Beyoğlu-Karaköy Gece Kulübü Uzak Doğu Mutfağı

Mitte Karaköy

mitte

Karaköy, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu yaşamak için ideal bir bölge doğrusu. Bölge ruhunun gezen kitle tarafından keşfedilmesinde, son dönem açılan mekanların önemli payı olmuştu. Her ne kadar Alt taraftaki Kemankeş caddesi Galataport projesi ile gündemden biraz düşmüş olsa da, Karaköy şehrin en nitelikli restoran ve gece kulüplerine ev sahipliği yapmaya tam gaz devam ediyor. 2015 yılında açılan Mitte, bu anlamda restoran ve butik gece kulübü olarak bölgenin uzun soluklu mekanlarından bir olageldi. İlk açıldığında tüm gün aktif bir mekan olan Mitte, sonrasında daha çok gece kulübü yönü ile ön plana çıkmıştı. 2019 sonbahar-kış sezonuna girilirken ise menü ve dekorasyonunda önemli değişiklikler yapan Mitte Karaköy, şık restoranı ile oldukça iddialı olacak.

mitte

Mitte Karaköy’ü 5 sorumuzda inceleyelim.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Mitte Karaköy, dünyadaki “Fine Restaurant & Night Venue” örneklerinin bir çoğunda olduğu gibi Asya mutfağı üzerine bir menü ile akşam servisine giriyor. Zira zengin ve ateşli Asya mutfağı, akşam yemeğinden geceye zinde geçiş yapmak için ideal bir seçim. Bu anlamda Mitte’nin yeni işletmecileri Circle Group, Genç şefleri İrem Esen’i, Asya mutfağının önemli şefleri ile buluşturma anlamında teşvik ederek, özgün menünün oluşmasını sağlamış. Geçtiğimiz sene boyunca fırsat buldukça, uzak doğu ve Hintli şefler ile bir araya gelen şef, menüyü oluşturan özel tarifleri yerinde test etmiş. Yemeklerde kullanılan tüm sosları kendi mutfağında hazırlayan Mitte’nin menüsü ortaya paylaşımlı seçime oldukça uygun.

mitte

Sushi Tornado

Kompak ve işlevsel menüden başlangıç olarak, Çinli şef David Pung’ın uyum ve yaratıcılıkta zirveye çıktığı tarifi olan Liçi Meyveli Karides tercih edilebilir. Sushi’de çiğ balığa karşı ön yargınız var ve kırmak istiyorsanız eğer, menüdeki Trüf Mantarlı Sushi Tornada (Brie peynirli) mutlaka denenmeli. Mitt’nin mutfağı yeni sezonda sokak lezzetleri ve Peru mutfağından oldukça etkilenmiş. Menüdeki Ördek Taco ve Levrek Ceviche ortaya paylaşıma da uygun olacak şekilde, sipariş verilebilecek Mitte’deki keyifli lezzetlerden. Noodle ve Makarna bölümü de bulunan menüde, salata bölümünden çiğ tuna veya ızgara somon ile servis edilen Bali Bowl Mitte’nin imza tabaklarından

mitte

Hint Pilavlı KuzuMitte Karaköy’de yemeğin finalinde ise, Şefin Bali’de ki örneklerden esinlenerek yarattığı, bir panna cotta yorumlaması olan ve içerindeki şekeri sadece Hindistan cevizinden alan Mit Love denenmeli. Moleküler gastronomiden ilham alınarak hazırlanan tatlıda kullanılan Sagu, havyar’a benzer görüntüsü ile görsel olarak adeta büyüleyici.  Mitte’nin barı da hazırladığı infüzyon içkiler  (Ada çaylı Bourbon, ve biberiyeli Tequila gibi) ve kokteyllerde kullandığı şeker içermeyen şurupları ile mutfağıyla paralel bir mantıkta çalışıyor. Mitte’nin özel kokteyl menüsünden ise Starlice ve Wake up mekan ile özdeşmiş kokteyller olarak tercih edilebilir.

mitte

Mit Love

Ne Zaman Gidilir?

