Beyoğlu-Karaköy Müdavimlist

Şişhane’de Aradığınız Her Şeyi Bulabileceğiniz 10 Mekan

Karaköy ile ilgili bir yazı yazmak için yola çıkmıştım. Ancak mekanların daha renkli ve oturmuş olduğunu fark ederek Şişhaneye yöneldim. Hızlı popülerleşen Karaköy’ün şu sıralar bir dengelenme aşamasından geçtiğini düşünüyorum. Örneğin bir sene önce başarılı olmuş mekanın benzerinden, 5 tane birden açılıyor. Oysa Şişhane ise, Thai mutfağından meyhaneye sunduğu seçenek dağılımı ile birçok bölgeye göre, üstünlükler gösteriyor. Bu yazı Şişhane, Meşrutiyet caddesinde ki Golden Hour Pera ile Miss pizza arasındaki sosyal yaşam alanını incelemeye ilişkindir.

golden hour pera

Golden Hour Pera

Miss Pizza

İlk olarak Cihangir’de açılan sevilen pizzacının, ikinci şubesi Şişhane’de hemen metro durağının yanında konuşlanmış durumda. Sempatik ve sıcak ortamı sadece kendisiyle sınırlı kalmayarak, bölgeye de enerji katıyor. Mekan, duruşu ve tarzı ile, pizzanın yanında bir kadeh şarap içmenin lüks bir hareket olmadığı mesajını veriyor.
Miss Pizza şişhane

Miss Pizza şişhane

Miss Pizza Adres: Meşrutiyet Cad. No: 7 Beyoğlu
Telefon: (0212) 251 3278

Golden Hour Pera

Tarihi yarımadayı özel bir açıdan gören Rixos Pera’nın Rooftop’ında yer alan Golden Hour, Pera mekanlar denilince ilk akla gelenlerden. Meze, eğlence ve manzara üçlüsünü bir arada sunan tarzı ile mekan şehirdeki en keyifli moden meyhaneler arasında geliyor. Tüm gün faal olan rooftop’ın menüsünde İtalyan ve Akdeniz mutfağından örnekler bulunmakta. Akşam ise Golden Hour meyhane mutfağı ağırlıklı bir menü sunuyor. Mekanda a la carte menünün yanısıra fix menü de mevcut. Eğlence garantili mekan, özellikle kutlama, doğum günü, bekarlığa veda için de ideal bir seçim olacaktır.

goden hour pera

Goden Hour Adres: Kamerhatun Meşrutiyet Cad. Tepebaşı Cad. No:44 Rixos Pera Beyoğlu / İstanbul
Telefon: (0532) 281 80 41

Süreyya Teras

Beyoğlu önderliğinde İstanbul gece hayatının altın çağlarını yaşadığı dönemde Meşrutiyet Caddesi önemli rol oynamıştı. Anjelique, Nu Pera, Cahide gibi mekanlara ev sahipliği yapan cadde, Pera ile tanışmamıza da vesile oldu. İzole ve havadar olmaları sebebiyle pandemi dönemi de Teras mekanların hayatımızdaki önemini arttırdı. Bu mekanlardan 2009’dan beri Troya Otel’ın terasında faaliyette olan Süreyya Teras, son dönem yeni nesil meyhanelerin sığlaştırdığı eğlence anlayışına nazire yaparcasına, usulüne uygun bir İstanbul eğlencesi sunuyor. Rum tavernası konseptindeki mekan, meze, manzara ve eğlence üzerine bir canlı müzik mekanı. Buzuki Orhan, Yani gibi taverna müziğin önemli isimlerini sahnesinde ağırlayan mekan sirtakili tabak kırmalı ve bol eğlenceli bir akşam vaat ediyor.

süreyya

Süreyya Teras

Süreyya Teras Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:45, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0539) 239 60 60

Comedus

Comedus’u nasıl tarif etsek anlatmak zor. Gram ve Baylo’nun arasındaki ufak mekan dışarıdan klasik bir şarküteri olarak gözüküyor. Ancak içine girdiğinizde onu diğer şarküterilerden ayıran birçok farklılık ile karşılaşıyorsunuz. Örneğin Türkiye’de getirilen bira çeşitlerinin (özellikle Craft ve Specilty beer kategorileri) hemen hemen tamamını bulabiliyorsunuz. Ayrıca oldukça iyi de bir şarap kavına sahipler. Mekanın en keyifli yanı ise dolaptaki şarküteri ürünlerinden istediklerinizi kestirip, bir kadeh şarap veya bira ile mekandaki 2-3 masadan birinde takılabiliyorsunuz.

