Karma Dünya Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı

Alta Nişantaşı

alta
Yazan: Bora Sarısu

Yeni nesil Meyhane furyasının içinden geçtiğimiz bu sonbahar-kış sezonunun sonlarına doğru nihayet,  yavaştan da olsa alternatif mekanların açıldığını gözlemlemeye başladık. Hızla meyhaneleşme sürecine giren Nişantaşı mekanlarında 2019 başı itibarı ile artık bir konsolidasyon sürecinden geçildiği gözlenebiliyor. Bu anlamda Nişantaşı, Süleyman Nazif sokakta açılan Alta, özgün bir restoran-bar olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Restoranın şefinin aynı zamanda ortağı olduğu mekan, nitelikli mahalle restoranı olarak hizmet verecek. Şef restoranı olarak tabir ettiğimiz Alta Nişantaşı, mevsimsel tazeliğe göre 3 ayda bir değişen menüsü, özgün kokteylleri ve keyifli müzikleri ile bölgeye renk katacak.

Alta Nişantaşı’nı 5 klasik sorularımızda inceleyelim;

alta

Şef Burçak Ersen mekanın ortaklarından

Ne Yenir, ne içilir?

Şef Burçak Ersen tarafından açılan Alta Nişantaşı, dünya mutfağından yemeklerin özgün dokunuşlar ile yorumlandığı bir menüye sahip. Menüdeki yemekler mevsime göre belirlenip, mümkün olduğunca yerinden temin edilen malzeme ile yapılıyor. Şef, New York ve Los Angeles’da yaşadığı dönemde, Geoffrey Zakarian, Wolfgang Puck, Cezar Ramirez gibi önemli şefler ile, aralarından Michelin yıldızı da olan restoranlarda çalışmış. Burçak Ersen’in deneyimleri ve hayat görüşü fine dining seviyesindeki lezzetlerin, rahat bir ortamda, göreceli makul fiyat ile sunulduğu, Alta Nişantaşı’nın kodlarını oluşturmuş.

alta

Alta Nişantaşı, ortaya paylaşıma uygun başlangıç ve ana yemeklerin olduğu a la carte menünün yanında, mekanın dinamizmine uygun bir de bar menüsü sunuyor. Sos ve ekmeklerin ev yapımı olduğu restoranda, çarpıcı lezzetler, sade sunumları ile dikkat çekiyor. Ortadoğu’dan, Ege’ye yolculuk yaptıran menüden, Ananaslı Ciğer, Avokado Çim Çim Karides, Vişneli Kale Salata paylaşımlık başlangıçlardan bazıları arasında. 3 ayda bir değişen menüde ana yemeklerden, Yeşil Thai Curry ve Uzun Fırınlanmış Dana Gerdan bu dönemin favori tabaklar arasında sayılabilir. Menüye uyumlu olarak seçilmiş Şarap kavı ve kokteyller sunan mekanın bar şefi Tarık Oğul’un yaptığı özgün kokteyller, restoranın mutfağında olduğu gibi mevsiminde ürünler kullanılarak yapılıyor.

alta

Ne zaman gidilir?

Alta Nişantaşı, Pazar hariç haftanın 6 gün saat 16:00-01:00 arası açık bir mekan. “Mahallenin yemek sever mekanı” sloganı ile yola çıkan restoran, menüsü ve enerjisi ile keyifli bir akşam üstü barı atmosferi sunuyor. Haftasonları yemek sonrası hızlanan müzikleri ile gece kulübü öncesi ara mekan olan Alta, küçük grup kapatmalarına uygun alanlar sunuyor. Restorana Özellikle hafta sonu günleri rezervasyon ile gitmekte fayda var.

reztoran

⬆️
Alta Rezervasyon İçin Tıkla

alta

Ne giyilir?

Alta Nişantaşı, girişindeki Süleyman Nazif sokağa bakan salonu da dahil 3 bölümden oluşan bir mekan. Girişin sağındaki koridoru takip ettiğinizde 30 kişilik kapalı alana ve en sonunda da barının da olduğu dev bir şemsiyeyle korunan açık salona ulaşıyorsunuz. Mekana girdikten sonra, barına doğru giden koridordaki açık mutfak, Alta’da yemeğin birinci odak nokta olduğu fikrini verirken, aynı zamanda ev sıcaklığı hissi yaşatıyor. Yeşilliğin bol olduğu restoran, kullanılan tabakların da yaratıcısı olan Defne Sanman’ın resimleri ile renkli, ferah ve rahat bir atmosfer sunuyor. Mekanın bohem ruhu da hesaba katıldığında, Spor/Şık giyim tarzının rahat ve özgün tonları, Alta için uygun olacaktır.

alta

Kim kim gidilir?

Alta Nişantaşı, mahalle barı kimliğiyle, iş çıkışı veya Nişantaşı turu sonrası dostlarla barına takılmak için ideal bir atmosfer sunuyor. Şefin özgün ve lezzetli yemekleri gustosu yüksek misafirleri, iyi bir yemek deneyimi için davet etmek için de oldukça uygun. Mekanın 20-30 kişilik izole alanlara sahip olması ve Dj müziğine uygun alt yapı sunması grup kapatmaları için uygun bir ortam sunuyor. Alta, 8 kişi üzeri gruplara, rahatlıkları açısından tadım menüsü almalarını öneriyor. Ayrıca restoranın catering servisi olduğunu da ekleyeyim.

alta

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 09 Ekim 2019)

Alta, yerli ürericiden temin edilen ürünler ile özgün yemekler hazırlayan ve şef restoranı tabir edilen bir mekan. Bu anlamda restoran, üst düzey yemeği rahat bir ortamda ve göreceli uygun fiyatlar ile sunuyor denebilir. Başlangıçlardan Ananaslı Ciğer 37 TL, Mücver Topları 27 TL, Avokado Çim Çim Karides 41 tL olarak fiyatlandırılmış. Restoranın imza ana yemeklerinden Yeşil Thai Curry 45 TL (Karidesli) Uzun Fırınlanmış Dana Gerdan 60 TL’den sunuluyor. Alta’nın mekana özel kokteylleri 55 TL’den servis ediliyor. Mekanın 8 kişi üzeri gruplara uyguladığı tadım menüsü ise, içecek hariç kişi başı 150 TL’den sunuluyor.

Alta Nişantaşı: Süleyman Nazif Sok No: 5/2 Şişli
Telefon: (0212) 234 0084

 

 

 

 

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.