Müdavimlist Nişantaşı-Beşiktaş

Kurtuluş Mekanlar

Birkaç ocakbaşı ve salaş meyhaneden ibaret mekana ev sahipliği yapan Kurtuluş-Pangaltı bölgesinde son dönem kayda değer bir mekan hareketliliği görülüyor. Özellikle Beyoğlu, etiler, Nişantaşı bölgelerinin Araplar tarafından doldurulması, bu tarz semtlerde bar ve restoranların açılmasına sebep oluyor. Kurtuluş’da açılan kokteyl barlara bakınca “Cihangir’den bölgeye göçün” de bu harekette etkisi olduğu görülmekte. Bu seçkide Kurtuluş mekanlar diyince ilk akla gelenleri sıralıyoruz.

kurtuluş

Kot Sıfır Bir Mekan

Büyük bölümü Eşref Efendi Sokak’ta toplanan mekanlardan Kot Sıfır Bir Kurtuluş’taki hareketin başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Tipik bir mahalle barı olan mekan, gece boyunca hareketli. Akşamüstü itibarı ile enerjik hale gelen mekanda, stand-up tarzı etkinlikler de oluyor. Gidenlerin çoğu Müdavim olan Kot Sıfır Bir Mekan’da ilerleyen saatlerde kaldırım da, mekanın bir parçası haline geliyor.

Adres: Bozkurt, Eşref Efendi Sk. No:44, 34375 Şişli/İstanbul
kot

Kot Sıfır Bir

Meyhane-i Ara

Kurtuluş’un en orijinal mekanlarından birisi de Meyhane-i Ara, 85 yaşındaki Ara beyin sahibi olduğu bir şef restoranı. Salaş görüntüsünden çok eski bir mekan izlenimi veren mekan, aslında sadece 15 yıldır açık. Bu mekanın en büyük özelliği azınlık toplumlarıdan birinin üyesi olan Ara şefin kendi tariflerine göre hazırladığı lezzetler. kendisi de mekan da takılıp demlenen şef ile sohbet etmek de ayrı bir keyif.  Unutmaya yüz tutan meyhane lezzetlerini sunan restoranda Topik, Beyin, Tarama, Balık Pastırma denemesi gerekenlerden. Ara sıcak olarak ise ciğer ve küçük balıklar seçilebilirken, Ocakbaşı bölümünden etlerde sunulmakta.

Telefon: (0537) 896 69 24
ara

Meyhane-i Ara

Mantra Gastro Pub

Kutuluş mekanlar listemizdeki en orijinal barlardan bir tanesi de kuşkusuz Mantra Gastro pub. Yurt dışına oldukça alternatif bölgelere turlar düzenleyen Mantra Travel’ın kardeş işletmesi olan mekanda görülmesi gereken birçok unsur var. Büyücü maskeleri, farklı ülkelerden gelen içkiler ve gidilen seyahatlerden biriktirilen anılar mekanın duvarlarını süslemiş. Mahallenin en eskileri arasında olan mekanda kokteyl ve atıştırmalıklar ön planda.

Adres: Bozkurt, Baruthane Cd. No:6/A, 34375 Pangaltı Mevkii/Şişli/İstanbul
Telefon: (0532) 496 31 13

Astek Meyhane

Bölgelenin en eski meyhanelerinden olan Astek Meyhane, taze mezeleri ve keyifli ortamı ile biliniyor. Akşam demlenmek için ideal bir atmosferi olan restoran 30 yılı aşkındır hizmet vermekte. Üst sokakta Ayın isimle bir ocakbaşı restoranı da olan Astek, rakı-meze için ideal seçimler arasında geliyor

Adres: Bozkurt, Bilezikçi Sk. 13/a, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 247 25 62
Astek

Astek Meyhane

The Little Alex

Kurutuluş’un en yeni mekanlarından The Little Alex, butik bi restoran-bar olarak karşımıza çıkıyor. girişinde yer alan barı ile kokteyl-bar konsepti de sunan mekan, haftasonları jazz müzik etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Dünya mutfağından ortaya paylaşıma uygun bir menü sunan restoran grup kapatmaları için de ideal bir atmosfer sunuyor.

Adres: Bozkurt, Bilezikçi Sk. No: 52/A, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon: (0533) 730 31 05
little Alex

The Little Alex

Emmi Et & Meze

Çok sayıda meyhanenin yanında Kurtuluş’da yer alan önemli et restoranlarından biri de Emmi Et & Meze olarak karşımıza çıkıyor. Restoranın en önemli özelliği kuşkusuz Balıkesir’den temin ettiği leziz etler kuşkusuz. Sofraya taze mezelerin eşlik ettiği restoranda rakı başrolde. Aile işletmesi olarak ifade edilebilecek mekan, sıcak atmosferi ile dikkat çekiyor.

Adres: Bozkurt, Eşref Efendi Sk. No:19/A D:34375, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 232 28 26
emmi

Emmi Et & Meze

Piccola Cocktail Bar

Bölgede son zamanlardan en çok açılan mekan tipi kokteyl-barlar. Kokteyl kültürünün artması ile birlikte, mahalledeki binaların yüksek tavanlı ama metrekaresi düşük mekan yapısı kuşkusuz bu tarzın oluşmasında en büyük etmenlerden. Bu durum iyi barmenlerin bölgede toplanmasına sebep olurken, birbirinden iddialı kokteyller misafirlere sunulmakta. Uygun fiyatlı bir politika güden bu mekanlar mahalle barı ruhu da sunuyor. Piccola Coctail Bar ise, Kurtuluş’da gerçek bir kokteyl bar arayanlar için ideal bir seçenek durumunda.

Adres: Bozkurt, Bilezikçi Sk. no: 61/A, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon: (0545) 963 56 84
piccola

Piccola Cocktail Bar

Adana Ocakbaşı Kurtuluş

Çoğuna göre İstanbul’un en iyi ocakbaşı restoranı olan Adana Kurtuluş Ocakbaşı bölgenin en önemli mekanları arasında geliyor. Oldukça küçük olan bu mekanda rezervasyonsuz yer bulmak da oldukça zor. Ünlülerin de oldukça ilgi gösterdiği mekan, popüler ocakbaşıların başında geliyor. Adana’daki usule uygun olacak şekilde pişirilen kebabı, yer bulduğunuz takdirde ocağın başında yemek de oldukça keyifli.

Adres: Bozkurt, No:2, Baysungur Sk, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 247 01 43
adana

Adana Ocakbaşı

Madam Despina

Bölgenin en önemli unsuru olan azınlıklara ait bir mekana değinmeden bu listeyi yapmak çok da anlamlı olmayacaktı. O sebeple azcık dışarı çıkarak Feriköy’den Madam Despina’yı bu listeye eklemeden olmazdı. Her ne kadar çoğu azınlık restoranı gibi el değiştirmiş olsada tarihi dokuyu yaşamak için tercihe dilebilecek özel melanlardan birisi Madam Despina. Bu tarihi mekan meyhane kültürünü sevenler için en az bir sefer bulunulması gereken adresler arasında geliyor..

Adres: Feriköy, Açık Yol Sk. No:22, 34377 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 247 33 57
madam

Madam Despina

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.