İtalyan Mutfağı

Trattoria Leo Restaurant

Şehirden kaçıp, birkaç günlüğüne de olsa hayata mola vermek adına çok da uzak olmayan bir yerde zaman geçirmek istediğimizde aklımıza hep Ayvalık gelirdi. Bu kez kendimizi en son birkaç sene önce gittiğimiz, Kazdağları’nın güzel köylerine atalım dedik. Özellikle Yeşilyurt Köyü, alabildiğine yeşil manzarası, Rum taş evleri, köyün tam ortasına kurulmuş şirin köy kahvesi ve samimi insanları ile fazlasıyla mutlu etti.

Şimdi anlatacağım Trattoria Leo ise, köyün 3 odalı modern bir oteli olan Casa Mila’nın içerisinde, İtalyan mutfağının başarılı örneklerini sergileyen şık bir restoran. Zaten Yeşilyurt köyünde yürüyüşe çıktığınızda karşınıza çıkıp da dikkatinizi çekmemesi imkansız. Genel çehreye uygun; ancak bir yandan da diğer restoran ve yapılardan epey farklı bir yer burası. Kırmızı iki katlı bir minik bina, önünde yanan ateş, büyük fıçı gibi barlar hemen ilgi çekiyor, içeri girdiğinizde ise apayrı bir dünya karşılıyor sizi. Şömine başında güzel müzikler eşliğinde şarap keyfi mi yapacaksınız, yoksa Trattoria Leo’nun enfes yemeklerini deneyip kendinize bir İtalyan ziyafeti mi armağan edeceksiniz, size kalmış. Daha önce deneyimlediğimiz, Gömeç’te bulunan Maadra Vineyard’ın şarapları ile başladığımız gecede önce bahçedeki geniş oturma kısmının keyfini çıkardık. Kazdağlarının doğası itibari ile tertemiz bir havası olduğundan soğuk olsa da bahçede oturmanın keyfi bambaşkaydı. Derken menüyü karıştırmaya başladık.

Menü klasik bir İtalyan restoranı menüsü ve her şey gerçekten çok lezzetli. Önden gelen ekmek ve zeytinyağı (ki burada Kazdağları’nda olmamızın da avantajı var) dahi doyurucu ve lezizdi. Kabak kızartması, Carpaccio gibi başlangıçlardan sonra enfes pizza ve makarna çeşitlerini veya tütsülenmiş ahtapot, et seçenekleri gibi ana yemekleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle trüflü makarnasına bayıldık, risottolar da iştah açıcı görünüyordu.

Yemek sonrasında ise tatlı için mutlaka yer bırakın. Özellikle tiramisu ve orman meyveli lavantalı panna cota denenesi. Tüm bunlara ek olarak belirtelim ki; Trattoria Leo’nun güzel bir kokteyl menüsü de mevcut. Yani Kazdağları havasını arkanıza alıp, taş evlerin arasında kokteylinizi içerek buranın keyfini çıkarmanız mümkün. Ayrıca buraya kahvaltı için de gelebilirsiniz ki; 08:30 – 11:30 saatleri arasında kahvaltı servis ediliyor. 12:30’dan 23:30’a kadar ise a la carte menüden seçenekler sizlerle. Mutlaka bu güzel İtalyan restoranını deneyimleyin!

Adres: Yeşilyurt, 17980 Yeşilyurt/Ayvacık/Çanakkale

Telefon: (0539) 211 27 27

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.