Plaj

Bodrum 3 Bitez Restoranı

bitez
Yazan: Bora Sarısu

Bitez, Bodrum’un en eski ve keyifli yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Türkbükü, Yalıkavak ve en son da Gündoğan popüler olmadan önce Bitez, Bodrum’a gelen yerli turistin yükünü en çok çeken bölgelerden biriydi. Aslına bakarsanız son dönem Bitez’in aşırı göz önünde olmaması, bölgede inşaat ve mekan kirliliği oluşmasına da engel oluyor durumda. Doğallığı korunmuş Bitez mahallesinde gezerken Yunan adalarının sakinliği ve Ege’nin dingin ortamını yaşayabiliyorsunuz. Üzüm bağları ve portakal ağaçları ile kaplı bu alanda bulunan lokal restoranlar ise lezzet ve atmosferleri ile dikkat çekiyor. Yazının devamında 3 önemli Bitez mekanını,  Savra Bodrum, Bağarası ve Baa bahçe’yi inceleyeceğiz.

baa bahçe

Baa Bahçe, Bodrum

Bağarası

Bitez denince ilk akla gelen markalardan bir tanesi Aktur sitesidir desek yeridir herhalde. Bodrum’un Köklü sitesi, geçmişten günümüze popülerliğini korumakla beraber Arşipel gibi bir restoran markasını da çıkarmayı başarmıştır. İşte Bağarası’nın hikayesi de bu noktada Arşipel işe kesişiyor. Bağarasının sahibi Ümmühan Hanım ilk profesyonel aşçılık deneyimini Arşipel’in mutfağında yaşıyor. 12 sene önce kendi yerlerini açmaya karar verdiklerindeki seçtikleri yer ise hayli ilginç. Bodrum’da deniz manzarası olmadan iş yapılamayacağının düşünüldüğü o dönemde, yer olarak Bitez’deki bir portakal bahçesini seçiyorlar. Yaz-Kış açık Bağarası Bitez, kışları bir bölümü mutfak olarak kullanılan köy evinin tek odasında, otantik bir ortamda hizmet vererek bugüne geliyor.

bağ arası

Bağarası Bodrum

Bağarası’nın en önemli özelliği işletme sahibinin yemekleri yapan kişi olması denebilir. Şef restoranı olarak tanımlayabileceğimiz restoranda, mezeler yaratıcı ve her yerde bulamayacağınız tarzdan. Bal kabağı zencefil Capari  Erikli Salatalık dolması, şaraptan pişirilmiş yer elması bu mezelerden bazıları. Edremitten zeytinyağ, komşulardan çökelek gibi yöresel alışverişi benimseyen mekanda, ara sıcak olarak Çıtır Mantı oldukça ünlenmiş. Bağarası, orijinal mezeler ve dinlendirilmiş etler eşliğinde iyi şarap içebilceğiniz ve kendinizi St Emillion’da bir bağ restoranında hissedebileceğiniz hoş bir Bitez restoranı. Mezelerin 18 TL olarak fiyatlandığı bağ arasına, kişi başı 150 TL fiyat beklentisi ile gidilebilir.

Bağarası’nda Ümmühan Hanım misafirleri ile bire bir ilgileniyor

Bağarası Adres: Bitez Mh., Pınarlı Cad. No:59, 48470 Bodrum/Muğla
Telefon: (252) 363  7693

Baa Bahçe (Kapandı. Güncelleme 20.06.2019)

Bitez mahallesinden köy içine doğru giderken, Bergamut ve Pınarcık caddesinin kesiştiği noktadaki Baa Bahçe, etkileyici doğasıyla dikkat çekiyor. 2 bölümden oluşan mekan, rahat ve keyifli atmosferinde akşam ve kahvaltı servisi olmak üzere misafirlerini ağırlıyor. Baa Bahçe’nin girişteki restoran alanı açık mutfağı ve renkli dekorasyonu ile modern çizgilere sahip sempatik bir mekan. Akşam yemeği için genelde tercih edilen bu alan, yanındaki mini göleti ile birlikte doğal ve ferah bir atmosfer sunuyor. Arka taraftaki kır lokantası şeklinde oluşturulmuş bölüm ise, çimlerin üzerinde ördekler ve doğayla iç içe kahvaltı için oldukça keyifli bir mekan. Kırımız et üzerine olan Baa Bahçe, sunduğu özel mezeleri, spesiyal ara sıcakları ve özel sunumlu ana yemekleri ile keyifli bir Bitez restoranı.

