Müdavim Pro Müdavimlist

Gideni Büyüleyen 20 İstanbul Mekanı

Geçenlerde instagram üzerinden yaptığımız mini ankete beklediğimin üzerinde geri dönüş gelmişti. Mini anket, “Bilen gözüyle İstanbul’a gelseniz hangi mekanlara giderdiniz?” ve “İstanbul’un en iyi  mekanları neresi?” olarak sorulmuştu. Sonuçların belli mekanlar üzerinde şekillenince, İstanbul’u en iyi mekanlarını bir listede derleme gereği oluştu. Aşağıdaki 20 İstanbul mekanı, takipçi dostlar tarafından gelen “İstanbul en iyi mekanlar” önerilerine göre oluşturulmuştur. Şahsen ben bu listeyi kendi başıma oluşturdaydım, Balıkçı Sabahattin ve Zübeyir Ocakbaşı’nı da ekleyebilirdim ancak dokunmak istemedim. Zira, önerilen mekanların genelinin boğaz ve tarihi yarımda manzarasına sahip olması, manzarasız mekanları ister istemez geri plana atıyor ne de olsa.

20 Büyüleyeci İstanbul Mekanı (Kavga çıkmasın diye alfabetik sıraya göre yazılmıştır ☺️)

5. Kat Restaurant Cihangir 

Bohem dekorasyonu, şahane manzarası ve sevilen lezzetleri ile 5. Kat yaklaşık 20 senedir açık olan bir Cihangir mekanı. Restoran-barın çizgisi o kadar netki, ne hiç bir zaman aşırı popüler olmuş, ne de unutulup, terk dilen bir mekan olmuş. Romantik bir yemek için ideal bir restoran olan 5. Kat, manzaraya karşı içki içinde ziyaret edilebilir. Zira 5. Kat, 2 cepheden hem boğaz, hem de tarihi yarımada manzarası gören nadir mekanlardan.

5. Kat

reztoran

⬆️

5. Kat Rezervasyon İçin Tıkla

Aheste Pera

Ankete ismi yazılan mekanlar arasında Aheste Pera manzarası olmayan nadir mekanlardan. Manzarası yok dedik ama, Levantenlerin yaptığı binalardan birisinde olan mekanın oldukça etkileyici bir atmosferi var. Meşrutiyet caddesindeki Aheste Pera, yüksek tavanlı, tarihi binasında İstanbul’un ruhunu en iyi yansıtan mekanlardan. Coğrafyamızdaki mezeleri modern ve özgün bir yorumlama ile sunan Aheste Pera, set bir menü sunuyor. Mevsimsel tazeliğe göre değişen menünün yanına içkinizi seçiyorsunuz. Ayrıca mekanın başlangıç veya yemek sonrası içilebilecek keyifli kokteylleri de mevcut.

aheste

reztoran

⬆️
Aheste Pera Rezervasyon İçin Tıkla

Chef Meyhane Arnavutköy

Açılalı sadece 1 yıl olan Chef Meyhane Arnavutköy, mini ankette adı en çok geçen mekanlardan birisi oldu doğrusu. Kısa zamanda oldukça sevildiği anlaşılan restoran, Chef Mezze’nin kurucusu Gazi Ateş tarafından açıldı. Meze ve ara sıcak ağılıklı mekan, gelenseksel yemekleri modern dokunuşlar ile sunuyor. Boğaz manzaralı mekan, eski Türkçe şarkılar ile başladığı akşamı, 80-90’lar Türkçe pop müzik ile finalize ediyor.

chef meyhane

Chef Meyhane

Chef Mezze Gümüşsuyu

Chef Mezze’nin dillere destan manzarası, becerikli ellerden çıkan mezeler ve ortamın büyüsünü tamamlayan müzikler ile adeta kusursuzca tamamlanmış. Ama bence Chef Mezze deneyimi, henüz daha mekana girmeden, Gümüşsuyu’nun görkemli İnönü caddesinden restorana doğru yaklaşırken başlıyor. Mezeye karşı bakış açısı anlamında adeta çığır açan Chef Mezze, birçok mekanın sunumlarını değiştirmesinde de etken oldu. Restoranda servis edilen birçok meze, batı-doğu sentezi yorumlamalar ile, başka yerde deneyimleme imkanı olamayacak şekilde benzersiz tarifler olarak sunuluyor.

