Beyoğlu-Karaköy Meyhane

Baloz Karaköy

baloz

Karaköy, gece hayatında şöyle bir parladıktan sonra Galataport inşaatıyla stabil bir duruma geçti. Ancak tarihle yoğrulmuş keyifli sokakların tadını keşfedenler artık bölgenin müdavimi oldu. Karaköy’deki mekan hareketliliği de bir anlamda rayına oturarak, daha ihtiyaca göre açılır hale gelmeye başladı. Bu mekanlardan Baloz Karaköy, bölgenin ruhunu en iyi yansıtan sokaklardan birinde hizmet veren keyifli bir lokanta-meyhane. Karaköy’ün yan yana kafelerin olduğu sıkışık bölümündeki kargaşadan izole olan mekan, kendine has bir ortam sunuyor. Baloz Karaköy, Keyifli müzikleri, meyhane mutfağından yemekleri ve yeşillikler ile kaplı sokak atmosferi ile bölgenin 4 mevsim keyifli mekanlarından.

baloz

Ne yenir, ne içilir?

Baloz Karaköy dekorasyonundan, menüsüne kadın eli değdiği belli olan bir mekan. İşletmeciler Pınar Saçu ve Nermin Ersoy’un sürekli başında durduğu ve birebir misafirleri ile ilgilendiği mekan, ev ortamını aratmayan bir atmosfere sahip. Tarihi binadaki mekanın yüksek tavanlı iç bölümü, açık mutfak olarak hizmet verirken, duvarları grafitilerle ve üzeri sarmaşıklarla kaplı sokak, restoran bölümü olarak hizmet veriyor. Güne kahvaltı servisi ile başlayan Baloz Karaköy, öğle servisinde günlük değişişen yemekler servis ederken, akşam meyhane atmosferine dönüşüyor. Haftasonları ise meyhane atmosferine fasıl müziği eşlik ediyor. Meze ve ara sıcak ağırlıklı bir menü sunan mekanda haftasonları kömür ateşinde pişen etler servis ediliyor.

baloz

 

Mekanda, Meyhane mutfağından klasik mezelerin yanısıra, Karidesli Somon Sarma, Rajinolu Mezgit gibi özgün yemekler sunuluyor. Meyhane mutfağının vaz geçilmezleri yaprak ciğer gibi ara sıcakların olduğu mekanda, Parmesanlı mantar, pastırmalı humus gibi alternatifler mevcut. Meyhane mutfağından çoğu zaman sırası gelmeyen ana yemek konusu mevsim balıları ve imza tabak çoban kavurma olarak düşünülmüş. Ve tabi hafta sonu yanan kömür ateşi, ise içinden çıkan süpriz lezzetleri misafirlerine sunuyor. Mekanın sabahları sunduğu serpme kahvaltı ise, üzerindeki yeşillikler sebebi ile bahçe kıvamındaki sokakta ayrı bir keyifli oluyor.

baloz

Mekanın fiyatlarına da değinecek olursak mezeler 17-25 TL, ara sıcaklardan karides güveç 45 TL, Kalamar 40 TL olarak menüde konumlandırılmış. Ana yemeklerden Çoban Kavurma 45 TL olarak fiyatlanırken, 70’lik rakı 240 TL’den fiyatlanmış. Baloz Karaköy akşam yemeği içim kişi başı ortalama 130 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir. Cuma ve Cumartesi günleri Baloz Karaköy 4 kişiye bir büyük rakının dahil olduğu fix menüyü 180 TL fiyat ile sunuyor  Hafta sonları Serpme olarak sunulan kahvaltı fiyatı ise kişi başı 40 TL.

Baloz Karaköy Adres: Hacımimi, Kanarya Sk. No:4, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 297 71 24

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."