Modern Meyhane Nişantaşı-Beşiktaş

Nişantaşı Meyhane Savaşları

atiye

Kim derdi ki bir gün şehrin en elit bölgesi Nişantaşı meyhane dolacak diye. İnsan bir an Rumlar şehre yeniden geri mi döndü diye şöyle bir düşünüyor. Ama bu mekanlar öyle tam olarak bildiğiniz meyhanelerden değil. Son 2 yılda şehirde açılan neredeyse her 2 mekandan biri “yeni nesil meyhane” olarak tabir edilen meze ve eğlence ortamının birleştiği mekan tipi oldu. Bu tarzın menüsü meze ve ara sıcaklar üzerine meyhane mutfağından olsa da, sunum ve yorumlamalar ile zenginleştirilmiş. Klasik meyhaneden en büyük farkları ise Saat 22:00’den sonra DJ eller havaya emrini veriyor. Yeni ekolün en bilinenleri ise, Esnaf ve Veranda Pera. Duble Meze ve Chef Mezze gibileri ise, yaş ortalamasının daha yüksek olduğu, eller havaya ortamının daha düşük dozajda olanları.

Aslında Y.N. meyhane patlamasının altında yatan en büyük sebep ekonomik. İçinde biraz eğlence olan dünya mutfağı üzerine bir mekanda yemeğe gidip, üzerine 3 tane de kokteyl içseniz mekan kiş başı 300 TL bırakırsınız. Üstelik yabancı mutfak ve müzik, ne karnı ne de ruhu tam doyurur. Üzerine bir de Türkçe çalan 2. mekan ve ardından çorbacıda final yaparsınız, bir bakmışsınız gece sonu 500 TL’lik olmuşsunuz. Y. N. Meyhaneler ise bu ihtiyaçların hepsini güncel fiyatla ortalama 170’ye (litrelik rakı fiyatına)  kompak bir zaman diliminde sunuyor. Devrin ekonomi devri olması itibarı ile, bu mekan tarzı zaman zaman kabuk değiştirse de sanıldığından uzun süreceğe benzer. Şimdi aşağıda 2018-2019 sezonuna girerken Atiye sokak ve civarında açılan 5 Nişantaşı meyhanesini inceleyelim.

Atiye Meyhane (Güncelleme: 10.08.2020 Mekan Kapandı)

Nişantaşı’ndaki meyhane patlamasının fitilini ilk ateşleyenlerden. Öncesinde Blush adıyla dünya mutfağı üzerine bir mekan olarak DJ’di, parti’ydi, Happy hour’du mekanı doldurmaya çalışırken, atıl olan üst katını meyhane yapıp bu işlere girdi. Dekorunda kullandığı Ajda, Tarkan resimleri ile fotoğraf çektiren mekan misafirlerinin sosyal medyada paylaşımları Atiye’nin hızla ünlenmesi sebep oldu. Uygun fiyat politikası ile hafta sonları oldukça önceden dolmaya başlayan mekan, kalabalığını hafta içi günlere yaydı. 2018-2019 sezonuna girerken artık kat komple Y.N meyhane konseptine dönmüştü. Keyifli müzikleri, ev partisine benzer ortamı, renkli dekoru ile Atiye Meyhane bu senenin de gözdesi. Atiye Meyhane’de bu yıl fiyatlar ise Fix menü 4 kişiye 1 büyük 190 TL, limitsiz 240 TL olarak şekilleniyor. Mekanın kapanış saati ise 01:00 olarak belirlenmiş.

Aramızda Meyhane

Bu yaz Karaköy’de açılan ve kendine has bir müdavim kitle edinen Aramızda Meyhane, sonbahar-kış sezonuna Atiye sokak’da açılan 3. meyhane olarak giriyor. Beyaz örtülü masaları ile mekan klasik bir meyhane görünümünde olsa da, ilerleyen saatlerde başlayan Türkçe pop müzik ile keyifli bir kulüp ortamına dönüşüyor. Limitsiz içecek seçeneği bulunmaya mekanda, 4 kişiye 1 büyük 175 TL olarak fiyatlanıyor. Mekanı kapanış saati ise hafta içi 02:00, hafta sonu daha da geç…

aramızda

Aramızda

Yalan Dünya Nişantaşı

Atiye sokakta değil ama Abdi İpekçi sokağı çıkışında bir parça aşağıda ve karşıda Ağustos ayında açıldı. Yaz  ayına rağmen gördüğü ilgi belkide Nişantaşı meyhane artışında  Eskiden dutluk adlı mekanın olduğu yere açılan Batsın bu dünya, gece kulübünden çevrilme bir mekan. İçerisinde cam olmayan mekan Y.N. Meyhanenin biraz daha gece kulübüne yakın olan tarafında duruyor. Eğlence odaklı mekanda ortaya paylaşımlı meze (mezeler kavanoz şeklinde ve ara sıcaklar ile 4 kişiye 1 büyük 185 TL iken limitsiz seçeneği bulunmuyor. Mekanın kapanış saati ise 02:00 ve hatta ötesi. (dikkatinizi çektiyse kapanışı geç saat olanlarda limitsiz seçeneği bulunmuyor. Çünkü ileriki saatler için mekan içki satmak istiyor.)

yalan dünya

Yalan Dünya

Son Kadeh Meyhane Nişantaşı

Sortie (Eksen) grubunun Y.N. Meyhanesi, Atiye sokaktan Abdi ipekçi caddesi çıkar çıkmaz tam karşınıza çıkıyor. Canlı müzik mekanı Barcod’un hemen girişindeki mekan 80 kişilik modern bir meyhane. 8 çeşit meze, 3 çeşit ara sıcak ve ana yemekten oluşun ve 4 kişiye 1 büyük içeren fix menü 190 TL. Son Kadeh Meyhane, akşam 11:00 gibi servisi kapatıyor ve isteğe göre misafirlerini al katta canlı müzik olan Barcod’a alıyor.

son kadeh

Son Kadeh

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.