chef mezze

Chef Mezze

Duble Meze Pera

Asmalı Mescit’de masalar kaldırılmış, Beyoğlu gece hayatının merkezi olmaktan hızla uzaklaşıyordu. İşte bu dönemde Beyoğlu Pera bölgesinde ki bir otelin terasına açılan Duble Meze Bar, 3 unsuru bir araya getirerek yeni bir tarz yarattı. Coğrafyamızın meyhane mutfağına uygun yemek mirası, tarihi yarım adanın olağan üstü manzarası, şık ve eğlenceli bir ortam üçlüsü belkide ilk kez bir araya geliyordu. Bu çıkış, meyhane mutfağının, sadece salaş ortamlarda olabileceği düşüncesini temelden sarsacaktı. Alıntı 

duble meze

Duble Meze

Eleos

İlk şubesi Yeşilköy’de açılan Eleos, Rum ve Ermeni mezeleri üzerine bir meyhane olarak tarif edilebilir. Beyoğlu’nda ki görkemli Hidivyal Palas’da ki binasında hizmet veren mekan, oldukça güzel bir de manzaraya sahip. Müzikleri ve atmosferi ile kendinizi İstanbul’da bir Yunan tavernasında hissettiğiniz mekanın yemekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Malum deniz mahsulleri açsından bolluk içerisinde yokluk yaşamamızın bir sonucu mudur nedir bilinmez, bu mekanda da, bol yoğurtlu, patlıcanlı, mezeler ile teselli buluyoruz.

eleos

Eleos Beyoğlu

Feriye Ortaköy

Kabataş vakfına ait olan asırlık Çınarlarla kaplı Feriye Ortaköy, halka açık “tarihi İstanbul mekanı” denince şehirdeki ilk akla gelenlerden kuşkusuz. 2019 Nisan ayında ise Feriye Ortaköy önemli bir değişimden geçerek adeta gençleşti. Tarihi doku korunmak kaydıyla işletme, modernize edilen mimarisi, yeni menüsü ve kullanıcı dostu alanlarıyla dikkat çekiyor. Yeni konseptinde tüm gün aktif olan Lokanta Feriye, son dönem yaygınlaşan “belli bir bölge mutfağına bağlı kalmama” prensibini benimseyip, işlevsel bir menüyü özgün dokunular ile sunmayı hedeflemiş. Lokantanın mutfağındaki temel felsefesi ise mümkün olduğunca her şeyi kendi bünyesinde üretmek ve menüyü mevsimsel tazeliğe göre belirlemek.

feriye

Feriye Ortaköy

Firuze Şişhane

Şişhane’deki İksv binasının en üst katındaki Firuze Beyoğlu, modern meyhane olarak tarif edilen mekanlardan. Meze ağırlıklı menüsü, musuki müzikleri, sade dekorasyonu ile mekan yakın bir zamanda açılmasına rağmen oldukça seviliyor. Haliç’e karşı güneş batırılabilecek mekanın yazı ayrı, kışı ayrı keyifli. Teras katında kardeş işletmesi Monkey Bar olması sebebi ile Firuze’ye yapılacak ziyarette, 2 mekana da gidilerek, bir taşla iki kuş vurulabilir.

firuze

Firuze Beyoğlu

Frankie Nişantaşı

Nişantaşı Frankie şık atmosferi, üst düzey servisi ve eğlenceli canlı müzik programları ile sevilen bir mekan, Menüsünde kullandığı birçok ürünü coğrafi işaretli ürünlerden seçen mekan, barında imza kokteyller sunmakta. Sofa otelin terasındaki Frankie keyifli de bir manzaraya sahip. Yemek sonrası ise mekan, birçok gecesinde canlı müzik programlara ev sahipliği yapmakta. İstanbul en iyi mekanlar deyince, Frankie ilk akla gelenlerden biri durumunda kuşkusuz.