Comedus'da birçok bira çeşidi var

Comedus’da birçok bira çeşidi var

Comedus Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107 Beyoğlu
Telefon: (0212) 266 5118

Noir Pit

 Son dönem açılan butik kahve mekanlarından birisinin de Şişhane, Meşrutiyet caddesi üzerinde açılmış olması önemli bir eksikliği gidermiş durumda. Hoş dekorasyonları, güzel kahveleri ve kahve eşlikçisi pastahane ürünleri ile bu yeni kahve mekanları, verdiğiniz molanın kalitesini oldukça yukarı çekiyor. Eğer Şişhane civarındaysanız, bir mola için “Kara durak” anlamına gelen Noir pit’e mutlaka uğrayın.
Noir pit Şişhane

Noir Pit Şişhane

Noir Pit Adres: Meşrutiyet Cad. No: 109A Beyoğlu
Telefon: (0212) 245 8086

Baylo Bistro-Bar

 2010 yılından beri açık olan restoran-bar, hoş ambiyansı ile bölgenin önemli mekanlarından birisi durumunda. Binanın tarihi dokusu korunarak, oluşturulan şık atmosfer için oldukça fazla zaman ve emek harcanmış. Mekan, çok büyük metrekarelere sahip olmamakla birlikte, oldukça büyük bir bara sahip. Bu da mekanın içki satmayı sevmesi ve bar müşterisini önemsediği anlamına geliyor. Zira Baylo son dönemde bölgenin dışarı taşmalı parti mekanı haline gelmiş durumda. Müdavim kitlesinin özellikle hafta sonları ziyaret ettiği mekan butik bir gece kulübü olarak yoluna devam ediyor.
baylo

Baylo Pera

Baylo Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107A Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 6018

Pera Thai

 İşte tam olarak demek istediğim olay, belki hayat boyu gitmezsiniz ama farklı bir mutfak olması bölgeye renk katıyor. Bir bölgede, aynı tipte 10 restoranın yan yana olmasının yarattığı tek düzelik benim şahsen rahatsız olduğum bir durum. İşte bu Thai restoranımız, hem de Türkiye’deki en eski Thai restoranı olarak, 2001 den beri Meşrutiyet caddesinde faaliyet gösterir durumda.
Pera Thai Adres: Meşrutiyet Cad. No: 74 Beyoğlu
Telefon: (0212) 245 5726

Aheste

 Türk mutfağı veya Osmanlı mutfağı üzerine kurulu mekan, web sitesinin İngilizce oluğundan da anlaşılacağı üzere, hoş bir ortamda Türk mutfağını tatmak isteyen Turisti de hedefliyor. Adahan otelinin altındaki mekan, yine binanın tarihi dokusu korunarak dizayn edilmiş. Geleneksel mutfağımıza ait mezelerin mekana özgü modernize edilmiş hallerinin ağar bastığı menüde, 4 adet de ana yemek mevcut. Modunuza göre rakı veya şarap ile eşlik edebileceğiniz yemekleri, tadım menüsü ile tatmanız iyi bir seçim olabilir.
Aheste Pera

Aheste Pera

Aheste Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107 Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 2633

Soho House

Dünyanın belli başlı şehirlerinde 12 şubesi bulunan ve üyelik ile girilebilen mekan, İstanbul’da Amerikan konsolosluğunun eski yerine açıldı. Şahsen Soho house olduktan sonra, binanın içini gezme imkanı buldum ve oldukça etkilendim. İstanbul ve tarihi bir çok şehirdeki tarihi binalara, hatta müzelere taş çıkartacak güzellikte olan bina, Cenevizli bir gemi inşaatçısı tarafından 1873’de yaptırılmış. Mekana gelecek olursak, yaklaşık 1.800 € yıllık üyelik aidatı olan Soho House, açılışı esnasına gece hayatı ve servis sektörünün önemli isimlerini transfer etti. Üyelik sistemi olan konseptler, gece hayatı mekanlarının hızlı tüketildiği ülkemizde biraz zor çalışıyor. Ancak yine de Mekanın açıldığı yer, yatırımcıları, operasyondaki kişiler ve şu anki gidişatı sebebi ile kalıcı olabileceğini düşünüyorum.

Soho, House'un resim çekilmesine izin verilen bölümünden

Soho, House’un resim çekilmesine izin verilen bölümünden

Soho House Adres: Meşrutiyet Cad. No: 56 Beyoğlu
Telefon: (0212) 377 7100

Duble Meze Bar

 Soho House’ın karşısında ki Palazzo Donizetti otelin terasında bulunan popüler mekan “modern meyhane” konsepti ile hizmet veriyor. Yaygınlaşan trend “Türk mutfağına geleneksel dokunuş” sloganıyla hareket eden mekan, belli bir saatten sonra Ajda’lı, Sezen’li, Ayten Alpman’lı, hafif eller havaya müziği yapıp, fazla da konuyu uzatmadan tadında bırakarak misafirleri uğurluyor. Kulakları çınlasın bizim Ergun Yeşilyurt abimiz, Asmalı Cumba’da eller havaya durumunu fazla kaçırıp, sabahın 5’ine kadar insanları eğlendirirdi. Eğlencenin ve alkolün dibine vuran Asmalı Cumba misafirleri perte çıktıkları için 1 ay boyunca gece hayatına katılmazlardı. İşte Duble Meze’de Çapa ekolünün gece hayatındaki büyük tecrübesi burada devreye giriyor ve mekan coşma bölümünü diğer mekanlara havale ederek, muayyen bir saatte kapılarını kapatıyor. Zaten limitsiz içkide konuyu uzatmanın ne alemi var öyle değil mi Ergun Abi?
Duble Meze Bar

Duble Meze Bar, Şişhane

Duble Meze Bar Adres: Meşrutiyet Cad. No: 85 Beyoğlu
Telefon: (0212) 244 0188

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.