Balıkçı Etiler-Boğaz

Azur Yeniköy

azur
Yazan: Bora Sarısu

Yeniköy’ün mekan anlamında hareketlenmesi yavaş ama emin adımlarla devam ediyor. Kokteyl bar Pero, Ocakbaşı Fiko ve sevilen Gastro Pub Apartıman’dan sonra bölgeye 2 mekan daha açıldı. 2018 Sonbahar-Kış sezonuna girilirken yeni nesil meyhane Fettan ve deniz mahsulü restoranı Azur bölgenin yeni mekanları olarak kapılarını araladı. Azur Yeniköy, Bildiğimiz Türk tipi balık restoranlarından farklı olarak deniz mahsulü üzerine yoğunlaşan bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Girişinde açık mutfağı ve şık barı ile karşılayan modern çizgilerle dizayn edilmiş mekan, devamında denize sıfır beyaz örtülü masaları olan yemek salonuna bağlanıyor. Azur Yeniköy, Başlangıç olarak patlıcan, yoğurt bazlı bazı spesiyal mezeler sunmakla beraber, menünün ana aktörlerini kabuklular üzerinden oluşturmuş.

azur

Menüsünde Deniz Mahsullü Şevket-i Bostan, Ahtapot Tandır gibi ara sıcaklar olan Azur Yeniköy, ana yemeklerde Istakoz’dan Böceğe deniz mahsulü severlere yönelik bir menü sunuyor. Ayrıca restoranda, Japonların Omakase dedikleri bizde ocakbaşlarında olan ve son dönem steakhouse restoranlarda da gördüğümüz şefe veya garsona söylenen “sana bırakıyorum” tarzı bir uygulama da bulunmakta. Bu yöntemle restoranda menüyü detaylı inceleme külfetine! girmeden bir tadım menüsü almak mümkün. Azur Yeniköy’ün fiyatlarına değinecek olursak, içkinin ve deniz mahsulünün kültürel sebeplerden dolayı oldukça pahalı olduğu ülkemizde, menüsünü bu ürünler kurgulayan mekan kendisini üst segment bir restoran olarak konumlamış. Hesaba ilişkin bir ipucu vermek gerekirse, mekanın menüsünde fiyatlar belirtilmemiş olması kafi olacaktır sanırım.

azur

Azur Yeniköy Adres: Yeniköy mah, Köybaşı Cd. No:71, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 299 9798

Comments

comments

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.