reztoran

⬆️

Frankie Rezervasyon İçin Tıkla

Karaköy Lokantası

İstanbul mekanı diyince Karaköy Lokantası her listeye garanti girer. Çünkü meyhane mutfağını, yemek kalitesini bozmadan, lokanta ortamınada veren yegane mekanlardandır Karaköy Lokantası. Zira çok nadiren görülen (maalesef) akşam rakı içilen yere öğle yemeğine gitme durumu bu mekanda görülür. Yeme-içme sektörümüzün en büyük sosyolojik temelli sorunu olan içki-yemek uyumu kuramama problemimiz, Karaköy Lokantası özelinde çözülmüştür. O sebeple manzarası olmamısına rağmen, yoğun rağbet görür. Tarihi binasının yaşattığı deneyim de bonusudur.

Karaköy lokantası

Karaköy lokantası

reztoran

⬆️

Karaköy Lokantası Rezervasyon İçin Tıkla

Lacivert Anadolu Hisarı

Lacivert, açıldığı tarihten beri, ikinci köprünün tam altındaki, içerisinde bulunduğu yalının tüm nimetlerini sunuyor misafirlerine. Bir dönem Brunch’ı ile oldukça fazla anılan Lacivert, şık balıkçı denince ilk akla gelen mekanlardan. Ne de olsa, Boğazın en güzel yalılarından bir tanesinde, içerisinde bulunduğunuz süre boyunca konuk olmanın zevki “paha biçilemezden” başka nasıl tarif edilebilirki. İstanbul en iyi mekanlar denince Lacivert her zaman ilk akla gelenlerden olmuştur.

Lacivert Restaurant

La Mancha Kuruçeşme

Kuruçeşme’nin çizgisini bozmayan mekanı La Mancha, İspanyol mutfağına ait menüsüyle şehre renk katan mekanlardan. La Mancha’nın İstanbul boğazına karşı olan dev barı ise mekanı tamamlayan en önemli unsurlarından. Sıcak atmosferi ile özel bir misafir kitlesi olan La Mancha’nın özellikle haftasonları bar bölümü oldukça keyifli oluyor. Ayrıca mekana gün batımından önce gidip, özel kokteyllerini içmekte ayrı bir keyif doğrusu.

La Mancha'nın boğaza hakim barı

La Mancha

Mikla

Türkiye’de fine dining denince akla ilk gelen restoran olan Mikla, özellikle yabancıların gözbebeği olmuş mekanlardan. Dünyanın en iyi restoranları listesinde 50. sıralarda dolaşan Mikla, misafirlerine set bir bir tadım menüsü sunuyor. İş yemeklerinin ve romantik buluşmaların 1 numaralı adreslerinden olan Mikla yaz aylarında açtığı oldukça keyifli de bir Teras bara sahip. Şef Mehmet Gürz’ün The Marmara otelin en üst katındaki restoranı, Anadolu mutfağını modern mutfak teknikleriyle yorumlayan, iddalı bir menüye sahip. Michelin yıldızı bir gün Türkiye’de verilecekse eğer, ilk adaylardan olcağı kesin olan restoran, 2020 yazında tadım menüsünü kişi başı 490 TL (içki hariç) fiyat ile sunuyor. Şık restoranın teras katı ise özellikle yaz aylarında manzarası, müzikleri ve kokteylleri ile şehrin en iyi teras-barlarından.

mikla

Moise Karaköy

2019 Temmuzunda açılan Moise Karaköy, Galata sınırları içerisinde yer alan, keyifli teras mekanlardan. Boğaz köprüsünden, tarihi yarımadaya panoramik bir İstanbul manzarasına sahip olan restoran kahvaltıdan akşam yemeğine tüm gün aktif. Mekanın en hareketli saatleri ise gün batımı ve akşam yemeği sırasında olmakta. Türk mutfağı üzerine bir menü sunan Moise’un menüsünde meze ve kebaplar başrolde. Her açıdan boğaz ve tarihi yarım adaya hakim oturma düzeni olan teras mekanın manzara karşı oturma düzeni olan bir bölümü mevcut. Ayrıca mekanın soğuk havalarda üstü kapanabilen ocakbaşı bölümü de oldukça seviliyor. Barında klasik ve mekana özel kokteyller servis edilen Moise’da, imza kokteyllerden Karaköy Bourbon denenmeli.

