Dünya Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı

Alta Nişantaşı

alta

Yeni nesil Meyhane furyasının içinden geçtiğimiz bu sonbahar-kış sezonunun sonlarına doğru nihayet,  yavaştan da olsa alternatif mekanların açıldığını gözlemlemeye başladık. Hızla meyhaneleşme sürecine giren Nişantaşı mekanlarında 2019 başı itibarı ile artık bir konsolidasyon sürecinden geçildiği gözlenebiliyor. Bu anlamda Nişantaşı, Süleyman Nazif sokakta açılan Alta, özgün bir restoran-bar olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Alta Nişantaşı, mevsimsel tazeliğe göre 3 ayda bir değişen menüsü, özgün kokteylleri ve keyifli müzikleri ile bölgenin keyifli mahalle restoran-barlarından.

Alta Nişantaşı’nı 5 klasik sorularımızda inceleyelim;

alta

Ne Yenir, ne içilir?

Alta Nişantaşı, bilinen yemeklerin bazılarını aslına uygun, bazılarını da özgün dokunuşlar ile yorumlayıp sunuyor. Menüdeki yemekler mevsime göre belirlenip, mümkün olduğunca yerinden temin edilen malzeme ile yapılıyor. Restoranın felsefesi iyi yemeği, rahat ve keyifli bir ortamda, göreceli makul fiyatlar ile sunma olarak ifade edilebilir. Sos ve ekmeklerin ev yapımı olduğu restoranda, çarpıcı lezzetler, sade sunumları ile dikkat çekiyor.

alta

Alta’nın yeni güncellen menüsünde Keçi Peynirli Topları, Avokadolu Çimçim Karides, Kızarmış Bebek Kalamar ön plana çıkan başlangıçlar arasında. Ana yemeklerden, Yeşil Thai Curry menünün demirbaşlarından olurken, ve ağır ateşte pişen Dana Kaburga imza tabaklar arasında sayılabilir. Menünün yenilerinden Viyana Usulü Dana Şnitzel de ana vatanındaki örnekleri aratmıyor. Alta’nın  Menüye uyumlu olarak seçilmiş Şarap kavı ve kokteyller sunan mekanın yaptığı özgün kokteyller, restoranın mutfağında olduğu gibi mevsiminde ürünler kullanılarak yapılıyor.

alta

Ne zaman gidilir?

Alta Nişantaşı, Pazar hariç haftanın 6 gün saat 11:00-01:00 arası açık bir mekan. “Mahallenin yemek sever mekanı” sloganı ile yola çıkan restoran, güne öğle servisi ile başlıyor. Hafta içi keyifli bir akşam üstü barı atmosferi sunan mekan, haftasonları ise yemek sonrası hızlanan müzikleri ile gece kulübü öncesi ara mekan oluyor. Restorana Özellikle hafta sonu günleri rezervasyon ile gitmekte fayda var.

alta

Ne giyilir?

Alta Nişantaşı, girişindeki Süleyman Nazif sokağa bakan salonu da dahil 3 bölümden oluşan bir mekan. Girişin sağındaki koridoru takip ettiğinizde 30 kişilik kapalı alana ve en sonunda da barının da olduğu dev bir şemsiyeyle korunan açık salona ulaşıyorsunuz. Mekana girdikten sonra, barına doğru giden koridordaki açık mutfak, Alta’da yemeğin birinci odak nokta olduğu fikrini verirken, aynı zamanda ev sıcaklığı hissi yaşatıyor. Yeşilliğin bol olduğu restoran, kullanılan tabakların da yaratıcısı olan Defne Sanman’ın resimleri ile renkli, ferah ve rahat bir atmosfer sunuyor. Mekanın bohem ruhu da hesaba katıldığında, Spor/Şık giyim tarzının rahat ve özgün tonları, Alta için uygun olacaktır.

alta

Kim kim gidilir?

Alta Nişantaşı, mahalle barı kimliğiyle, iş çıkışı veya Nişantaşı turu sonrası dostlarla barına takılmak için ideal bir atmosfer sunuyor. Şefin özgün ve lezzetli yemekleri gustosu yüksek misafirleri, iyi bir yemek deneyimi için davet etmek için de oldukça uygun. Mekanın 20-30 kişilik izole alanlara sahip olması ve Dj müziğine uygun alt yapı sunması grup kapatmaları için uygun bir ortam sunuyor. Alta, 8 kişi üzeri gruplara, rahatlıkları açısından tadım menüsü almalarını öneriyor. Ayrıca restoranın catering servisi olduğunu da ekleyeyim.

alta

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 23 Ağustos 2021)

Alta, yerli ürericiden temin edilen ürünler ile özgün yemekler hazırlayan ve şef restoranı tabir edilen bir mekan. Bu anlamda restoran, üst düzey yemeği rahat bir ortamda ve göreceli uygun fiyatlar ile sunuyor denebilir. Başlangıçlardan Avokadolu Çimçim Karides 65 TL, Kızarmış Bebek Kalamar 54 TL, Keçi Peyniri Topları Topları 48 tL olarak fiyatlandırılmış. Restoranın imza ana yemeklerinden Yeşil Thai Curry 71 TL (Karidesli) Dana Kaburga 92 TL’den sunuluyor. Alta’nın barında klasikler 75 TL’den, mekana özel kokteylleri 85 TL’den servis ediliyor.

Alta Nişantaşı: Süleyman Nazif Sok No: 5/2 Şişli
Telefon: (0212) 234 0084

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.