Müdavim Pro Müdavimlist

Gideni Büyüleyen 20 İstanbul Mekanı

Geçenlerde instagram üzerinden yaptığımız mini ankete beklediğimin üzerinde geri dönüş gelmişti. Mini anket, “Bilen gözüyle İstanbul’a gelseniz hangi mekanlara giderdiniz?” ve “İstanbul’un en iyi  mekanları neresi?” olarak sorulmuştu. Sonuçların belli mekanlar üzerinde şekillenince, İstanbul’u en iyi mekanlarını bir listede derleme gereği oluştu. Aşağıdaki 20 İstanbul mekanı, takipçi dostlar tarafından gelen “İstanbul en iyi mekanlar” önerilerine göre oluşturulmuştur. Şahsen ben bu listeyi kendi başıma oluşturdaydım, Balıkçı Sabahattin ve Zübeyir Ocakbaşı’nı da ekleyebilirdim ancak dokunmak istemedim. Zira, önerilen mekanların genelinin boğaz ve tarihi yarımda manzarasına sahip olması, manzarasız mekanları ister istemez geri plana atıyor ne de olsa.

20 Büyüleyeci İstanbul Mekanı (Kavga çıkmasın diye alfabetik sıraya göre yazılmıştır ☺️)

360 İstanbul

Açıldığı tarihler Beyoğlu’nun hatta İstanbul gece hayatının altın çağını yaşadığı dönemlerdi. Meşrutiyet caddesindeki Nu Pera, Anjelique gibi mekanlar çıtayı en üst seviyee çekerken, bölge yavaş yavaş üst düzey restoranlara hazırlanıyordu. 2005 yılında tarihi Mısır apartmanının terasında açılan 360 İstanbul’daki ilk şef restoranlarından birisi olarak bölgedeki yerini aldı. Şık tasarımı, şahane manzarası ve ses getiren etkinlikleriyle kısa zamanda popüler olan mekan, uzun soluklu olmayı da başaracaktı. Özellikle haftasonları yemek sonrası gece kulübüne dönüyor olması, eğlence ve yemeği bir arada isteyenler için 360’ı bir adım ön plana çıkarıyor. 360 İstanbul, kokteyl, sushi ve imza tabaklarıyla İstanbul’da şık restoran denilince ilk akla gelen mekanlardan.

360 İstanbul ile ilgili detaylı bilgi için tıkla
Adres: Tomtom, İstiklal Cd. No:163 K: 8, İstiklal Cd., 34433 Beyoğlu
Telefon: (0533) 691 03 60

1924 İstanbul

Bir dönem düşünün ki devrimden kaçan Beyaz Ruslar’ın sığındığı bir şehir ve alıştıkları hayatlarına devam etmek için açtığı mekanlar. Bir restoran düşünün ki Agatha Christie’den, Greta Garbo’ya ziyaretçileri olan, 2. dünya savaşı sırasında Alman, Fransız casusuların takıldığı, hatta ülkenin kurucusu Atatürk’ün Müdavimi olduğu. İşte o restoran 1924 İstanbul şimdilerde dekorasyonundan, menüsüne misafirlilerlerine gastronomik bir müze atmosferi yaşatıyor. 1924 İstanbul, ilk olarak Turkuaz adıyla açılırken daha sonrasında bilinen adı Rejans ismiyle yoluna devam ediyor. 2011 yılında çeşitli sebepler ile kapanan mekan, 2016 senesine gelindiğinde ise yeniden hayat geçiriliyor. Dekorasyon ve menünün korunarak ufak tefek dokunuşlar ile elden geçirildiği restoran Rus, Kafkas ve Doğu Avrupa mutfağından örnekler sunuyor. 1924 Restoran’ın çok sayıda spesiyal tabağı olsa da, Dana Straganof, Tavuk Kioveski ve Buzlu limonlu Votka denemeden mekandan ayrılmayın.

