Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Duble Meze Pera

duble meze

Duble Meze Barın açıldığı yıl olan 2013 yılları Beyoğlu bölgesinin ve dolayısıyla dışarıda yeme-içme kültürünün önemli bir değişimden geçtiği bir tarihti. Asmalı Mescit’de masalar kaldırılmış, Beyoğlu gece hayatının merkezi olmaktan hızla uzaklaşıyordu. İşte bu dönemde Beyoğlu Pera bölgesinde ki bir otelin terasına açılan Duble Meze Pera, 3 unsuru bir araya getirerek yeni bir tarz yarattı. Coğrafyamızın meyhane mutfağına uygun yemek mirası, tarihi yarım adanın olağan üstü manzarası, şık ve eğlenceli bir ortam üçlüsü belkide ilk kez bir araya geliyordu. Bu çıkış, meyhane mutfağının sadece salaş ortamlarda olabileceği düşüncesini temelden sarsacaktı. O tarihten itibaren açılan modern veya yeni nesil meyhane olarak tabir edilen mekanlar, özellikle içinde bulunduğumuz yıla adeta damgasının vurdu.

Duble Meze Pera’yı 5 klasik sorumuzda inceleyelim

duble meze

Ne yenir, Ne içilir?

Duble Meze Pera, Çapa ekolü gibi yeme-içme dünyası ve gece hayatında önemli yeri olan bir grubun ürünü. Adeta yemek için yaşayan bir kişilik olan işletme sahibi Emre Çapa bu tecrübe ileyurt dışı ve yurt içi restoran deneyimlerini birleştirerek, meyhane anlayışını bambaşka bir tarafa götürmüş. Duble Meze ekibinin menüyü oluşturma süreci ise mekanı diğer restoranlardan ayrıştıran en önemli tarafı. Bir çok meyhanenin bir biriyle tıpa tıp aynı mezeyi verdiği ülkemizde, Palazzo Donezetti Hotel’in üzerindeki teras mekanı denemeler yoluyla oluşturduğu özgün mezeleri sunuyor. Üstelik bu mezeler, malzeme tazeliği, mevsimsel bulunulurluk gibi unsurlara göre dönemsel olarak değişiyor. Duble Meze, tam da bir meyhanede olması gerektiği gibi meze ve ara sıcak üzeri kurulu bir menüye sahip. Bu meze ve ara sıcaklar aynı İspanya’daki Tapas restoranlarında olduğu gibi işletmenin içerisindeki uzun barda sergileniyor.

duble meze

Fıstıklı Tulum Ezme

Duble Meze Bar’da örneğin bu dönem mezelerde önemli ölçüde fıstık kullanıldığı görülüyor. Tatlı ve ekşi tatların birleştiği, hem gözü, hem ruhu doyuran Fıstıklı Tulum Ezme ve Zerdeçallı fava, bu menü dönemin keyifli lezzetlerinden. Enginarın, Pancar ve Tarhun otuyla hazırlanan ızgarası ve Trüf yağında Hardallı Levrek yine mekanın yaratıcı mutfağından çıkma özel mezeler. Ara sıcak olarak Balık Kokoreç ve Kokareç Bruschetta mekana özgün ara sıcaklardan. Fix tadım menüsünde final yemeği olarak gelen  Yoğurt Soslu Köfte ise olukça tatmin edici. Duble Mezenin diğer önem verdiği unsurlardan birisi de ekmek ki, işletmenin kendi ürettiği ekmekler oldukça seviliyor.

duble meze

Ne zaman gidilir?

Duble Meze Bar, haftanın 7 günü 18.30 itibarı ile aktif bir mekan. Pera bölgesindeki Palazzo Donezetti otelin en üst 2 katında hizmet veren Duble Meze Bar, şahane bir manzaraya sahip. Tarih yarım adayı ve Haliç’i en güzel açılardan biriyle gören mekana özellikle yaz ve bahar ayları güneş batmadan önce gitmekte fayda var. Mekanın giriş katı hafta sonları 18:30-21:00 ve 21:00-gecenin sonuna kadar olmak kaydıyla 2 oturum da hizmet veriliyor. Duble Mezenin 2 oturum vermesinin sebebi, yemek deneyimine odaklı misafire, belli bir fiyat avantajı ile bir zaman dilimi sunmak olarak açıklanabilir. (fiyat detayları aşağıda) Sigara içilebilen üst kattaki bölümde ise yemek tek oturumda servis ediliyor. Duble Meze bara keyifli Türkçe müziğin olduğu ilerleyen saatlerde, içkiye de gitmek mümkün.

Duble Meze Bar

Duble Meze Bar, Şişhane

Ne giyilir?

Mekanın işletme müdürü Sabri Apatarkan’a göre Duble Meze Bar denince akla, “iyi yemek, iyi müzik, ve iyi manzara” geliyor. Bu çerçeve de mekan, rahatlığın ve şıklığın birleştiği bir atmosfere sahip. Hatta mekanın salonunda Fine Dining tarzı beyaz örtülü masa düzeni ile, modern-rahat restoranların kullandığı ahşap ve mermer düzen bir arada kullanılmış.  Dolayısıyla Duble mezede spor/şık en çok ön plana çıkan giyim kodu denebilir. Hafta içi bu durum iş/şık tarza doğru kayarken, hafta sonları geceyi uzatacaklar için chic & sexy tarz ağırlık kazanıyor.

duble mezeKim kim gidilir?

Duble Meze Bar’ın ortaya paylaşımlı yemekleri, keyifli müzikleri ve enerjik atmosferi ile tek mekanda işi bitirmeyi seven kutlama grupları tarafından oldukça seviliyor. Mekanda hafta içleri sık sık şirket yemeği masaları da göze çarpıyor. Manzara ve şık atmosfer, Duble Meze’yi özel gece yemekleri için de iyi bir alternatif olarak kılıyor. Hafta sonları Duble Mezeye ilk oturumda gelenlerin genelde, yemek deneyimi ve manzarayı yaşamayı, ikinci oturum misafirlerinin ise mekanın daha enerjik atmosferini tercih ettiği söylenebilir. Mekanın daha kompak olan üst katı, özel davet için grup kapamalarına oldukça uygun bir alan durumunda.

duble meze

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 30.06.2020)

Duble Meze Bar’a kişi sayısına göre A la carte (menüden seçmeli) gidilebileceği gibi, tadım menüsü alarak da gitmek mümkün. 10 kişinin altı masaların A la carte seçim yaparak gidebileceği mekanda mezeler 19-44 TL arası, ara sıcaklar ise 19-55 TL arası fiyatlanmış. Servisin akıcılığı sağlamak için, 10 kişi üstü gruplara yerli içkinin dahil olduğu fix bir tadım menüsü sunuluyor. Bu fix menü, hafta içi günlerde 235 TL, hafta sonu ise 265 TL olarak fiyatlanmış. Duble Meze’nin barından çıkan özel ve klasik kokteyller ise, 50 TL olarak fiyatlanmış.

Adres: Asmalı Mescit Mah., Meşrutiyet Cad. Palazzo Donizetti Hotel, Beyoğlu
Telefon: (0212) 244 01 88

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.