Kadıköy-Cadde Karma Dünya Pub-Gastro Pub

Caddede Fark Yaratacak Mekan Porter Bar & Barbeque

Porter Çifte havuzlar
Yazan: Bora Sarısu

#pub-gastro pub #amerikan mutfağı

Şu Caddeyi (Bağdat caddesi) anlamak gerçekten zor işi. Yan yana bir çok mekan var ancak, yeme-içme ve dekorasyon anlamında birbirlerinden farklılaşma oranları oldukça düşük. Gözü kapalı bir mekan seçseniz, önünüze gelen yemeklerden yola çıkarak hangi restoranda olduğunuzu anlamanız çok zor. Menüde kendine has bir yemek veya içki üretmek yerine rakiplerine benzeme yolu, cadde mekanlarının geneli için hakim olan anlayış durumda. Caddenin Çiftehavuzlar tarafına açılan Porter Bar & Barbeque, bu anlamda özellikli yemek ve içki menüsü ile oldukça keyifli bir mekan olacak gibi gözüküyor. Teksas’dan getirttikleri özel barbeküde, meşe odunu ile pişen dana kaburga ve craft kokteyller ise mekanın ilk etapta öne çıkan lezzetleri durumunda.Porter Bar & Barbeque

Şef restoranı farkı

İşletmenin ortakları Cem Boyvadaoğlu ve Sertan Çavuşoğlu Londra da tanışmış ve zaman içerisinde kafalarındaki restoran açma işini geliştirmişler. Şef Sertan, yıllarca Amerika ve Londra’da, önemli otel ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış değerli bir mutfak insanı. Mutfak şefinin restorana ortak olduğu şef restoranı durumu, son dönem dünyada en iyi sonuç alan restoran modeli durumunda. Bilinçli ellerden çıkan, Porter’ın az ve öz olan menüsü, kafanızı karıştırmadan kolaylıkla doğru yolu bulmanızı sağlıyor.

Sertan Çavuşoğlu

Şef Sertan Çavuşoğlu

Menünün yıldızı Dana Kaburga (Beef Rib)

Porter’ın Amerika’dan özel olarak getirttiği Southern Pride Smoked Barbeque fırınlarında pişen etler, mekanın favori tabakları. Teksas usulü olarak isimlendirilen pişirme tekniğiyle 5 saatte pişirilen etler, meşe odunundan gelen isli tada kavuşuyor. Menü de bulunan “Smoke Bar” dan çıkma etlerden en karakteristiği olan Dana Kaburga, (Beef Rib) Sertan şefin hazırladığı lezzeti tamamlayan sos ile birlikte servis ediliyor. Porsiyonu 400 Gr olarak servis edilen Dana Kaburga, açlık durumuna göre 2 kişi paylaşılabilir. Bu sayede mekanın lezzetli başlangıçlarından bir kaçını da deneme fırsatı elde edebilirsiniz. Başlangıç olarak Paprika cipsi ile servis edilen Ispanaklı, enginarlı dip mutlaka deneyim edilmeli.

Beef rib

Dana Kaburga (Beef Rib)

Porter’ın Barı

Porter Bar & Barbeque de Fine Dining mutfak seviyesinde hazırlanan yemekler, mekanın sade ama tarz salonunda, “Casual Dining” atmosferinde servis ediliyor. Porter’ın şık barı ise akşam yemeğine gelen misafirlerini önden ağırlarken, ilerleyen saatlerde guest dj ler ile hareketli saatlere geçiyor. Hafta sonları ise Porter Bar & Barbeque’de Jazz& Blues gruplar sahne alıyor.Porter bar

Özel Kokteyller

Porter’in içki menüsü mekana özel kokteyllerden oluşturmuş. Son dönem klasik kokteyllerin yanı sıra barmenin mekana özel hazırladığı “craft cocktails” ülkemizde de yavaş yavaş menüleri doldurmaya başladı. Başka yerde içemeyeceğiniz bu kokteyllerden damak tadınıza uygunluğuna bağlı olarak, yemek öncesi, sonrası ve hatta yemek esnasında hangilerini içilebileceğini bar şefi Önder Çağlı ile keşif edebilirsiniz.

Porter 75

Porter 75

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.