Dünya Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı

Alta Nişantaşı

alta

Yeni nesil Meyhane furyasının içinden geçtiğimiz bu sonbahar-kış sezonunun sonlarına doğru nihayet,  yavaştan da olsa alternatif mekanların açıldığını gözlemlemeye başladık. Hızla meyhaneleşme sürecine giren Nişantaşı mekanlarında 2019 başı itibarı ile artık bir konsolidasyon sürecinden geçildiği gözlenebiliyor. Bu anlamda Nişantaşı, Süleyman Nazif sokakta açılan Alta, özgün bir restoran-bar olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Şef restoranı kategorsindeki Alta Nişantaşı, mevsimsel tazeliğe göre 3 ayda bir değişen menüsü, özgün kokteylleri ve keyifli müzikleri ile bölgeye renk katacak.

Alta Nişantaşı’nı 5 klasik sorularımızda inceleyelim;

alta

Ne Yenir, ne içilir?

Şef Halit Açıkgöz’ün başında olduğu Alta Nişantaşı, dünya mutfağından yemeklerin özgün dokunuşlar ile yorumlandığı bir menüye sahip. Menüdeki yemekler mevsime göre belirlenip, mümkün olduğunca yerinden temin edilen malzeme ile yapılıyor. Restoranın felsefesi iyi yemeği, rahat ve keyifli bir ortamda, göreceli makul fiyatlar ile sunma olarak ifade edilebilir. Sos ve ekmeklerin ev yapımı olduğu restoranda, çarpıcı lezzetler, sade sunumları ile dikkat çekiyor.

alta

Alta’nın yeni güncellen menüsünde Mücver Topları, Somon Köfteleri, Taze Meyveli Enginar Konfit ve Hamsi Bruschetta ön plana çıkan başlangıçlar arasında. Ana yemeklerden, Yeşil Thai Curry menünün demirbaşlarından olurken, ve Uzun Fırınlanmış Dana Gerdan imza tabaklar arasında sayılabilir. Menünün yenilerinden Şnitzeller de Avusturya’daki örneklerini aratmıyor. Alta’nın  Menüye uyumlu olarak seçilmiş Şarap kavı ve kokteyller sunan mekanın bar şefi Tarık Oğul’un yaptığı özgün kokteyller, restoranın mutfağında olduğu gibi mevsiminde ürünler kullanılarak yapılıyor.

Müdavim Tüyo: Öğle servisininde açık olan restoran, öğüne özel menüden %20 indirim uygulamakta.

alta

Ne zaman gidilir?

Alta Nişantaşı, Pazar hariç haftanın 6 gün saat 11:00-01:00 arası açık bir mekan. “Mahallenin yemek sever mekanı” sloganı ile yola çıkan restoran, güne öğle servisi ile başlıyor. Hafta içi keyifli bir akşam üstü barı atmosferi sunan mekan, haftasonları ise yemek sonrası hızlanan müzikleri ile gece kulübü öncesi ara mekan oluyor. Restorana Özellikle hafta sonu günleri rezervasyon ile gitmekte fayda var.

alta

Ne giyilir?

Alta Nişantaşı, girişindeki Süleyman Nazif sokağa bakan salonu da dahil 3 bölümden oluşan bir mekan. Girişin sağındaki koridoru takip ettiğinizde 30 kişilik kapalı alana ve en sonunda da barının da olduğu dev bir şemsiyeyle korunan açık salona ulaşıyorsunuz. Mekana girdikten sonra, barına doğru giden koridordaki açık mutfak, Alta’da yemeğin birinci odak nokta olduğu fikrini verirken, aynı zamanda ev sıcaklığı hissi yaşatıyor. Yeşilliğin bol olduğu restoran, kullanılan tabakların da yaratıcısı olan Defne Sanman’ın resimleri ile renkli, ferah ve rahat bir atmosfer sunuyor. Mekanın bohem ruhu da hesaba katıldığında, Spor/Şık giyim tarzının rahat ve özgün tonları, Alta için uygun olacaktır.

alta

Kim kim gidilir?

Alta Nişantaşı, mahalle barı kimliğiyle, iş çıkışı veya Nişantaşı turu sonrası dostlarla barına takılmak için ideal bir atmosfer sunuyor. Şefin özgün ve lezzetli yemekleri gustosu yüksek misafirleri, iyi bir yemek deneyimi için davet etmek için de oldukça uygun. Mekanın 20-30 kişilik izole alanlara sahip olması ve Dj müziğine uygun alt yapı sunması grup kapatmaları için uygun bir ortam sunuyor. Alta, 8 kişi üzeri gruplara, rahatlıkları açısından tadım menüsü almalarını öneriyor. Ayrıca restoranın catering servisi olduğunu da ekleyeyim.

alta

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 18 Eylül 2020)

Alta, yerli ürericiden temin edilen ürünler ile özgün yemekler hazırlayan ve şef restoranı tabir edilen bir mekan. Bu anlamda restoran, üst düzey yemeği rahat bir ortamda ve göreceli uygun fiyatlar ile sunuyor denebilir. Başlangıçlardan Avokadolu Çimçim Karides 49 TL, Somon Köfteleri 48 TL, Mücver Topları 37 tL olarak fiyatlandırılmış. Restoranın imza ana yemeklerinden Yeşil Thai Curry 50 TL (Karidesli) Uzun Fırınlanmış Dana Gerdan 76 TL’den sunuluyor. Alta’nın mekana özel kokteylleri 60 TL’den servis ediliyor. (Öğle servisinde tüm menü %20 indirimli sunuluyor)

Alta Nişantaşı: Süleyman Nazif Sok No: 5/2 Şişli
Telefon: (0212) 234 0084

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.