Müdavim Pro Müdavimlist Şef Restoranı

Şehirde Şef Restoranları Devri

apartıman

İstanbul’da yeme-içme ve mekan trendleri furyalar halinde gelir ve yaşam eğrilerini tamamladıktan sonra, yeni gelen akıma kapılıp, dönüşürler. Bu sebeple şehirde hiç bir zaman çeşitlilik gösteren tarz ve mutfağa sahip restoran dağılımı olmaz. Bir furya çıkıp, iş yaptığına karar verildiğinde, birçok restoran 180 derecede olsa hemen tarzını değiştirir ve son vagona kalmadan trene binmeye çalışır. Bu anlamda şık bir İtalyan bir anda steakhouse restorana veya fine dining kodlarında bir restoran, yeni nesil bir meyhane rahatlıkla dönüşebilir.

Aşağıda son dönemlerde alttan alta gelen şef restoranlarından bazılarını bulacaksınız. Biraz da içerisinde olduğumuz, “yeni nesil meyhane” furyasındaki yemek kalitesine karşı tepki olarak gelişen ve son dönem şehirde yaygınlaşmaya başlayan şef restoranları bu yazının konusu olacak.

batard

Batard Bomonti

Ortaklık yapısı içerisinde 3 şefin olduğu Batard Bomonti şehrin yükselen restoranlarından. Fine dining restoran tecrübesi bulunan Üryan Doğmuş, Cihan Kıpçak, Erdal Arğiş  tarafından açılan restoran özgün ve nitelikli yemekleri iyi fiyatlara sunan bir restoran. Kendilerini “Eklektik Mutfak” olarak tanımlayan Batard Bomonti, belli bir coğrafyaya veya tekniğe bağlı kalmaksızın, özgür ve özgün reçeteler ile menüyü oluşturmuş. Restoran, Vongole Sanayi Pilavı, Aztek kuru fasulyesi ile servis edilen Kuzu Omuz, Trüf’lü Polenta gibi yaratıcı tabaklardan oluşan, kompak bir menüye sahip. Enerjisi yüksek Brasserie-bar tarzı mekan, kokteylleri de iddialı.

batard

Batard

Araka Yeniköy

İnşaatçı, tekstilci tayfasının “bu işte para var” mottası ile mekan açma dönemi artık biraz daha en azından  yemekleri yapan kişi olan şefi de ortak edelim konusuna evrilmeye başladı. Changa’nın eski şefi Pınar Taşdemir tarafından açılan Araka, Yeniköy’e İstinye tarafından gelirken sol tarafta kalan Kapalı Bakkal sokak da bulunuyor. 2 katlı binadaki mekan, yemeğin ön planda olduğu, sade dekorasyona sahip bir lokanta olarak tarif edilebilir. Değişen menüler, özgün yorumlamalar, mevsiminde yerinden temin edilen ürünler, Araka Yeniköy’ün mutfağının özelliklerinden bazıları. İçki ve kahvaltı servis de olan mekana, öğle yemeği de dahil olmak kaydıyla rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

araka

Alaf Kuruçeşme

Pahalı restoranların şefleri yaptıkları ürünleri artık sadece belli bir gelir grubuna değil, daha geniş bir yelpazeye ulaştırmak istiyor. İyi yemeği okasyonel ortamlardan çıkarıp günün her saatine yayan bu restoranlar sokak lezzetlerinden de oldukça yararlanıyor. İşte Kuruçeşme’de Mimolett ve Alancha’nın eski şefi Deniz Temel tarafından açılan Alaf, tam da bu çizgide, lezzetli ve nitelikli yemeklerini, sıcak ve samimi bir ortamda sunacak. Deniz manzaralı mekanında giriş katı kokoreç-midye üzerine, ikinci katı restoran olan Alaf Kuruçeşme, yaz aylarında terasını da faaliyete sokacak.

Alaf

Apartıman Yeniköy

Yurt içi ve dışında çeşitli restoranların mutfağında aşçılık deneyiminden sonra kardeşi Murat Kazdal ile birlikte Apartıman’ı açan Burçak Kazdal lezzetli tarifleri ile biliniyor. İskandinav tarzı dekorasyonu, özgün menüleri, ve keyifli kokteylleri ile Apartıman, şehrin en iyi gasto-pub örneklerinden. Günün tamamına yönelik menüleri olan mekan, son dönemlerde DJ etkinlikleri ile akşamları hareketlenmeye başladı.

yeniköy

Apartıman

Alta Nişantaşı

Nişantaşı’nın yeni mekanı Alta, nitelikli yemekleri, samimi bir ortamda sunan bir mahalle mekanı olarak hizmet verecek. Restoranın şefi Burçak Ersen’in aynı zamanda ortağı olduğu mekan, 50 kişilik kapasitesi ile yemek sonrası bar olarak da faal olacak. Şef restoranı olarak tabir ettiğimiz Alta Restoran mevsimsel tazeliğe göre 3 ayda bir değişen menüsü, özgün kokteylleri ve keyifli müzikleri ile bölgeye renk katacak.

alta

Alta

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.