Beyoğlu-Karaköy Müdavimlist

Şişhane’de Aradığınız Her Şeyi Bulabileceğiniz 10 Mekan

Karaköy ile ilgili bir yazı yazmak için yola çıkmıştım. Ancak mekanların daha renkli ve oturmuş olduğunu fark ederek Şişhaneye yöneldim. Hızlı popülerleşen Karaköy’ün şu sıralar bir dengelenme aşamasından geçtiğini düşünüyorum. Örneğin bir sene önce başarılı olmuş mekanın benzerinden, 5 tane birden açılıyor. Oysa Şişhane ise, Thai mutfağından meyhaneye sunduğu seçenek dağılımı ile birçok bölgeye göre, üstünlükler gösteriyor. Bu yazı Şişhane, Meşrutiyet caddesinde ki Golden Hour Pera ile Miss pizza arasındaki sosyal yaşam alanını incelemeye ilişkindir.

Dudu İstanbul

Dudu İstanbul

Şehrin tarihi dokusunun en net hissedildiği Pera bölgesinde teras mekanlar ön planda. Bunlar arasında 2023 Eylül ayında  Palazzo Donazetti’nin üzerinde yer alan eski Duble Meze Pera’nı yerine açılan Dudu İstanbul en çok dikkat çekenler arasında geliyor. Dudu İstanbul, özel manzarası, Türk mutfağı üzerine lezzetleri ve eğlenceli atmosferi ile modern bir meyhane olarak karşımıza çıkıyor. Şık tasarımı ile dikkat çeken mekan Türk mutfağını keyifli bir ortamda sunmayı hedeflemiş. Misafir ağırlama ve kutlamalar için ideal olan mekanda a la Carte menünün yanı sıra 2 adet de fix menü sunulmakta. Hızlıca popüler olan Dudu İstanbul’a özellikle haftasonları yoğun ilgiden dolayı, rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

dudu

Dudu İstanbul

Adres: Asmalı Mescit Mah., Meşrutiyet Cad. Palazzo Donizetti Hotel, Beyoğlu 
Telefon: (0543) 113 92 53  – (0543) 113 94 53

Miss Pizza

İlk olarak Cihangir’de açılan sevilen pizzacının, ikinci şubesi Şişhane’de hemen metro durağının yanında konuşlanmış durumda. Sempatik ve sıcak ortamı sadece kendisiyle sınırlı kalmayarak, bölgeye de enerji katıyor. Mekan, duruşu ve tarzı ile, pizzanın yanında bir kadeh şarap içmenin lüks bir hareket olmadığı mesajını veriyor.
miss pizza

Miss Pizza

Miss Pizza Adres: Meşrutiyet Cad. No: 7 Beyoğlu
Telefon: (0212) 251 3278

Süreyya Teras

Beyoğlu önderliğinde İstanbul gece hayatının altın çağlarını yaşadığı dönemde Meşrutiyet Caddesi önemli rol oynamıştı. Anjelique, Nu Pera, Cahide gibi mekanlara ev sahipliği yapan cadde, Pera ile tanışmamıza da vesile oldu. İzole ve havadar olmaları sebebiyle pandemi dönemi de Teras mekanların hayatımızdaki önemini arttırdı. Bu mekanlardan 2009’dan beri Troya Otel’ın terasında faaliyette olan Süreyya Teras, son dönem yeni nesil meyhanelerin sığlaştırdığı eğlence anlayışına nazire yaparcasına, usulüne uygun bir İstanbul eğlencesi sunuyor. Rum tavernası konseptindeki mekan, meze, manzara ve eğlence üzerine bir canlı müzik mekanı. Buzuki Orhan, Yani gibi taverna müziğin önemli isimlerini sahnesinde ağırlayan mekan sirtakili tabak kırmalı ve bol eğlenceli bir akşam vaat ediyor.

süreyya

Süreyya Teras

Süreyya Teras Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:45, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0539) 239 60 60

Comedus

Comedus’u nasıl tarif etsek anlatmak zor. Gram ve Baylo’nun arasındaki ufak mekan dışarıdan klasik bir şarküteri olarak gözüküyor. Ancak içine girdiğinizde onu diğer şarküterilerden ayıran birçok farklılık ile karşılaşıyorsunuz. Örneğin Türkiye’de getirilen bira çeşitlerinin (özellikle Craft ve Specilty beer kategorileri) hemen hemen tamamını bulabiliyorsunuz. Ayrıca oldukça iyi de bir şarap kavına sahipler. Mekanın en keyifli yanı ise dolaptaki şarküteri ürünlerinden istediklerinizi kestirip, bir kadeh şarap veya bira ile mekandaki 2-3 masadan birinde takılabiliyorsunuz.

