Canlı Müzik Fine Dining Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı

Alancha Restoran Maçka

alancha
Yazan: Bora Sarısu

Michelin yıldızı Türkiye’de verilecek olsa, aday olarak akla gelecek 3 mekandan biri herhalde Alancha Restoran olurdu. Deneyim yaşatmaya odaklı olan Fine Dining restoran Michelin’in, özgünlük, malzeme kalitesi ve aromaları birleştirme kriterlerinde kafadan sınıfı geçer diye düşünüyorum. Serüvenine Alaçatı’da başlayan Alancha, 3 sene önce Maçka Residans’daki yerini aldı. Anadolu mutfağının ürettiği lezzetleri kendi yorumlarıyla hazırlayıp sunan Alancha, tam bir şef restoranı. Yemek ve içki anlamında üst seviye işlere imza atan mekan, son bir senedir bazı gecelere koyduğu canlı müzik performanslar ile misafirlerine kendi tarzında bir eğlence deneyimi de yaşatıyor.

alancha

Alancha’nın kışa uygun kokteyllerinden Boza

Bu deneyimin detaylarının klasikleşmiş 5 sorumuzda anlatalım

Ne yenir, Ne içilir?

Alancha Restoranın, Anadolu mutfağının ürettiği zengin yemek kültüründen yola çıkarak oluşturduğu menüler, imza yemekler kalmak kaydıyla 3-4 ayda bir değişiyor. Restoranın sevilen ve menü de sabit kalan unsurları Çiğ köfte ve Humus özel sunumlar ile servis ediliyor. Aslında Alancha restoran sadece bir akşam yemeği sumaktan öte, bir hikaye anlatıyor. Bu hikayenin baş rolünde Anadolu insanı ve onların bu topraklarda yetiştirdikleri ile yaptığı yemekler var. İşte bu yemeklerden bazıları Alancha’da eski dönemlerindeki hazırlanış şekliyle sunuluyor. (aşağıda ki resimde çiğ köftenin hazırlandığı eski taş bulunmakta) Ben bu düşünceyle yola çıkan bir restoranda şu yenir, bu yenir demek yerine, Alancha’nın tadım menüsünü (yazının devamında fiyat ve menü detayını bulacaksınız) söyleyin ve arkanıza yaslanıp deneyimin tadın çıkartın derim.

alancha

Çiğ köfte’nin servis edildiği eski taşlar

Alancha Restoranın şefi Deniz Temel, yemeği hayatının odak noktasına koymuş tam bir lezzet tutkunu. Şef ve mutfak ekibi Anadolu gezerek buldukları ürünlerden yaptıkları yemekleri dönemsel olarak değişen menülere koyuyorlar. Örneğin Humus’un içerisindeki sucuk Aydın’dan, İçli köfte’deki karides İskenderun’dan (dünyaca meşhurmuş) geliyor. Menüye uygun şarap eşleşmelerinin de olduğu restoranda yemekler (müjdemi isterim) rakı severlere de baya bir göz kırpıyor. Son olarak, gastronomik restoranın barı da olaydan hiç geri kalmamış ve demleme yoluyla aromalandırdıkları içkilerden, mekana özel bir kokteyl menüsü oluşturmuşlar. Bu kokteyller de yine Anadolu mutfağından gelen malzemeler baş rolde. Örneğin favorilerden Sumak, zahter ve sumak infüzyonlu cinden, Şalgam, şalgam infüzyonlu acı romdan yapılıyor.

alancha

Alancha, Humus

Ne zaman gidilir?

Alancha Maçka, 90 kişilik kapasitesi ile haftanın Pazar hariç  haftanın 6 günü, akşam servisinde açık olan bir restoran. İşletme özellikle hafta sonları aşırı talep görmesine rağmen yemek ve servis kalitesini koruyabilme adına kapasitede bir artırıma gitmemiş. Alancha Restorana ne zaman gideceğiniz, aslında biraz da o akşamdan olan beklentinize bağlı. Mekanın sunduğu özel yemek deneyimine odaklıysanız eğer hafta içi, yemek sonrası biraz da eğlenceye dönsün diyorsanız hafta sonu ve müzik olan günleri tercih edebilirsiniz. Bu arada 2018-2019 sonbahar-kış sezonu Alancha Sahne’de Defne Samyeli programı başlayacağı konuşuluyor.

Alancha canlı müzik programı (hafta içi 21:45, Hafta sonu 22:30 da başlar, 00:30-1:00 arası biter)Perşembe: Barbaros

Cuma: Defne Samyeli

Cumartesi: İskender Paydaş

alancha

Ne giyilir?

Alancha restoran, yüksek tavanlı, iç dekoru bitkilerle dekore edilmiş, bar, sahne ve şarap kavı ile çevrelenmiş keyifli bir salondan oluşuyor. İşletmenin nitelikli yemekleri ve şık atmosferi birleştiğinde ortaya çıkan Fine Dining yanı, Chic & Sexy giyim tarzını ön plana çıkarıyor. Hafta sonları biraz daha casual hala gelen ortamda, spor/şık giyim tarzı da sırıtmama ile beraber işletmenin kendi anons ettikleri giyim kodunun, Chic olduğunu belirtmek de fayda var.

alancha

Kim kim gidilir?

Alancaha’nın Fine Dining yüzü özel akşam yemekleri için ideal bir ortam sunuyor. Bu özel yemek de romantizmi ön plana çıkarmak istiyorsanız canlı müzik program olamayan günü, gecenin sonu biraz hareketli olsun diyorsanız müzikli günü seçebilirsiniz. Restoranın haftada 3 gün olan müzikli günleri tek mekanda iş bitirmek isteyen kutlama grupları için de iyi bir alternatifi durumunda. Özellikle hemen girişteki yüksek masa kompak gruplar için ideal. Tabi nitelikli mutfağı sebebi ile Alancha restoran, deneyim odaklı bir akşamda, gustosu yüksek misafirleri davet etmek için de biçilmiş kaftan.

alancha

Ne kadar ödenir?

Alancha, özel lezzetleri bir araya getiren gastronomik bir restoran olmakla birlikte, fiyatları astronomik değil. Deneyim yaşatmayı ön plana çıkaran şef restoranları, birazda yeme-içme sektöründe yaptıkları devrimin getirdiği misyon ile, yurt dışındaki muadillerine göre uygun fiyat politikası izliyorlar. Alancha’da bu yıl tadım menüsü fiyatı çıkan sanatçıya göre değişiyor. Örneğin Defne Samyeli’nin çıktığı Cuma akşamaları menü 400 TL olarak fiyatlanmış. İskender Paydaş programında ise tadım menüsünün fiyatı 300 TL olarak fiyatlanıyor. Canlı müzik olan günlerde yemeğe gidildiğinde müzik ücreti alınmazken, sadece içilen alkollü içkiler hesaba yansıtılıyor. Alancha’ya yemek sonrası canlı müziğe gidildiğinde müzik ücreti olarak 100 TL ödeniyor (Defne Samyeli sahnesinde 150 TL). Kokteyller ise 60 TL olarak fiyatlandırılmış.

 

Alancha Restoran Adres: Maçka Kempinski Residence Hüsrev Gerede Cd. Şehit Mehmet Sk. No:9 Maçka
Telefon: (0212) 261 35 35


Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.