1924 İstabul ile ilgili detaylı bilgi için tıkla
1924 İstanbul Adres: Asmalı Mescit, Olivya Gç. 7-A, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 243 83 60
1924

1924 İstanbul

5. Kat Restaurant Cihangir 

Bohem dekorasyonu, şahane manzarası ve sevilen lezzetleri ile 5. Kat yaklaşık 20 senedir açık olan bir Cihangir mekanı. Restoran-barın çizgisi o kadar netki, ne hiç bir zaman aşırı popüler olmuş, ne de unutulup, terkedilen bir mekan olmuş. Romantik bir yemek için ideal bir restoran olan 5. Kat, manzaraya karşı içki içinde ziyaret edilebilir. Zira 5. Kat, 2 cepheden hem boğaz, hem de tarihi yarımada manzarası gören nadir mekanlardan.

Adres: Cihangir, Soğancı Sk. No:3, 34427, Beyoğlu
Telefon: (0212) 293 37 74

5. Kat

Adella Seafood

Son yıllarda İstanbul’un tarihi bölgelerindeki mekan hareketliliği dikkat çekiyor. Bu bölgeler arasında, Galata, Karaköy, Balat hatta son dönem Eminönü, Sultanahmet bulunmakta. Adella Seafood, 2021 yaz ayında Ottoman Legacy Hotel içerisinde açılan deniz mahsulleri üzerine bir restoran. İçerisinde bulunduğu ihtişamlı binası ve özel lezzetleri ile dikkat çeken mekan, etkiyici bir manzaraya sahip. Restoranın menüsü ise klasik ve özgün mezeler, deniz ürünleri üzerine ara sıcaklar ve usulüne uygun pişirilen mevsim balıkları üzerine kurulu. Ayrıca menüde ıstakoz, deniz tarağı hatta beluga havyarı gibi nadir bulunan ürünler de mevcut. Manzarası, şık dekorasyonu ve keyifli atmosferi ile Adella Seafood, romantik yemek ve yabancı misafir ağırlamak için ideal bir seçim olacaktır.

Adella Seafood ile ilgili detaylı bilgi için tıkla
Adres: Hobyar, Hamidiye Cd. No:16, 34112 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 527 52 71
adella seafood

Adella Seafood

Aheste Pera

Ankete ismi yazılan mekanlar arasında Aheste Pera manzarası olmayan nadir mekanlardan. Manzarası yok dedik ama, Levantenlerin yaptığı binalardan birisinde olan mekanın oldukça etkileyici bir atmosferi var. Meşrutiyet caddesindeki Aheste Pera, yüksek tavanlı, tarihi binasında İstanbul’un ruhunu en iyi yansıtan mekanlardan. Coğrafyamızdaki mezeleri modern ve özgün bir yorumlama ile sunan Aheste Pera, set bir menü sunuyor. Mevsimsel tazeliğe göre değişen menünün yanına içkinizi seçiyorsunuz. Ayrıca mekanın başlangıç veya yemek sonrası içilebilecek keyifli kokteylleri de mevcut.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:107 D:F, 34430 Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 26 33
Aheste Pera

Aheste Pera

Chef Mezze Arnavutköy

Açılalı sadece 1 yıl olan mekan, mini ankette adı en çok geçen mekanlardan birisi oldu doğrusu. Kısa zamanda oldukça sevildiği anlaşılan restoran, Chef Mezze’nin kurucusu Gazi Ateş tarafından açıldı. Meze ve ara sıcak ağılıklı mekan, gelenseksel yemekleri modern dokunuşlar ile sunuyor. Boğaz manzaralı mekan, eski Türkçe şarkılar ile başladığı akşamı, 80-90’lar Türkçe pop müzik ile finalize ediyor.

Chef mezze ile ilgili detaylı bilgi için tıkla
Adres: Arnavutköy, Bebek Arnavutköy Cd no:64/2, 34354 Beşiktaş
Telefon: (0530) 067 50 42
chef meyhane

Chef Meyhane

Duble Meze Pera

Asmalı Mescit’de masalar kaldırılmış, Beyoğlu gece hayatının merkezi olmaktan hızla uzaklaşıyordu. İşte bu dönemde Beyoğlu Pera bölgesinde ki bir otelin terasına açılan Duble Meze Bar, 3 unsuru bir araya getirerek yeni bir tarz yarattı. Coğrafyamızın meyhane mutfağına uygun yemek mirası, tarihi yarım adanın olağan üstü manzarası, şık ve eğlenceli bir ortam üçlüsü belkide ilk kez bir araya geliyordu. Bu çıkış, meyhane mutfağının, sadece salaş ortamlarda olabileceği düşüncesini temelden sarsacaktı. Alıntı