miss

Comedus Pera

Comedus Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107 Beyoğlu
Telefon: (0212) 266 5118

Noir Pit

 Son dönem açılan butik kahve mekanlarından birisinin de Şişhane, Meşrutiyet caddesi üzerinde açılmış olması önemli bir eksikliği gidermiş durumda. Hoş dekorasyonları, güzel kahveleri ve kahve eşlikçisi pastahane ürünleri ile bu yeni kahve mekanları, verdiğiniz molanın kalitesini oldukça yukarı çekiyor. Eğer Şişhane civarındaysanız, bir mola için “Kara durak” anlamına gelen Noir pit’e mutlaka uğrayın.
Noir Pit

Noir Pit

Telefon: (0212) 245 8086

Baylo Bistro-Bar

 2010 yılından beri açık olan restoran-bar, hoş ambiyansı ile bölgenin önemli mekanlarından birisi durumunda. Binanın tarihi dokusu korunarak, oluşturulan şık atmosfer için oldukça fazla zaman ve emek harcanmış. Mekan, çok büyük metrekarelere sahip olmamakla birlikte, oldukça büyük bir bara sahip. Bu da mekanın içki satmayı sevmesi ve bar müşterisini önemsediği anlamına geliyor. Zira Baylo son dönemde bölgenin dışarı taşmalı parti mekanı haline gelmiş durumda. Müdavim kitlesinin özellikle hafta sonları ziyaret ettiği mekan butik bir gece kulübü olarak yoluna devam ediyor.

Baylo Pera

Baylo Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107A Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 6018

Pera Thai

 İşte tam olarak demek istediğim olay, belki hayat boyu gitmezsiniz ama farklı bir mutfak olması bölgeye renk katıyor. Bir bölgede, aynı tipte 10 restoranın yan yana olmasının yarattığı tek düzelik benim şahsen rahatsız olduğum bir durum. İşte bu Thai restoranımız, hem de Türkiye’deki en eski Thai restoranı olarak, 2001 den beri Meşrutiyet caddesinde faaliyet gösterir durumda.
Pera Thai Adres: Meşrutiyet Cad. No: 74 Beyoğlu
Telefon: (0212) 245 5726

Aheste

 Türk mutfağı veya Osmanlı mutfağı üzerine kurulu mekan, web sitesinin İngilizce oluğundan da anlaşılacağı üzere, hoş bir ortamda Türk mutfağını tatmak isteyen Turisti de hedefliyor. Adahan otelinin altındaki mekan, yine binanın tarihi dokusu korunarak dizayn edilmiş. Geleneksel mutfağımıza ait mezelerin mekana özgü modernize edilmiş hallerinin ağar bastığı menüde, 4 adet de ana yemek mevcut. Modunuza göre rakı veya şarap ile eşlik edebileceğiniz yemekleri, tadım menüsü ile tatmanız iyi bir seçim olabilir.
Aheste Pera

Aheste Pera

Aheste Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107 Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 2633

Soho House

Dünyanın belli başlı şehirlerinde 12 şubesi bulunan ve üyelik ile girilebilen mekan, İstanbul’da Amerikan konsolosluğunun eski yerine açıldı. Şahsen Soho house olduktan sonra, binanın içini gezme imkanı buldum ve oldukça etkilendim. İstanbul ve tarihi bir çok şehirdeki tarihi binalara, hatta müzelere taş çıkartacak güzellikte olan bina, Cenevizli bir gemi inşaatçısı tarafından 1873’de yaptırılmış. Mekana gelecek olursak, yaklaşık 1.800 € yıllık üyelik aidatı olan Soho House, açılışı esnasına gece hayatı ve servis sektörünün önemli isimlerini transfer etti. Üyelik sistemi olan konseptler, gece hayatı mekanlarının hızlı tüketildiği ülkemizde biraz zor çalışıyor. Ancak yine de Mekanın açıldığı yer, yatırımcıları, operasyondaki kişiler ve şu anki gidişatı sebebi ile kalıcı olabileceğini düşünüyorum.

Soho House Adres: Meşrutiyet Cad. No: 56 Beyoğlu
Telefon: (0212) 377 7100

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.