Müdavim Pro

Müdavim Mekanları Yaratmak

Bay edii Topağacı

Yıllardır kendi müdavimlerini oluşturmuş birçok mekan vardır. Sokak kafelerinden, Lüks AVM mekanlarına, butik restoranlardan, birçok gece kulübüne kadar hep bu durumu görürüz…Bu müdavim müşteriler, mekanların en önemli gelir kaynaklarıdır aslında. Peki nasıl oluşmuştur bu kemik kitle?Müdavim yaratmak; iyi hizmet ve detaylara dokunmakla yakalanılır. Özellikle yeme-içme sektöründe güven, hepimiz için çok önemlidir. Hepimiz güvendiğimiz kasaptan, manavdan, peynirci den ürünlerimizi alırız. Ürünün kalitesinin yanı sıra güler yüzü, samimiyeti her şeyden önemlidir bizler için.

Restoranlarda da durum böyledir aslında. Güler yüzlü hizmet, kaliteli ürün ve uygun fiyat politikasıyla hazırlanmış menü, müdavim kitle yaratmanın temel kriterleridir. Bunun devamlılığı getirmekse asıl önemli konudur. Her mekan ilk açıldığını bunu yakalamanın sevdasıyla boğuşurken, değişen yönetim, personel, menü vs ile her şey sil baştan olmaktadır.

Ne zaman uzun süredir açık ve kalabalık bir mekana gitsem, personelinden daha sık gördüğüm müdavim müşteriyle karşılaşırım. Ve devamlı artan kalabalığında ki en önemli faktörün  işte bu kitlenin oluşturduğuna şahit olurum.

İşletmeci ve personel her şeyden önce gelir müdavim oluşturmada. O mekanın yüzüdür bunlar. Güler yüzlü, saygılı, dürüst ve güvenilir olmalıdırlar. Tabi nereden bulacağız bunu derseniz işte o da doğru yönetim ve personel alımındaki titizlikle sağlanır. Bulduğunuz bu personelin devamlılığı da işverenin tutumuna ve yönetimine bağlıdır. Müşteri-İşveren-Çalışan üçgeni çok çok önemli bir dengedir ve bozulmamalıdır. Bunlardan biri mutsuz olursa denge bozulur beklenen son gelir maalesef…

Müdavim oluşturmayı başarabilen işletmeler(temel kitleyi yakalayabilen) büyük sorunu çözmüşlerdir. İşin arka tarafı ise doğru fizibilite çalışmaları, bütçe dengesi ve tabi ki doğru matematikle sağlanacaktır. Sonrası mutlu sondur…

 

 

 

Yazar Hakkında

Fatih Yücel

Fatih Yücel, Turizm Otelcilik okuduğu dönemde zorunlu stajyerliğini tamamladıktan sonra, sevdiği bu iş koluna devam etme kararı vermiştir. Yiyecek-İçecek sektöründe birçok uluslararası ve yerel markalarda aktif rol almış olup, son 15 senedir üst düzey yöneticilik görevini devam ettirmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.