Distile İşler Gastronomik Sözlük

Boğma Rakı Nedir?

Distilasyon


Üzüm, incir ve bazı kuru meyvelerin damıtılması ile elde edilen yüksek alkollü içkiye boğma rakı denir. Geleneksel olarak Anadolu’da evlerde yapılan boğma rakıda genelde kuru erik ve yetiştirilmesinde su istemeyen incir kullanılır. 2 hatta 3 kere distile edilmesi halinde 60 derece alkole kadar ulaşabilir. Anason, isteğe göre ilave edilir, ilave edilmemesi durumunda rakı beyaz renge dönmez. Ülkemizde boğma rakı üretip, markalaştıran bazı rakı firmaları da mevcuttur.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar

    • Rakının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığınız belli. Raki uretimi itibariyle saftir. Anason sonradan rakiya eklenmiş bir aromadir.