bir menüye sahip restoranda İsli Palamut ve Karalahana, Karides Tartar ve Salatalık, Soğanda Kuzu 2018 sonbaharının menüsünde olan bazı yemeklerden. Menüsünde başlangıç, ana yemek ayrımı olamayan Araka Yeniköy’de ortaya paylaşımlı sipariş de verilebilir. İçki ve kahvaltı servis de olan mekana, öğle yemeği de dahil olmak kaydıyla rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

Araka Adres: Yeniköy Mahallesi, Yeniköy, Kapalı Bakkal Sk. No:8, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 223 72 23
araka

Araka Yeniköy

Yeniköy Eski Adet

Yeniköy’ün arka sokaklarından birinde Araka’nın karşısında açılan mekan, bölgenin en son gözdelerinden. Mekanın içerisine girer girmez eskitilmiş duvarlar, antika görünümlü mobilyalar, mumlar, şamdanlar ile bir ortaçağı restoranı karşınıza çıkıyor. Yeniköy’de 2019 yazı itibarı ile açılan Eski Adet, meyhane mutfağı ile ocakbaşı lezzetlerinin birleştiği bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Toprak tabaklar ile servisin yapıldığı, rakının çay bardaklarında servis edildiği Yeniköy Eski Adet, fonda eski Türkçe parçaların çaldığı zaman yolculuğu yaptıran bir mekan olmuş. Yeniköy Eski Adet’in otantik yemek atmosferi ise, akşamın ilerleyen saatlerinde 80-90’ların müziklerinin devreye girmesiyle biraz hareketlenecek gibi gözüküyor. Mezelerin 16-30 TL olduğu restoranda, ana yemekleri 40-70 TL arası servis edildiği restoran, misafirlerlerini (özellikle) rezervasyon ile kabul ediyor.

Yeniköy Eski Adet Adres: Yeniköy, Kapalı Bakkal Sk. No:3, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 223 5758
eski adet

Yeniköy’e Eski Adet

Camellia Coffee Houses

2020 Temmuz ayı başında faaliyete geçen Camellia Coffee Houses, bölgedeki önemli bir eksiği gidermiş gibi gözüküyor Yeni bir marka olmakla beraber Camellia, zamanının önemli bölümünü kahve mekanlarında geçiren kitlenin beğeni ile karşılayacağı bir ortam sunuyor. Camellia, zincir kahvecilerde gördüğümüz özgür ve rahat ortamı, butik kahvecilerden beklenecek kahve kalitesi ile birleştiren bir mekan olmuş. Yeniköy’ün yeni mekanın konforlu ortamında, iş toplantısında, arkadaşlarla buluşmaya misafirlerin rahat edebileceği ortalamlar bulmak mümkün. Camellia’nın menüsü ise kahve eşlikçilerinden, kahvaltıya, salata seçeneklerinden, pizzaya sağlıklı yemeklerin de aralarında olduğu alternatifler içeriyor. Özel demleme kahvelerin de olduğu mekanda Kinoa Izgara Tavuk Salata, Çilekli Kruvasan, Dere Otlu Gül Böreği, ve Ballı Cevizli Marlenka menüde ön plana çıkan bazı lezzetlerden.

Camellia Yeniköy Adres: Köybaşı caddesi No: 84 Yeniköy/Sarıyer
camellia

Camellia Coffee Houses

Fiko Ocakbaşı Yeniköy

Fiko ocakbaşı Yeniköy’de açıldığı günden beri yoğun ilgi görüyor. Fiko, Meşhur Adana Yüzevler kebapçısının velihat 2 oğlu Fikret ve Ahmet tarafından açıldı. Dolaysıyla mekanın sahipleri Kebap konusunda oldukça tecrübeli. Fiko Yeniköy’ün kısa zamanda bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi ise, işletme sahiplerinin bizzat misafiri ağırlayan ekibin başında olmaları (Fikret ocakta, Ahmet salonda) denebilir. Fiko ocakbaşı’nın başarısındaki diğer bir unsur ise usulüne uygun lezzetleri, konforlu bir ortamda servis ediyor olaması denebilir. Fiko ocakbaşının ön plana çıkan lezzetler ise, özel sosu ile terbiye edilen kemiksiz Fiko kanat, Kaburgadan yapılma kokoreç ve altında özel soslu soğanı ile servis edililen Fiko Kebap olarak sayılabilir.

