Müdavimlist Nişantaşı-Beşiktaş

Nişantaşı’nın Yeni Yüzü Topağacı’ndan 10 Mekan

Topağacı mekanlar

Topağacı ve Teşvikiye, son dönem barları, kafeleri ve restoranları ile sosyal yaşamın önemli cazibe merkezlerinden biri oldu. Dışarıda yeme-içmeyi seven bölge insanı ve Nişantaşı’na ayak alışkanlığı olan önemli bir kesim, bu alanlara doğru kayıyor. Abdi İpekçi caddesi ve civarı hala çok keyifli ama, Topağacı’nda başlayan oluşum yayılarak devam ediyor. Bu oluşumun sebepleri ne olabilir acaba?

Meşhur caddelerde mekan, kiraya çalışıyor.

 Şehrin büyüyen nüfusu ile birlikte, Abdi ipekçi, Bağdat, İstiklal, Nispetiye gibi ünlü caddelerde dükkan kiraları uçuk seviyelere ulaşmış durumda. Bu durum özellikle yeme-içme üzerine çalışan işletmeleri fazlasıyla zorluyor. Eğer açılan yer Nusret, Fenix, Louis Vuitton gibi kafadan yüksek rakam ödemeye hazır müşterisi olan bir yer değilse, sürümden kazanma yoluna gidiyor.
Grandma Topağacı

Grandma, Topağacı

Grotesk ve Hunhar

Topağacı’nın en sevilen 2 mahalle barı yan yana yeri alıyor. 2017 yılında açılan Hunhar günün tamamı hareketli bir mekan. Tam bir bar kimliği olan Hunhar’da imza kokteyller, fıçı bira ve geniş bir viski seçkisi mevcut. Akşamları sokağa doğru da taşan mekanın yanına yakın zamanda kardeş mekan Grotesk de açıldı. Yemek servisi de olan Grotesk akşamüstü itibarı ile hareketlenmekte.

grotesk

Grotesk

Lokanta Kru

Lokanta Kru artık Topağacı mekanlar diyince ilk akla gelenlerden. Keyifli mekan Türk mutfağının ünlü temsillcisi Hünkar’ın yaratcılarının 3 nesil üyelerinden Ufuk Ügümü tarafından açıldı. Modern bir esnaf lokantası olarak tanımlanacak Lokanta Kru, mutfağımızdan yemekleri modern sunumlar ile servis ediyor. Her gün çıkan yemekleri duvardaki tahtaya yazan mekan ve instagramda da paylaşıyor. Beyaz örütülü masaları, hoş dekorasyonu ile keyifli bir atmosfer sunan Lokanta Kru’da içki servisi de mevcut.

lokanta kru

Lokanta Kru

Ahali Teşvikiye

Topağacı, Teşvikiye kesişiminde yer alan Ahali Teşvikiye, modern bir meyhane olarak 2017’nin sonlarında açıldı. Akdeniz mutfağı takviyeli bir meyhane menüsüyle karşımıza çıkan işletme meze bar konseptinde hizmet veriyor. Teşvikiye Ahali’nin açık mutfağı, bar şeklinde dizayn edilmiş ve en keyifli bölümü de burası. Ahali, mevsimesel tazeliğe göre dönemsel değişen ve soğuk ve sıcak başlangıçlardan oluşan bir menü sunuyor. Keyifli restoranda Pastırmalı Humus, Hamsi Kuşu, Kuzu Kokoreç, Odun Ateşinde Köfte spesiyal tabaklar arasında.

ahali teşvikiye

Doğaya dönüş bistro

Ahmet Fetgari sokağın keyifli atmosferine keyif katan mekanlardan birisi olan Doğaya dönüş, iştah açıcı ve sağlıklı menüsü ile dikkat çekiyor. Hoş iç ve dış atmosferi, güzel yemekler ile birleşince mekan kendisine birçok müdavim edinmiş Sebze ağırlıklı geniş menüsü öğle servisinde yaygın fast food restoran alternatifinden kaçıp, özgün ve sağlıklı yemekler yemenize imkan sağlıyor. Doğaya dönüş bistronun bir diğer önemli özelliği de sebze ağırlıkla ev yemeği menüsüne ilaveten, zengin şarap ve rakı seçenekleri sunması.