bitez

Baa Bahçe, başlangıç olarak meyhane mutfağının özel mezelerini kendi yorumlarıyla hazırlayıp sunuyor. Bu mezelerden Hardallı Dil Söğüş, Beyin ve Tahinli Patlıcan ön plana çıkanlar arasında. Ürünlerini yöresel olarak temine eden restoranda, ara sıcak olarak börekler ön plana çıkıyor. Pazıya Sarılı Paçanga (yufkasız) ve Kıymalı cevizli dere otlu Börek ile birlikte, Belen Tava da restoranın spesiyal ara sıcaklarından. Eti Balıkersir’den getiren Baa Bahçe’de, Steakhouse tarzı sunumlar yapılırken, Baby Bonfile menünün ön plandaki ana yemeklerinden. Sıcakların Kömür ateşinde piştiği mekanda özel birkaç çeşit kebap seçeneyi, odun fırınından çıkma lavaş ile birlikte sunuluyor.

baa bahçe

Baa Bahçe’de lavaşlar odun fırınından

Ege usulü Serpme Kahvaltı servisi de olan Baa Bahçe, özellikle haftasonları sabah saatlerinde de yoğun oluyor. Baa Bahçe’de meze fiyatları 12 TL’den başlarken, içkili bir yemekte kişi başı ortalama 120 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir.

baa bahçe

Baa Bahçe’nin Keyifli Doğası

Savra Bodrum – (Ent Restoran taşındı Güncelleme 20.06.2019)

Bundan 3 sene önce Savra Bodrum, barı, canlı müzik alanı ve iddalı sayılabilecek restoranı ile renkli bir mekan olarak Bitez’de açıldı. Yaz-kış açık olan Savra Bodrum, tüm sezona yayılmış canlı müzik programları  ile kısa zamanda ünlendi. 15 odalı butik otel yaz programında Neco, Evrencan Gündüz, Murat Çekem gibi müzisyenlere sahnesini açıyor olacak. Bitez civarında barında kokteyl hazırlayabilen önemli mekanlardan birisi olan Savra, bu sene restoran bölümünü Ent markasına verdi. Yolculuğuna Bodrum Yalıçiftlik’de başlayan Ent restoran, Fine Dining kodlarında olan tarzını bu yıl daha popüler bir atmosferde misafirlerine sunacak.

Savra’da mutfak Ent restorana emanet

Bodrum’da 4 yıl önce Şef Yoldaş Sönmez tarafından açılan Ent restoran, Anadolu mutfağını modern dokunuşlar ile sunuyor. Ent restoran, malzeme temininden, yemeklerin hazırlanışına, sunumdan, servise Fine Dining tanımını dolduran tarzda bir şef restoranı. Bu durumun bir soncucu olarak idealist mekan, ülkemizdeki her Fine Dining restoran uygulamasında olduğu gibi çeşitli zorluklar ile de uğraşıyor. (Detaylı yazı için tıklayın) Deneyim bazlı bir mutfak vaat eden bu tarz restoranlar hem fiyat, hem içerik anlamında toplumun üst tabakasına dahi ulaşmakta zorlanıyorlar. A la Carte ve Fix tadım menüsü olarak 2 seçenek sunan Ent restoran da, tadım menüsü içecek hariç 190 TL

Ent Bodrum Menü

Ent Bodrum Menü

Savra Bodrum Adres: Atatürk Caddesi No:85 Bitez 48470 Bodrum
Telefon: (252) 363 04 63

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.