Distile İşler Gastronomik Sözlük

Göbek Rakısı Nedir?

rakı neden pahalı

Distilasyon sırasında baş ve son bölüm yerine, ortadaki bölümün kullanılması ile elde edilen rakıya göbek rakısı denir. Göbek rakısı, diğer rakılara göre, daha kaliteli bir içki olarak kabul edilir. Dönem dönem, bazı rakı markalarının distilasyon sırasında göbekten alınarak yapıldığı söylenir. Örneğin bir dönem Tekirdağ rakı fabrikasında üretilen Yeni rakıların, göbek rakısı olduğu iddia edilmiş olsa da, konu şehir efsanesi durumundan öteye geçmemiştir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar

  • Bora Bey Merhaba, distile içkilerde Türkiye dünyaya göre hangi düzeyde yer alıyor. Dünyada distile içkiler için yarışmalar yapılıyor diye duymuştum, bizim ülkemiz katılıyor mu bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim. Tşkler..

    • Merhaba Ayşin Hanım, Türkiye’de distile içkilerde rakıdan başka bir üretim pek ön plana çıkmış değil. Zaten 2003 yılında tekelin özelleşmesinden önce, devlet hariç üretim yapılması yasaktı. Rakıların da çok önemli yarışmalara katıldığını duymadım. Bir ara Ankara viskisi falan vardı, ama o da kalktı. Hatta size duyduğum şöyle bir hikayeyi anlatabilirim. Yıllar önce dünyanın en büyük içki şirketi Diageo’nun viski master’ı Türkiye’yi ziyaret ediyor. Hocaya Ankara viskisi denetiyorlar. Hoca kokluyor, içiyor ve “Çok güzel, harika bir içki, bu içkinin türü ne ?” diye soruyor