Balıkçı Etiler-Boğaz

Azur Yeniköy

azur
Yazan: Bora Sarısu

Yeniköy’deki mekan hareketliliği yavaş, ama emin adımlarla devam ediyor. 2018 Sonbahar-Kış sezonuna girilirken deniz mahsulü restoranı Azur, en yenilerden biri olarak bölgedeki yerini aldı. Azur Yeniköy, damak zevkimize uygun lezzetlerin, özgün dokunuşlar ile sunulduğu, deniz mahsulü üzerine yoğunlaşan bir restoran. Boğaz manzaralı mekan, girişindeki açık mutfağı ve keyifli barı ile girişinden itibaren farklı bir deneyim vaat ediyor. Azur Yeniköy, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, hakkıyla deniz mahsulü veren az sayıda restorandan biri olarak adından çokça söz ettirecek gibi gözüküyor.

Azur Yeniköy’ü klasik 5 sorumuzda inceleyelim…

azur

Ne Yenir, ne içilir?

Azur Yeniköy, yatırımcıları ile birlikte yola çıkan şef Kahraman Altınkaya’nın mutfağın başında olduğu, şef restoranı kategorisinde bir mekan. Denizden çıkan hemen hemen her şeyi kendi yorumları ile sunan restoran, ekosistemi korumak için mevsiminde avlanılan ürünleri kullanıyor. “Denizden gelen mevsim” sloganıyla yola çıkan restoran, kullandığı ürünleri, sezonunda ve yerinden temin etmeyi önemsiyor. Azur, servisinden, dekorasyonuna, özgün sunumlarından, ürün portföyüne fine dining kodlarını da içinde barındıran bir restoran olmuş. Mutfağımızın olmazsa olması meze kültürü ise, Azur’un mutfağında kendine özgü dokunuşlar ile yerini almış. Bu mezelerden Kajunlu Lor Peynirli Biber, Levrek Ceviche ve Bademli Zaho dikkat çekenler arasında.

azur

Şef’e göre balık restoranında misafirin sipariş verirken menü stratejisi yapmasında fayda var. Örneğin, meze ve ara sıcağın ağırlıklı olduğu bir menüde, mevsiminde bir balığın lezzeti yeterince ortaya çıkmayabilir. Azur’un spesiyal yemeklerinden Paella ve Deniz mahsullü Makarna gibi seçenekler sofranın baş rolünde olacak ise, balık tercihi başka zamana bırakılamalı. Hele Azur gibi deniz mahsulü çeşitlerinin bol olduğu ve batı mutfağı tekniklerinin de kullanıldığı bir restoran olunca, “4 farklı zamanda 4 farklı yol çizilebilir” diye belirtiyor şef. Zira İstiridye ve Havyar seçenekli bir menüde, içecek seçiminin bile hemen değiştiği göz önüne alındığında, sipariş esnasında masanın mutabık olması deneyimin kalitesini arttırmak adına gerçekten önemli.

azur

Restoranın kendine özgü tabakları, Ananaslı, Mangolu Istakoz ve Tereyağında Dil imza tabakaları olarak ön plana çıkıyor. Ara sıcaklardan Arabiatta Soslu Kalama, Olta Kalamar, Ahtapot Tandır ve Ayvalık Kum Midyesi dikkat çekici tabaklardan, Mavi ve Kral yengeç, Osetra havyarı gibi özel deniz mahsullerinin de bulunduğu restoran, mevsim balıklarını da servis ediyor. Uzak doğu mutfağında “Şef’e bırakıyorum” anlamında kullanılan “Omakase” Azur’da günlük olarak sınırılı sayıda masaya uygulanıyor. Masadaki menünün akışını Şef’in yönettiği bu yöntem için, rezervasyon sırasında mutlaka sorularak, müsaitlik önden teyid alınmalı. Azur’un keyifli barında, iştah açıcı ve yemek sonrası için hazırlanmış özel bir de kokteyl menüsü mevcut. Bu kokteyllerden acılı Pepe Fuego ve Cote D’Azur denenebilir.

azur

Ne zaman Gidilir?