Doğaya Dönüş

Kozmonot

Bölgede açılan mekanın dekorasyonu oldukça ilginç. Mekanın aynı zamanda mimar olan işletmecileri, soğuk savaş temasını işleyerek değişik bir atmosfer yaratmışlar. Menülerindeki geniş bira ve yemek bölümü, işletmeyi, gastropub olarak tanımlamamıza sebep oluyor. Bu sene gözlerin üzerinde olduğu Topağacı, Kozmonot ile beraber patlamasını yapmış durumda.
kozmonot topağacı

Kozmonot Topağacı

Grey Topağacı

Topağacı’nın beyaz masa örtülü mekanı Grey, şu an bölgedeki şık mekan konseptinin en önemli oyuncusu durumunda. Günün her saati hareketli olan mekan öğle ve akşam yemekleri haricinde, ara saatlerde de kahve ve içki için tercih ediliyor durumda. Akşam yemeği için özellikle hafta sonları yer bulmak zor olabilirken, barda ayak üstü yemek alıp gecenin hareketli saatlerini bekleyen insanlar görmek mümkün oluyor. Fransız bistrosu ile Fine Dining arası olarak tarif edilebilecek Grey, Topağacı’nın dokusuna oldukça iyi adapte edilmiş. Hafta sonları Dj ile beraber ilerleyen saatlerde şık bir gece kulübüne dönen mekanın kokteylleri de oldukça keyifli.
Gray Topağacı

Gray Topağacı

Efendi

Son dönem açılan birkaç önemli kokteyl bardan birisi olan Efendi, Topağacı’na renk katan önemli mekanlardan birisi durumunda. Mekanın “dede” lakaplı meşhur barmeni Uğur Tekebaş‘ın hazırladığı kokteyller kısa zamanda kendisine birçok müdavim edinmiş. Efendi, akşam iş çıkışı saatlerinden itibaren yemek öncesi ve sonrası kokteyl almak isteyen kitleye “mahalle barı” olarak hitap ediyor. Hafta sonları ise mekan 23:00’den sonra DJ müziği ile beraber hareketli bir kokteyl-bara dönüşüyor.

efendi

Ministry off cofeee

 İşletme sahibi, Avustralya’da edindiği kahve tecrübesini hayata geçirmek için lokasyon olarak Topağac’ını seçmiş. Sturbucks gibi zincirlerin başlattığı kahve kültürü, farklı noktalarda açılan butik kahveciler üzerinden devam ediyor. Moc’da bu rüzgarı arkasına alarak, yarattığı keyifli atmosferi ve iyi kahvesi ile hemen müdavimleri olan bir mekan haline dönüşmüş.

Ministry of coffee topağacı

Grandma

Mahallenin pastanesi Grandma’da, güzel sunumlar ile içeride kahvenizi yudumlayabileceğiniz, hoş ve modern bir atmosfer var. Ekmekler, kekler, kurabiyeler…Bölgeye güzel bir renk katmış. Grandma son dönem popülerleşmesi sonucu farkılı bölgelerde şubeler açmaya da başladı.
Grandma Teşvikiye

Grandma Teşvikiye

Divine

 Dünyada ki örneklerin çoğunda olduğu gibi jazz kulübü işletmek, emek isteyen ve para kazanma fikri ikinci planda olan bir iştir. Arkadaş grubuyla gitsen “şamata yapamadık, eğlenmedik” şikayeti alırsın.. Kız arkadaşını, eşini götürsen “Bu kadar popüler yer arasında beni getire getire buraya mı getiriden” der. Yazın zaten içeri adam sokamazsın. Ancak şehrin sosyal yaşam alanlarına en çok ambiyansı da, yine jazz barlar katar. Divine, şık atmosferine rağmen, uygun fiyatlı menüsü ile dikkat çekiyor. Şu sıralar ayrıca dış bölümünü kafe-restoran olarak kullanıyor.
Divine Topağacı

Divine Topağacı

Gasto Local & Street Food

Her ne kadar Teşvikiye bölgesinde olan bir mekan olsa da, yazının ana fikri olan Nişantaş’nın arka sokakalarının hareketlenmesi fikrini desteklediği için Gasto’yu da bu listeye eklemek gerekiyor. 2019 Ekim ayında açılan Gasto Teşvikiye, sokak ve yöresel lezzetleri kendine tarzı ile hazırlayıp sunuyor. İşletme sahibi de dahil olmak üzere şeflerden oluşan ekibin uzun bir araştırma döneminde sonra açtığı restoran, lokal lezzetleri, modern ve rahat ortamında sunuyor. İspir Kuru fasulyesinden, Taco Tantuni’ye, Tarsusu İçli Köfteden, Ekmek üstü, Tiftik etli Muhalama’ya lezzet ve yaratıcılığı içe içe geçtiği mekanın, kahvaltısı da oldukça iddalı. Kahve ve çalışmaya da uğranabilecek tüm gün aktif konsepte sahip Gasto Local & Street Food, hızlı ve nitelikli yemeği uygun fiyatla sunan yeni tarz gastro-mekanlardan.

gasto

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.