Bodrum Kebapçı

Kurul Bitez

kurul bitez
Yazan: Bora Sarısu

2021 yaz sezonuna girerken Bodrum en yoğun mekan hareketliliğinin olduğu bölge kuşkusuz. Pandemi sebebiyle İstanbul’daki birçok restoran markası bu sezon Bodrum’a yazlık açıyor. Artık birçok bölgesinde yaz-kış yaşam olan Bodrum benzersiz ve nitelikli mekanlara oldukça açık durumda. Özellikle son yıllarda Bodrum’un geleneksel mekan tipi olan lokal balıkçıların haricinde iddalı şef restoranı ve fine dining restoranların da açıldığı görülüyor. Bunlar arasında geçen yıl açılan Kavanoz Yalıkavak, Dereköy Lokantası ve Kurul Bitez, deniz kenarında olmamlarına rağmen yoğun ilgi gören 2 mekan. Hoş ve sade atmosferi, özgün sunumlu mezeleri ve lezzetleri kebapları ile Kurul Bitez, kurulu toplamak için ideal Bodrum mekanlarından.

Kurul Bitez

Aynı zamanda Kurul’un da ortakları olan Başak ve Kaan Çakır’ın atölyesi Pozzo Bitez ile aynı mekanı paylaşan Kurul, modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Kurul, iç kısımdaki oval ocakbaşı, havadar arka bahçesi ve Bitez’in lokal atmosferini hissedibiliceğiniz sokak üzeri oturma alanları ile yaz-kış keyifli bir mekan. Kurul’da Odun ateşinde pişen pideler, ocakbaşından çıkan kebaplar ve yöresel ürünlerden hazırlanan mezeler, rakınıza eşlik ediyor. Beyaz örtülü masalarında hoş bir yemek deneyimi yaşayabileceğiniz Kurul’da, yemek öncesi bir kokteyl de tercih edebilirsiniz.

Kurul Adres: Bitez mahallesi 1936 sok No:2, 48470 Bodrum/Muğla
Telefon: (0549) 403 48 48

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.