Azur Yeniköy, haftanın 7 günü 12:00-01:00 arası hizmet veren bir restoran. Denize sıfır bir lokasyonda olan mekan 2 kattan oluşuyor. Rezervasyonla gidilmesinde fayda olan restoranın, hafta sonu akşamları önceki tarihlerden doluyor. Her balık restoranı gibi günün aydınlık saatlerinde ayrı bir keyifli olan mekan, öğle yemeği için şehrin plaza bölgesinden kaçış için iyi bir alternatif durumunda. Mekanın üst katında tarihi yalılar arasından, yüksek oturma düzeni ile manzarayı gören bir bölüm var ki; özellikle güzel havalarda atıştırmalılar ile içkiye gitmek oldukça keyifli. Yeniköy Köybaşı caddesi üzerinde bulunan, düz ayak bir girişe sahip olan restoranın, vale servisi de bulunmakta.

azur

Ne Giyilir?

Azur Yeniköy, girişinde açık mutfağı ve şık barı ile misafiri karşılayan, modern çizgide dizayn edilmiş bir mekan, İştah kabartan deniz mahsullerinin olduğu mostranın ve özgün mezelerin sergilendiği açık mutfak, tabiri caizse işletmenin en vurucu bölümü olarak ifade edilebilir. Yemek vurgusu ile başlayan giriş, devamında duvarlarında ünlü illüstratör Sedat Girgin’in tablolarının bulunduğu restorana bağlanıyor. Şık düzeni ile beyaz örtülü masaların olduğu salonu ise, keyifli bir boğaz manzarası tamamlıyor. Bu minvalde Azur Yeniköy’ün giyim kodlarını Şık ve Spor/Şık olarak tanımlamak mümkünken, mekanın Chic & Sexy tarzı kaldırdığını da belirtmek gerekiyor.

azur

Kim kim gidilir?

Azur Yeniköy, özel bir akşam yemeğinde, hem balık restoranı, hem de şık bir atmosfer olsun diyenler için oldukça uygun bir seçenek. Restoranın enerjik atmosferi ve sunduğu ortaya paylaşımlı yemek tarzı, kutlama grupları için de mekanı oldukça uygun bir alternatif kılıyor. Boğaz manzarası ve Türk mutfağından örnekler de sunuyor olması sebebi ile restoran, yabancı misafirleri ağırlamak için ideal adreslerden. Azur, deneyim odaklı bir akşamda, özellikle deniz mahsulü sever dostları davet etmek için de biçilmiş kaftan.

azur

Ne kadar ödenir?

Azur Yeniköy, ülkemizde genel olarak (maalesef) fiyatları yüksek olan, deniz mahsulleri üzerine kurulu bir restoran. Mutfağımızdan seçili meze-ara sıcak ürünleri de özgün sunumlar ile hazırlayan restoran, birçok anlamda fine dining kriterlere sahip. fiyatlara gelecek olursak, başlangıçların 15-42 TL olarak fiyatlandığı işletmede, ara sıcaklar 38-80 TL arası menüdeki yerini almış. İmza tabaklardan, 2 kişilik Paella’nın 250 TL olduğu restoranda, mekana özgün kokteyller 60 TL’den servise diliyor. Şefin belirttiği gibi bilinçli bir sipariş vererek, keyifli bir akşam yemeğinde 250-350 TL arası hesap beklentisi ile Azur ziyaret edilebilir. Tabi restoranın sunduğu Kral yengeç, Istakoz, Osetra Havyarı gibi ürünler ile ödenecek miktarın, masanın seçimleri ile oldukça alakalı olduğu belirtilmeli.

Azur Yeniköy Adres: Yeniköy mah, Köybaşı Cd. No:71, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 299 9798

 

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.