Fiko Ocakbaşı Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 80, Sarıyer, İstanbul
Telefon: (0212) 223 28 58
fiko

Fiko Ocakbaşı

Azur Yeniköy

2018 Sonbahar-Kış sezonuna girilirken deniz mahsulü restoranı Azur, en yenilerden biri olarak bölgedeki yerini aldı. Azur Yeniköy, damak zevkimize uygun lezzetlerin, özgün dokunuşlar ile sunulduğu, deniz mahsulü üzerine yoğunlaşan bir restoran. Boğaz manzaralı mekan, girişindeki açık mutfağı ve keyifli barı ile girişinden itibaren farklı bir deneyim vaat ediyor. Azur, servisinden, dekorasyonuna, özgün sunumlarından, ürün portföyüne fine dining kodlarını da içinde barındıran bir restoran olmuş. Mutfağımızın olmazsa olması meze kültürü ise, Azur’un mutfağında kendine özgü dokunuşlar ile yerini almış. restoranın sunduğu Kral yengeç, Istakoz, Osetra Havyarı gibi ürünler ile klasik balık restoranlarından önemli ölçüde ayrılıyor.

Azur Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. 125/B, 34464 Sarıyer
azur

Azur Yeniköy

Apartıman Yeniköy

Yeniköy’ün hemen girişinde ki Apartıman, Kuzey Avrupa (Nordic) tarzı dekorasyonu ve özgün menüsü ile yakın zamanda bölgedeki yerini aldı. Rahat ve huzurlu hissettiren sade dekorasyonu ile Apartıman, gün boyu bilgisayarınız alıp çalışmak veya kitabınızı okumak içinde ideal bir ortam sunuyor. Öğle ve akşam servislerinde ise mekan, mevsime göre değişken dinamik ve lezzetli bir menü bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Apartıman’ı menüsünde her yerde karşılaşamayacağınız isli ılık somon lokumları, Kalem pırasa, Fasulyeli kek gibi özgün lezzetler mevcut. İşletmenin sahipleri, mutfak sevgilerini, bir restoran açarak sunmak istemişler ve birçok popüler şef restoranına göre daha yaratıcı ve lezzetli yemekleri, daha makul fiyatla cusual dining atmosferinde sunuyorlar.

yeniköy

Apartıman Yeniköy

 Kahvaltıda ise Apartıman Yeniköy, lezzetli ekşi maya ekmekleriyle Siyez gevreği, Ada tostu, Avokadolu ve yumurtalı sabah salatası gibi kendine özgün tabaklar sunuyor. Pazar günleri kapsamının arttığı kahvaltı her gün öğlen 2’ye kadar servis ediliyor. Yeniköy mekanlar listemizdekiler arasında Apartıman Yeniköy, öğle yemeğinde en çok tercih edilenler arasında sayılabilir.

Apartıman Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:153 Sarıyer     
Telefon: (0212) 223 44 77

Pero kokteyl bar

Yeniköy mekanlar anlamında sayıca artarken, çeşitlilik anlamında da besleniyor. Şehrin popüler tüm bölgelerinde olduğu gibi bölgede bir kokteyl var artık. Henüz bu hafta, Yeniköy Circle’ın yerine açılan Pero, kokteyl-barın ötesinde keyifli lezzetler sunan hoş atmosferde bir mekan olmuştu. Başlarda özellikle Hafta sonları, DJ performansları ile partiler yapmaya başlayan mekan, şu aralar komşu engeline takılmış durumda. Gece 12:00 den sonra gürültü istemeyen Pero’nun yanında bulanan yalılar, mekandaki oluşan gece hareketliliğine şimdilik son vermiş gibi gözüküyor. Pero Yeniköy, denize sıfır bir mekan olması sebebi ile gün boyu kahve ve içkiye gelen birçok misafiri ağırlıyor. Akşam servisinde kompak dünya mutfağı menüsü ile bölge insanın odağında olmayı hedefleyen mekan, haftanın 7 günü saat 14:00’e kadar kahvaltı servisi sunuyor. Yeniköy Pero’nun fiyat anlamında çok mütevazi olduğu söylemek zor. Latte’nin 18 TL olduğu mekanda, şarap şişe fiyatları 150 TL’den başlıyor.

Pero Kokteyl Bar

Pero Kokteyl Bar

Pero Adres: Köybaşı Caddesi Daire Sokak no:5/A Mualla Hanım Yalısı Yeniköy, 34464 Sarıyer
Telefon: (0212) 223 77 77

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.