Kadıköy-Cadde Müdavimlist

Anadolu Yakası 3 Balık Lokantası

Balıkçı suna

İstanbul’da İçkili balık lokantalarının bulunduğu hal ve fiyat politikaları, uzun süredir içkisiz balıkçıların ön plana çıkmasına sebep oldu. Hatta bu sebeple çevremizde birçok kişinin sırf yemek için, ilk fırsatta soluğu sınıra yakın Yunan kasabaları ve adalarında aldığını görüyoruz. İstanbul’da aile işletmesi olarak çalıştırılan balık lokantasının az olması ve balıkçıya gitmenin lüks bir hareket olarak değerlendirilmesi, keyifli alternatiflerin oluşmasına en büyük 2 engel. Aşağıda, İstanbul Anadolu yakasında ki, ekabir kimliğini ön planda tutan ve kendisini koruyabilmiş 3 balık lokantası bulunmakta.

Kadı Nimet Balıkçılık

Kadıköy çarşıda ki balık lokantası, 40 yıl önce canlı balık satmak üzere kurulmuş. Sonrasında büyüyen dışarıda yemek kültürü ile beraber pişirdiği balıkları, lokantaya çevirdiği mekanında sunmaya başlamış. Halen canlı balık satışı da olan işletmenin en büyük esprisi, balıkçı bölümünden seçtiğiniz balığın, anında ayıklanıp, pişirilip servis edilmesi.

kadi-nimet-balikcisi-kadikoy

Kadı Nimet Balıkçısı, Kadıköy ÇArşı

Balığınızın pişmesini beklerken, mekanın keyifili mezelerinden seçtiğiniz bir kaçı ile birlikte kadehinizi yudumlayabilirsiniz. Ancak mekanın uzmanlık alanının balık olduğu unutmamalı ve fazla mezeye girmek yerine, mevsim balığını tercih etmek yerinde olacaktır. Kadıköy çarşı atmosferini yaşayabileceğiniz Kadı Nimet balıkçısında, fiyat/kalite ve servis anlamında da memnuniyet elde etmeniz mümkün.

Adres: Caferağa, Serasker Cad./tarihi Balıkçılar Çarşısı 10/A, Kadıköy    
Telefon: (0216) 348 7386

İsmet Baba Kuzguncuk

1951 yılından beri hizmet veren İsmet Baba, ailenin 3. kuşağı tarafından bozulmadan işletiliyor durumda. Denizin üzerinde, tarihi sayılabilecek bir atmosferde hizmet veren mekan, yıllar içerinde Can Yücel’inden, Nazım Hikmet’ine birçok şair ve yazar çizer’e ev sahipliği yapmış. Rezervasyon kabul etmeyen mekanın en ilgi çekici yanlarında birisi de, mutfak ile salon arasındaki ara katta bulunan ve mekanın müdavim abilerine ayrılmış tek masadır. Bu masada oturan abiler, birbirleriyle pek konuşmadan, ara ara önlerindeki mezeden bir çatal alıp, aheste aheste rakılarını yudumlarlar. Bu görüntü adeta, “rakı adabı nasıl oluru” gösteren canlı bir porte gibi salona tepeden bakar. O masaya yıllarca oturan ve bu dünyadan ayrılan dostların resimleri ise, İsmet Baba’nın hemen girişindeki çerçevede yer alır.

İsmet Baba Kuzguncuk'ta Balıkçı-Meyhane

İsmet Baba Kuzguncuk’ta Balıkçı-Meyhane

Mevsim balıkları yanında, ciğer gibi meyhane ara sıcakları da servis eden İsmet baba, 1-2 meze sonrasında, direk rakı-balık yapmak için ideal bir mekandır. Köklü balık lokantası anlamında İstanbul’da ki az sayıda mekandan olan İsmet baba için, fiyat olarak da birçok balıkçıdan daha hesaplı denebilir.

İsmer Baba, Aramızdan Ayrılanlar Panosu

İsmer Baba, Aramızdan Ayrılanlar Panosu

Adres: Kuzguncuk Çarşı Caddesi No:1/A 34674 Üsküdar
Telefon : (0216) 553 12 32

Suna’nın Yeri Kandilli

Suna’nın yeri Kandilli iskelesinin her iki tarafın yayılmış keyifli bir balıkçı. Yazıda ki diğer iki mekana göre biraz daha az ekabir olan, fiyatları da bir tık daha yüksek olan lokanta, son dönemlerde oldukça popüler. Suna’nın yerinde de menü az ve öz. Ön plana çıkarılmayan birkaç meze, kalamar, midye güzel bir salata ve mevsim balığı.

Suna'nın Yeri, Kandilli

Suna’nın Yeri, Kandilli

Suna’nın yerinin en önemli özelliği, balıkları ve diğer kızartmaları, temiz ve oldukça kızgın yağda kızartması. Kandilli’deki balık lokantası, kızartmaları yaparken işi layıkıyla yapıyor. Suna’nın yeri, gelen misafirlerini anlamsız mezelere boğmayarak -rakı-balık-boğaz üçlüsünü keyifle yapmanızı sağlıyor.

Kızgın yağda kızartılmış istavrit, fişek gibi duruyor

Kızgın yağda kızartılmış istavrit, fişek gibi duruyor

İstavrit, mezgit, kalamar ve mevsiminde palamut Suna’nın yerinde tercih edebileceğiniz yerinde seçenekler.

Suna Abla'da sunumlar sade ve güzel

Suna Abla’da sunumlar sade ve güzel

Adres: Kandilli İskele Cd. No:17     
Telefon: (0216) 308 4512

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.