Modern Türk Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş

Ahali Teşvikiye

ahali teşvikiye

İstanbul’da yeme-içme trendleri ve popüler bölgeler düzenli olarak bir değişimden geçiyor. Şehirde oluşan turist ve yerli insan profilindeki değişimler, lokallelerin mekan seçiminde de etkili oluyor. Örneğin Nişantaşı’nda bu durum Abdi İpekçi caddesi odağından Teşvikiye ve Topağacı’na kayma olarak kendini göstermiş durumda. Bu hareketin öncülerinden birisi de 2017 yılında açılan Ahali Teşvikiye kuşkusuz. Ahali Teşvikiye, bar şeklindeki açık mutfağı, canlı ateşte pişen özel lezzetleri ve sıcak atmosferi ile mahallenin Müdavim mekanlarından biri olmuş durumda.

ahali

Processed with VSCO with g6pro preset

Bu hareketin oluşmasında düşüncelerini gerçekleştirmek isteyen idealist girişimcilerin arka sokaklara taşınması da oldukça önemli yer tutuyor. Zira iyi yemek için rota değiştirmek, sadece o mekan için o lokasyona yönlenmek işin de biraz doğası olmuş durumda. Bu anlamda Ahali Teşvikiye’nin açıldığı günden itibaren mutfağından birçok önemli şefin geçtiğini de belirtmek lazım. An itibarı ile mutfağın başında Şef Altuğ Tezer’in olduğu mekan, ürünleri mümkün olduğunca yerel üreticilerden temin ederken, mevsime uygun lezzetler sunuyor. Eklektik mutfak tarzını benimseyen restoran, belli kalıplara bağlı kalmadan yemekleri özgün yorumlamalar ile hazırlıyor. Ahali Teşviki’nin bar şeklinde dizayn edilmiş mutfağı Tapas-barları hatırlatırken, en keyifli oturma alanı da burası olarak karşımıza çıkıyor.

ahali

Ahali’nin menüsüne gelecek olursak, başlangıçlardan, Ballı Hardallı Köz Patlıcan, Kuru Et & Pastırma Tahtası ve Biftek Tataki denemesi gerekenlerden. Ortaya sıcaklardan Sardalya TacoKalamar Paprika ve Karides Katmer sunum ve lezzet anlamında dikkat çeken tabaklardan. Canlı ateşte pişenlerin ayrı bir öneme sahip olduğu restoranda, İzmir Süt Kuzu Kokoreç, Kuzu İncik ve mevsime uygun balık (bu dönem lüferi kaçırmayın) ortaya paylaşımlı ana yemek olarak söylenebilir. Teşvikiye’deki restoran misafirlerine gastronomik bir deneyim vaat ederken, sıcak ortamı ile kutlamalar için de ideal bir atmosfer sunuyor. Haftanın 7 günü 16:00-01:00 arası hizmet veren mekanda, akşama imza kokteyller ile başlamak da oldukça keyifli.

ahali

Processed with VSCO with e2 preset

Ahali Teşvikiye Adres: Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No:33, Teşvikiye/Şişli
Telefon: (0546) 202 44 50

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.