Adres: Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Caddesi No:85, Palazzo Donizetti Hotel, 34400 Beyoğlu
Telefon: (0212) 244 01 88
duble meze

Duble Meze

Eleos

İlk şubesi Yeşilköy’de açılan Eleos, Rum ve Ermeni mezeleri üzerine bir meyhane olarak tarif edilebilir. Beyoğlu’nda ki görkemli Hidivyal Palas’da ki binasında hizmet veren mekan, oldukça güzel bir de manzaraya sahip. Müzikleri ve atmosferi ile kendinizi İstanbul’da bir Yunan tavernasında hissettiğiniz mekanın yemekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Malum deniz mahsulleri açsından bolluk içerisinde yokluk yaşamamızın bir sonucu mudur nedir bilinmez, bu mekanda da, bol yoğurtlu, patlıcanlı, mezeler ile teselli buluyoruz.

Adres: İstiklal Cd. No:231, 34421 Beyoğlu
Telefon: (0212) 244 90 90
eleos

Eleos Beyoğlu

Feriye Ortaköy

Kabataş vakfına ait olan asırlık Çınarlarla kaplı Feriye Ortaköy, halka açık “tarihi İstanbul mekanı” denince şehirdeki ilk akla gelenlerden kuşkusuz. 2019 Nisan ayında ise Feriye Ortaköy önemli bir değişimden geçerek adeta gençleşti. Tarihi doku korunmak kaydıyla işletme, modernize edilen mimarisi, yeni menüsü ve kullanıcı dostu alanlarıyla dikkat çekiyor. Yeni konseptinde tüm gün aktif olan Lokanta Feriye, son dönem yaygınlaşan “belli bir bölge mutfağına bağlı kalmama” prensibini benimseyip, işlevsel bir menüyü özgün dokunular ile sunmayı hedeflemiş. Lokantanın mutfağındaki temel felsefesi ise mümkün olduğunca her şeyi kendi bünyesinde üretmek ve menüyü mevsimsel tazeliğe göre belirlemek.

Adres: Yıldız, Çırağan Cd. No:44 D:No:44, 34347 Beşiktaş
Telefon: (0212) 227 22 16
feriye

Feriye Ortaköy

Firuze Şişhane

Şişhane’deki İksv binasının en üst katındaki Firuze Beyoğlu, modern meyhane olarak tarif edilen mekanlardan. Meze ağırlıklı menüsü, musuki müzikleri, sade dekorasyonu ile mekan yakın bir zamanda açılmasına rağmen oldukça seviliyor. Haliç’e karşı güneş batırılabilecek mekanın yazı ayrı, kışı ayrı keyifli. Teras katında kardeş işletmesi Monkey Bar olması sebebi ile Firuze’ye yapılacak ziyarette, 2 mekana da gidilerek, bir taşla iki kuş vurulabilir.

Adres: Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane, D:kat 6, 34433 Beyoğlu
Telefon: (0212) 238 50 50
istanbul en iyi mekanlar

Firuze Beyoğlu

Karaköy Lokantası

İstanbul mekanı diyince Karaköy Lokantası her listeye garanti girer. Çünkü meyhane mutfağını, yemek kalitesini bozmadan, lokanta ortamınada veren yegane mekanlardandır Karaköy Lokantası. Zira çok nadiren görülen (maalesef) akşam rakı içilen yere öğle yemeğine gitme durumu bu mekanda görülür. Yeme-içme sektörümüzün en büyük sosyolojik temelli sorunu olan içki-yemek uyumu kuramama problemimiz, Karaköy Lokantası özelinde çözülmüştür. O sebeple manzarası olmamısına rağmen, yoğun rağbet görür. Üstelik yeni yerinde (Karaköy Novotelin altı) Karaköy Lokantası mekana özel kokteyllerin olduğu keyifli bir bara da sahip.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cd. No:57, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 292 44 55
Karaköy lokantası