Mitte, Pazar günleri hariç, Haftanın 6 günü 12:00-03:00 saatleri arası açık bir mekan. Karaköy’deki mekanın kapanış saati özel geceler ve hafta sonlarında ilerleyen saatlere taşınıyor. Hafta içi güne, öğle servisinde Ege ve lokal Türk mutfağından seçimlerin sunulduğu açık büfe ile başlayan mekan, gün boyu kahve ve içki için ziyaret edilebilir. Akşam ise mekan, Fine dining kodlarında, şık bir restorana dönüşüyor. Egzotik Asya mutfağının, kimlikli House müzikle bütünleştiği Mitte Karaköy’de, şık restorandan, gece kulübüne geçiş saatleri mekanın en keyifli zamanı. Yıl boyunca önemli yerli ve yabancı DJ’lere ev sahipliği yapan gece kulübünün güncel DJ programını instagram sayfasından (tıklayın) takip edebilirsiniz. Salı günlerine özel sınırsız “Sushi Tuesday” ise, akşam servisinde sushi severler için güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

mitte

Ne Giyilir?

Mitte sadece menüsü anlamında değil, dekorasyon olarak da önemli değişikliklerden geçmiş. Karaköy’ün ruhunu ve dinamizmine uygun olarak yapılan yeni tasarım ile, sade ama şık bir mekan yaratılmış. Yüksek tavanlı iç mekanın ferah ve geniş alanı, doğal yeşil bitkiler, pirinç, krom, bakır, mermer ve ahşap detaylarla zenginleştirilmiş. Daha önce mutfak olan üst kattaki VIP Lounge alanı ise, konforlu oturma grupları ve özel barı ile, rezervasyonlu gidilen ve/veya özel gruplara kapatılan bir bölüm olmuş. Kırmızı, siyah, beyaz ve gri tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı mekanın tavanındaki Yağlı boya soyut tablolar ise oldukça dikkat çekici. Şık restoranı ve butik gece kulübü ile Mitte’nin giyim kodları Spor/Şık ve Chic & Sexy olarak şekilleniyor.

mitte

Kim Kim Gidilir?

Mitte Karaköy, menü ve dekorasyonu anlamında önemli değişikliklerden geçerken, müzik anlayışını önemli ölçüde korumuş. House, Deep HouseEthnic ve Funk, ağırlıklı tarzıyla mekan, nitelikli müziğinin adresi olmaya devam ediyor. Bu anlamda yemek ve eğlenceyi tek mekanda çözmeyi seven kutlama grupları için Mitte, ideal bir atmosfer sunuyor. Yemek harici erken saat barına da gidilebilecek mekana, gecenin ilerleyen saatlerinde spontan veya rezervasyon ile gidilebilir. Asya mutfağı severler için ise restoran, yeni menüsü ile deneyim bazlı bir yemek için iyi bir alternatif olacaktır.

mitte

Starnice Kokteyl

Ne kadar Ödenir? (Güncelleme 30.10.2019)

Mitte Karaköy, yerinden temin ettiği malzemeler ile, özgün yemekler hazırlayan Fine dining kodlarında bir restoran. Mekanın barı da aynı şekilde uluslararası kokteyl-bar standartında işler çıkarıyor. Menüdeki bazı fiyatlara değinecek olursak başlangıç spesiyallerinden Liçi Meyveli Karides 60 TL, Izgara Tatlı Mısır Togarashi 30 TL olarak fiyatlanmış. Noodle ve makarnaların 45-60 TL arası olduğu mekanda imza tabak Bali Bowl 55 TL’den menüdeki yerini almış. Mekana özgün kokteyller 70 TL’den servis ediliyor. Mitte, Deneyimi daha üst noktaya çıkaracak, ortaya paylaşımlı bir akşam yemeğinde kişi başı ortalama 300 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir. Ayrıca gruplar için, istekler ve hassasiyetler dahilinde şefin hazırladığı özel tadım menüleri de tercih edilebilir.

Mitte Adres: Kemankeş Mahallesi, Necati Bey cad. No: 66/A Karaköy, Beyoğlu
Telefon: (0543) 627  6362

 


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."