Distile İşler Gastronomik Sözlük

Turba Nedir?

İskoç viskisi turba

Bitki kalıntıları, yosun ve hayvansal atıkların uzun zaman içerisinde çürüyüp toprak altında oluşturduğu kömüre turba denir. Bitki kömürü olarak da anılan, İngilizcede Peat anlamına gelen turba, düşük kalitede yakıt olarak kullanılır. Turbanın, İskoçlar ve viski severler için ayrı bir anlamı vardır. Viski yapımında İskoçlar çimlendirilmiş arpayı kurutmak için turba kullanırlar. Maltlama işlemi sırasında çimlendirilmiş arpalar fırınlarda turba ile kavrularak isli bir tada kavuşturulurlar. Turba İskoç viskisine aroma veren en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilir ve özellikle Lagavulin gibi Islay bölgesi viskilerin de bolca kullanılır.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.