Karaköy lokantası

Lacivert Anadolu Hisarı

Lacivert, açıldığı tarihten beri, ikinci köprünün tam altındaki, içerisinde bulunduğu yalının tüm nimetlerini sunuyor misafirlerine. Bir dönem Brunch’ı ile oldukça fazla anılan Lacivert, şık balıkçı denince ilk akla gelen mekanlardan. Ne de olsa, Boğazın en güzel yalılarından bir tanesinde, içerisinde bulunduğunuz süre boyunca konuk olmanın zevki “paha biçilemezden” başka nasıl tarif edilebilirki. İstanbul en iyi mekanlar denince Lacivert her zaman ilk akla gelenlerden olmuştur.

Adres: Anadolu Hisarı, Körfez Cd. 57/A, 34410 Beykoz
Telefon: (0216) 413 37 53

Lacivert Restaurant

Mikla

Türkiye’de fine dining denince akla ilk gelen restoran olan Mikla, özellikle yabancıların gözbebeği olmuş mekanlardan. Dünyanın en iyi restoranları listesinde 50. sıralarda dolaşan Mikla, misafirlerine set bir bir tadım menüsü sunuyor. İş yemeklerinin ve romantik buluşmaların 1 numaralı adreslerinden olan Mikla yaz aylarında açtığı oldukça keyifli de bir Teras bara sahip. Şef Mehmet Gürz’ün The Marmara otelin en üst katındaki restoranı, Anadolu mutfağını modern mutfak teknikleriyle yorumlayan, iddalı bir menüye sahip. Michelin yıldızı bir gün Türkiye’de verilecekse eğer, ilk adaylardan olcağı kesin olan restoran, 2020 yazında tadım menüsünü kişi başı 490 TL (içki hariç) fiyat ile sunuyor. Şık restoranın teras katı ise özellikle yaz aylarında manzarası, müzikleri ve kokteylleri ile şehrin en iyi teras-barlarından.

Adres: Asmalı Mescit, The Marmara Pera, Meşrutiyet Cd. No:15, 34430 Beyoğlu
Telefon: (0212) 293 56 56

mikla

Moise Karaköy

2019 Temmuzunda açılan Moise Karaköy, Galata sınırları içerisinde yer alan, keyifli teras mekanlardan. Boğaz köprüsünden, tarihi yarımadaya panoramik bir İstanbul manzarasına sahip olan restoran kahvaltıdan akşam yemeğine tüm gün aktif. Mekanın en hareketli saatleri ise gün batımı ve akşam yemeği sırasında olmakta. Türk mutfağı üzerine bir menü sunan Moise’un menüsünde meze ve kebaplar başrolde. Her açıdan boğaz ve tarihi yarım adaya hakim oturma düzeni olan teras mekanın manzara karşı oturma düzeni olan bir bölümü mevcut. Ayrıca mekanın soğuk havalarda üstü kapanabilen ocakbaşı bölümü de oldukça seviliyor. Barında klasik ve mekana özel kokteyller servis edilen Moise’da, imza kokteyllerden Karaköy Bourbon denenmeli.

Moise Karaköy Yazısı İçin tıklayın

Adres: Bereketzade Mah, Felek Sk. No.2, 34421 Beyoğlu
Telefon: (0212) 512 18 22
moise

Moise Karaköy

Mükellef

Arda Türkmen’in meze üzerine olan mekanı Türk mutfağını özgün dokunuşlar ile sunuyor. Her 2 cepheden manzarası olan mekan, tarihi yarımadayı ve galata kulesini oldukça keyifli açılardan görmekte. Mükellef, coğrafyamızın lezzetlerini, şık ortamda sunan mekan tarzının öncülerinden birisi olarakta kabul edilebilir.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Maliye Cd. 8/A, 34425 Beyoğlu
Telefon: (0212) 252 86 36
mükellef

Mükellef Karaköy

Monkey İksv

İksv binasının terasındaki Monkey Bar, Haliç ve tarihi yarımada manzarası ile öyle bir güneş batımına ev sahipliği yapıyor ki, adeta zaman mefhumunu unutuyorsunuz. Bahar ve yaz aylarında açık olan mekanın en ideal ziyaret saati gün batımının 1 saat öncesi olarak ifade edilebilir. Barın keyifli atmosferine eşlik edecek deep house müziklerin çalındığı Monkey İksv’de yemek servisi bulunmamakta. Gece saatleri itibarı ile de müziğin ritminin artmasıyla parti evi atmosferine dönüşen mekanın kokteylleri ön planda.

Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Şişhane, 34433 Beyoğlu
Telefon: 0532 605 81 56
monkey bar

Monkey Bar

Mürver Karaköy

2017 yaz sezonunda Karaköy Novo Otelin terasında açılan Mürver, iyi yemek, manzara ve şık atmosfer altın üçlüsünü tamamlayan mekanlardan. Türk mutfağından oldukça fazla sayıda mezenin sunulduğu mekan, mutfakta kullandığı ürünlerin çoğunu yerinden temin ediyor. Açık mutfağında kömür ateşinde pişiren sakatat ve etler ise, restoranın spesiyalleri. Mürver’in Boydan boya uzanan terası ise akşamüstü tarihi yarımadaya karşı içkiye gitmek için ideal. Mürver 4 sene önce açılmasına rağmen “İstanbul en iyi mekanlar” denince ilk sırada gelenlerdendir.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Caddesi No:57-59, 34425 Beyoğlu
Telefon: (0212) 372 07 50

Mürver mutfak

Pandelli Mısır Çarşısı

Tarihi İstanbul mekanı Pandelli bir süre kapalı kaldıktan sonra geçen sene açıldı. Atatürk’ün restoranı olarak bilinen Mısır çarşısındaki burum buram tarih kokan mekanın hikayesini okumak için buraya tıklayabilirisiniz İstanbul’un simge mekanlarından olan Pandelli, Dönerden, Hünkar beğendiye mutfağımızın ön palan çıkan lezzetlerini tatmak için ideal bir lokanta. Aynı zamanda Mısır çarşısının ve bölgenin tarihi dokusu içerisinde, İstanbul’da bir turist gibi hissetmek için Pandelli ziyaret edilmeli. Mısır Çarşısında yer alan Pandelli yurt dışından gelen yabancı misafilerinizi ağırlamak için de ideal bir esçim olacaktır.

Adres: Mısır Çarşısı No: 1, 34110 Fatih
Telefon: (0212) 527 39 09
pandelli

Pandelli

Sunset Ulus

20 seneyi aşık süredir açık olan ve şık restoran denilince belkide ilk sırada akla gelen Sunset, İstanbul’un simge mekanlarından birisi olarak listeye giriyor.  Sunset, yabancı misafir ağırlamada, iş toplantısında veya özel günlerde bir çırpıda akla gelen mekanlardan birisi kuşkusuz. Şahane manzarası, üst düzey servisi, zengin şarap kavı ve kabul görmüş yemekleri ile mekan klasikleşme yolunda gidiyor. Son yıllarda Sunset’in bar bölümü de ilerleyen saatlerde kulüp atmosferine dönüyor.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi Ulus Park, Yol Sokağı No:2, 34345 Beşiktaş
Telefon: (0212) 287 03 57
sunset

Sunset Grill & Bar

Yeni Lokanta

Son mekanımız Yeni Lokanta da manzarasız olan ve yemeği ile sivrilerek bu listeye girenler arasında. Batıdaki fine dining restoranlara benzercesine şef restoranı olan mekan, set bir menüyle misafirlerin ağırlıyor. Beyoğlu Kumbaracıbaşı sokaktaki Yeni Lokanta, gustosu yüksek yerli ve yabancı misafire hitap eden deneyim odaklı bir İstanbul mekanı.

Adres: Tomtom, Kumbaracı Ykş. No:66, 34433 Beyoğlu
Telefon: (0212) 292 25 50
yeni lokanta

Yeni Lokanta

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

1 Yorum

  • Pandemi nedeniyle gidemediğimiz ah o güzel mekanlar! Umarım en yakın zamanda normale döner ve artık buraları keşfedebiliriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.