Moise Karaköy Yazısı İçin tıklayın

moise

Moise Karaköy

Mükellef

Arda Türkmen’in meze üzerine olan mekanı Türk mutfağını özgün dokunuşlar ile sunan bir restoran. 2 cepheden manzarası olan mekan, tarihi yarımadayı ve galata kulesini oldukça keyifli açılardan görmekte. Mükellef, coğrafyamızın lezzetlerini, şık ortamda sunan mekan tarzının öncülerinden birisi olarakta kabul edilebilir.

mükellef

Mükellef Karaköy

Monkey İksv

İksv binasının terasındaki Monkey Bar, Haliç ve tarihi yarımada manzarası ile öyle bir güneş batımına ev sahipliği yapıyor ki, adeta zaman mefhumunu unutuyorsunuz. Bahar ve yaz aylarında açık olan mekanın en ideal ziyaret saati gün batımının 1 saat öncesi olarak ifade edilebilir. Barın keyifli atmosferine eşlik edecek deep house müziklerin çalındığı Monkey İksv’de yemek servisi bulunmamakta. Gece saatleri itibarı ile de müziğin ritminin artmasıyla parti evi atmosferine dönüşen mekanın kokteylleri ön planda

monkey

Monkey Bar

Mürver Karaköy

2017 yaz sezonunda Karaköy Novo Otelin terasında açılan Mürver, iyi yemek, manzara ve şık atmosfer altın üçlüsünü tamamlayan mekanlardan. Türk mutfağından oldukça fazla sayıda mezenin sunulduğu mekan, mutfakta kullandığı ürünlerin çoğunu yerinden temin ediyor. Açık mutfağında kömür ateşinde pişiren sakatat ve etler ise, restoranın spesiyalleri. Mürver’in Boydan boya uzanan terası ise akşamüstü tarihi yarımadaya karşı içkiye gitmek için ideal. Mürver 4 sene önce açılmasına rağmen “İstanbul en iyi mekanlar” denince ilk sırada gelenlerdendir.

Mürver mutfak

Pandelli Mısır Çarşısı

Tarihi İstanbul mekanı Pandelli bir süre kapalı kaldıktan sonra geçen sene açıldı. Atatürk’ün restoranı olarak bilinen Mısır çarşısındaki burum buram tarih kokan mekanın hikayesini okumak için buraya tıklayabilirisiniz İstanbul’un simge mekanlarından olan Pandelli, Dönerden, Hünkar beğendiye mutfağımızın ön palan çıkan lezzetlerini tatmak için ideal bir lokanta. Aynı zamanda Mısır çarşısının ve bölgenin tarihi dokusunda, İstanbul’da bir turist gibi hissetmek için Pandelli ziyaret edilmeli.

pandelli

Pandelli

Sunset Ulus

20 seneyi aşık süredir açık olan ve şık restoran denilince belkide ilk sırada akla gelen Sunset, İstanbul’un simge mekanlarından birisi olarak listeye giriyor.  Sunset, yabancı misafir ağırlamada, iş toplantısında veya özel günlerde bir çırpıda akla gelen mekanlardan birisi kuşkusuz. Şahane manzarası, üst düzey servisi, zengin şarap kavı ve kabul görmüş yemekleri ile mekan klasikleşme yolunda gidiyor. Son yıllarda Sunset’in bar bölümü de ilerleyen saatlerde kulüp atmosferine dönüyor.

sunset

Sunset Grill & Bar

reztoran

⬆️

Sunset Rezervasyon İçin Tıkla

Yeni Lokanta

Son mekanımız Yeni Lokanta’da manzarasız olan ve yemeği ile sivrilerek bu listeye girenlerden birisi doğrusu. Batıdaki fine dining restoranlara benzercesine şef restoranı olan mekan, set bir menüyle misafirlerin ağırlıyor. Beyoğlu Kumbaracıbaşı sokaktaki Yeni Lokanta, gustosu yüksek yerli ve yabancı misafire hitap eden deneyim odaklı bir İstanbul mekanı.

yeni lokanta

Yeni Lokanta

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.